Žijete zdravo? Zdravý životný štýl – a čo si pod tým vlastne predstavujete? Dbať o svoje zdravie neznamená, že si už nikdy nemôžeme dopriať sladkosť či pizzu. Potvrdila nám to aj osobná trénerka Dominika Valkai, ktorá zodpovedala tiež ďalšie otázky týkajúce sa zdravého životného štýlu.
Žiadna cola, žiadna pizza?
Pojem zdravý životný štýl počujeme asi všade a dosť často. Pokiaľ túžime žiť zdravo, neznamená to len jesť zdravo. Zdravý životný štýl je veľmi široký pojem, ktorý každý z nás interpretuje po svojom. Sú to vlastne každodenné rozhodnutia, ktoré dokážeme ovplyvniť. Týka sa to nielen stravy a pohybu, ale napríklad aj spánku či psychickej pohody. Zdravý životný štýl by mal byť preto súčasťou každodenného života, nie iba vtedy, keď chceme na sebe niečo zmeniť.
Pokiaľ ide o stravu, zdravý životný štýl by nemal byť o striktnom obmedzovaní sa. Naopak, neustála snaha vyradiť niečo z nášho jedálnička môže mať opačný efekt. V prvom rade by sme mali dbať na príjem nutrične bohatých potravín a uvedomiť si, že malý prehrešok nie je trestuhodný.
Rada osobnej trénerky: Tak ako jedno nutrične vyvážené jedlo nás neuzdraví, tak z jedného “nezdravého” neochorieme.
Zdravý životný štýl ide ruka v ruke s pohybom. Neexistuje žiadna univerzálna mierka, koľko hodín do dňa je vhodné cvičiť. U každého je to individuálne a závisí to od cieľa, ktorý máme. Platí však, že ľudia so sedavým zamestnaním by sa mali hýbať viac, pretože hodina vo fitku raz za týždeň nikoho nespasí. Vhodný je napríklad silový tréning aspoň 3-kát do týždňa a zvýšiť prirodzenú aktivitu počas dňa, do ktorej spadá chôdza.
Rada osobnej trénerky: Pravidelnosť v cvičení je určite dôležitá. Je lepšie si zvyknúť cvičiť pravidelne 3-krát do týždňa a dlhodobo, ako cvičiť 5-krát a vydržať mesiac.
Pravidelný pohyb a cvičenie je dôležité, ale rovnako dôležité je aj robiť to správne. Tu zohráva rolu osobný tréner, ktorý klientovi podá pomocnú ruku a postupnými krokmi ho navedie, ako správne cvičiť. Dobrý osobný tréner klientovi vysvetlí a ukáže cviky, techniku a naučí ho základy, od ktorých sa dá dobre odraziť. Tak sa ušetríme od zbytočného trápenia a môžeme predísť zraneniam.
Vybrať dobrého trénera nie je také jednoduché, ako sa môže zdať. Dnes do skupiny trénerov spadajú ľudia s dosiahnutým vysokoškolským vzdelaním v príslušnom odbore, rovnako ako ľudia, ktorí absolvovali krátkodobý kurz. Podľa čoho si teda vybrať trénera, ktorý to s nami „neodflákne“?
Opýtajte sa jeho cvičencov: Keď si už nejakého trénera vyhliadnete, opýtajte sa na názor priamo jeho klientov. Zistite, či sú spokojní s jeho prístupom.
Pozrite si trénera pri práci: Zájdite do fitness centra a pozrite, ako tréner spolupracuje so zverencom, ako sa správa pri tréningu, či sa hrá na mobile a len ráta opakovania, alebo reálne sa na svojho klienta pozerá a kontroluje ho.
Porozprávajte sa: Nájdite si čas a vypočujte si filozofiu trénera – či sa s ňou stotožňujete, či vám ľudsky sedí, alebo ako vám odpovedá na otázky.
Tip: Odmeňete sa po cvičení a doprajte si chvíle oddychu. Po náročných cvikoch a fyzickej záťaži vo fitku oceníte relax v podobe uvoľňujúcej masáže alebo pobyte v bazéne. Namierte si to do Wellness Hotela Patince, kde dokonale zregenerujete svoje telo a rozmazná vás ochotný hotelový personál.
Cvičte aj to, čo sa vám nechce
Tak, ako v obliekaní, aj v cvičení a v stravovaní máme rôzne trendy. Či už sú to rôzne štýly stravovania – keto, raw strava, tak aj druhy pohybu. Kedysi bola veľmi populárna zumba, teraz je celkom obľúbený beh. Pri cvičení je dôležité stavať na pevných základoch a používať kritické myslenie. Často na to zabúdajú napríklad dámy, ktoré chcú rýchlo schudnúť do plaviek, a preto sa vo fitku venujú aktivitám, ktoré netvarujú ich postavu.
Netreba sa preto zľaknúť cvikov, ktoré vyzerajú napohľad hrozivo. Na druhej strane nám práve takéto cviky môžu pomôcť na ceste za vysnívanou postavou. Strach netreba mať ani zo silového tréningu, pri ktorom dostávajú zabrať svaly, ktoré formujú postavu. Silový tréning má aj ďalšie plus: byť silná a poradiť si v každej situácii či bez problémov dvíhať ťažšie veci, uľahčí nejednej dáme život.
Rada osobnej trénerky: Vo všeobecnosti asi to, čo nám ide najmenej, sa nám nechce robiť. Asi tak to aj vyzerá v tréningu.
Som jedným z mála ľudí na tejto planéte, ktorí veria, že v živote človeka sa neplní len paprika, ale aj sny. S rukou na srdci a druhou na klávesnici môžem potvrdiť, že robím, čo ma baví. Takmer dennodenne skladám z písmen slová, zo slov vety a z viet ucelený text. Najradšej píšem o módnych trendoch, cestovateľských tipoch, všednostiach života a bytovom dizajne. A ešte niečo: milujem Granko a čínske perá.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.