Ako sa Slovenke Márii Segeňovej podarilo stať herečkou priamo v USA

Slovenská herečka Mária Segeňová: Ako sa jej podarilo preraziť v USA

Aj vy snívate, že raz zažiarite na filmovom plátne a budete sa prechádzať po červenom koberci? Hovoríte si ale, že ide len o sen a nič také sa Slovenke nemôže pošťastiť? Opak je pravdou! Slovenská herečka Mária Segeňová nám v rozhovore prezradila, ako sa jej podarilo uspieť a preraziť vo svete filmu až ďaleko v Hollywoode. Zistite s nami ako sa dokážu sny zmeniť na skutočnosť.

Vedela si už od malička, že chceš byť herečkou? Alebo to prišlo až neskôr?

“Popravde som o tom už od malička snívala. Ale vždy to bol pre mňa iba sen, niečo nereálne a nedosiahnuteľné. Až neskôr som si uvedomila, že a prečo nie? Sny predsa sú na to aby sa plnili, no nie?” pousmeje sa herečka.

Mária Segeňová sa pripravuje na scénu natáčania

Prečo práve herectvo? Podporovali ťa rodičia a priatelia v túžbe byť herečkou?

Od malička som mala umelecké sklony. Chodila som do umeleckej školy, hrala som na klavír, tancovala v tanečnej skupine, spievala…” spomína Mária. “ Ale vždy to bolo len ako hobby, nikdy som nerozmýšľala, že by som to robila profesionálne. Byť herečkou asi nie je povolanie, ktoré veľa ľudí podporuje. Hlavne na Slovensku nie“ povzdychne. „Stále tu ľudia chcú skôr stabilitu, niečo isté a takpovediac „normálne“ v očiach väčšiny. Preto som aj ja najskôr vyštudovala Fakultu Ekonomiky a Manažmentu, pretože to bola cesta, ktorou išla väčšina a v tom čase mi to pripadalo ako veľmi rozumné rozhodnutie. V mojom rozhodnutí ísť do LA a pracovať ako herečka ma podporovalo len zopár ľudí, viac bolo tých, ktorí sa ma snažili od toho odhovoriť“.

Ako si začínala, kde si študovala, nejaké krúžky v ktorých si rozvíjala svoj talent?

„Vyštudovala som herectvo na New York Film Academy v Los Angeles, na hereckej fakulte, odbor Acting for Film. Táto škola je v Amerike veľmi známa a bola menovaná magazínom Variety ako Best Film School za rok 2018. Už počas štúdia sme natáčali v Universal Studios, hrala som vo Victory Theatre v Hollywoode a tiež som bola v niekoľkých študentských filmoch, ktoré sa dostali do veľkého množstva medzinárodných filmových festivalov a vyhrali aj mnoho ocenení“ opisuje nám Mária.

Mária Segeňová si prebrala ocenenie New York Film Academy

Aká bola tvoja cesta? Tvoje prvé vystúpenia a skúsenosti, darilo sa ti hneď? Mala si veľkú konkurenciu?

„Ja som to, že som sa dostala na takúto prestížnu hereckú školu a možnosť presťahovať sa do Ameriky priamo do centra celého filmového diania, brala ako obrovskú príležitosť. Takže som od začiatku chodila na všetky kastingy, na ktoré som sa poctivo pripravovala. A keď sa naozaj snažíte a makáte, ľudia si to začnú všímať. Začnú vás usmerňovať, dávať rady a tipy. Taktiež sa mi stávalo, že režisér, ktorý bol so mnou veľmi spokojný ma odporučil ďalšiemu, atď…“.

Prečo si sa rozhodla odísť zo Slovenska do zahraničia? Išla si primárne za prácou či za školou? Hrala si aj na Slovensku alebo až v Hollywoode?

„Ako som už spomínala, na Slovensku som študovala niečo úplne odlišné.Takže moja herecká kariéra začala až v Amerike. Posledných 10 rokov dosť cestujem, začalo to počas vysokej školy cestovaním do zahraničia vždy cez leto. A takto som sa aj dozvedela o tejto škole a zistila som, že táto škola bude robiť prijímacie pohovory v Londýne, zhodou okolností v čase, keď som aj ja bola v Anglicku. Tak som si vtedy povedala, že ak to neskúsim teraz, tak už asi nikdy. Tak som nakoniec po mojich prijímacích skúškach získala talentové štipendium a potom padlo moje rozhodnutie odsťahovať sa do Ameriky“ so zápalom vysvetľuje herečka.

Mária Segeňová v USA

Aké boli tvoje začiatky v Los Angels? A tvoja prvá práca v zahraničí?  Prvá rola? Ako si sa dozvedela o castingu a ako to na ňom prebieha?

Plagát filmu Inevitable

„Zo začiatku to bol popravde pre mňa trochu šok“ priznáva.“ Žila a pracovala som už vo viacerých zahraničných krajinách, ale naozaj musím povedať, že Amerika je trochu viac…uletená“ zasmeje sa.“ Kto tam bol asi vie o čom hovorím. Ale naopak musím povedať, že šancí a príležitostí tam je neúrekom. Moja prvá väčšia rola bola v krátkom filme „Inevitable“, ktorý bol prekvapujúco jeden z mojich najúspešnejších projektov. Film sa dostal na 18 filmových festivalov, v USA aj v zahraničí. Vo filme hrám hlavnú postavu a na tento projekt som bola pozvaná už priamo režisérom na čítanie scenára, ktorý na mňa dostal odporučenie od režiséra iného projektu. A po prekonzultovaní všetkého, som nakoniec rolu dostala. Celý tím bol veľmi profesionálny a natáčanie prebiehalo veľmi dobre, všetci sme si sadli“.

Bolo jednoduché získať rolu v nejakom filme?  Bola tam veľká konkurencia? Ako to prebiehalo? (Boli na teba prísni alebo priateľskí? Ako si sa cítila v kolektíve? A čo režiséri?)

„Los Angeles, mesto anjelov, sa pokladá za mesto snov. Každý rok sa do Hollywoodu presťahuje 100 tisíc ľudí! Tá konkurencia je naozaj obrovská“ vysvetľuje nám úspešná herečka. „Ak ste videli film LaLaLand, určite si pamätáte na scénu, kde Mia (Emma Stone) príde na kasting a celá čakáreň je plná dievčat ktoré vyzerajú presne ako ona. A tak vyzerala aj moja prvá profesionálna kastingová skúsenosť. Prišla som do miestnosti, kde čakalo asi 10 ďalších štíhlych brunetiek, mojej výšky a približne v mojom veku. Poviem vám, že mi to v danej chvíli, keď som už tak či tak bola z môjho prvého kastingu trošku nervózna, veľmi nepomohlo“ smeje sa Mária.

Mária Segeňová pred natáčaním v rukách stylistky

Ak pracujete na natáčaní, či už seriálu, krátkeho alebo celovečerného filmu, vždy sú všetci veľmi profesionálny. Naozaj som bola prekvapená, že v tomto biznise sú prekvapivo všetci presní ako hodinky, všetci sú priateľskí a všetci sa aj k vám správajú veľmi profesionálne. Počas natáčaní som spoznala veľa talentovaných hercov a režisérov, s mnohými sme doteraz v kontakte. Ak o vás ľudia vedia a vidia, ako sa snažíte, budú sa vám snažiť pomôcť“ dodáva s úsmevom.

Mária Segeňová počas natáčania filmu

Aké boli tvoje najväčšie úspechy? Môžeš nám prezradiť aj nejaké zákulisné „tajomstvá“?

Najväčším úspechom je asi môj posledný film „A Very Merry Unbirthday“ ktorý mal premiéru vo Warner Brothers a dostal sa na viac ako 21 medzinárodných festivalov a získal veľa ocenení. Keď som bola pozvaná na jeho premiéru a neskôr som sedela v hľadisku a videla svoju tvár na „veľkom plátne“, bol to pre mňa naozaj nezabudnuteľný moment.

Plagát filmu A Very Merry Unbirthday

Tiež je pre mňa veľkým úspechom, že som mala možnosť byť na natáčaní viacerých celovečerných filmov, ktoré budú mať premiéru tento rok“ dodáva s pokorou. „Napríklad film Backseat, kde bude hrať hlavnú rolu Christian Bale. Vidieť pracovať tohto herca priamo pred mojimi očami a byť súčasťou toho istého filmu a dokonca tej istej scény ako on, bolo pre mňa niečo úžasné“ pousmeje sa.“ A tiež tam bolo vidieť, že toto je naozaj veľký film. Všetko bolo premyslené do najmenších detailov, natáčali sme v nádhernej lokalite, kostýmovú skúšku sme mali týždne dopredu a keďže je to dobový film, mali sme šaty z tej doby, topánky doplnky a dokonca aj spodničku či pančušky som mala také, ako sa nosili vtedy. Naozaj cítite, že tu sa rodí niečo veľké. Film je ako umelecké dielo pozostávajúce z mnohých komponentov“ s nadšením opisuje Mária.“Celý štáb si na všetkom dával záležať, čiže bolo úplne normálne že svetlá nastavovali hodiny alebo že sme jednu scénu natáčali celý deň pokiaľ nebola perfektná.

Tiež je to iné ako keď natáčate seriál, kde je tá atmosféra trošku viac uvoľnená. A všetko ide veľmi rýchlo. Napríklad keď som bola v seriály 2 Broke Girls, všetci sme sa poriadne nasmiali. Počas natáčania bola prítomná aj Whitney Cummings, ktorá písala scenár pre tento seriál a počas jednotlivých scén ho neustále menila podľa situácie, aby bol čo najsmiešnejší“ spomína.

Mária Segeňová na skúške natáčania

Čo by si na svojej ceste za úspechom zmenila? Čo bolo pre teba najťažšie?

„Celkovo najťažšie na ceste za čímkoľvek, je asi veriť, že to naozaj dokážete. Keď sa pozriem dozadu nemenila by som asi 

nič. Počas posledných dvoch rokov v Amerike som sa naučila, že nikto vám nič nedá zadarmo (dokonca niekedy ani keď si za to zaplatíte), jednoducho musíte ísť a vybojovať si to sami! Takže ak by som si predsa len mala niečo vybrať, menej by som sa bála, že to nedokážem, nepočúvala negatívne názory druhých a viac by som si verila“ dodáva herečka.

Aké sú teraz tvoje plány? Teraz si sa vrátila na Slovensko, chceš tu zostať alebo plánuješ znovu odísť?

„Zatiaľ nemám presné plány, takže sa teším na to, čo príde“ s povzdychom odpovedá.

Náš tip: Známi cestovatelia prezradili, čo najpodivnejšie ochutnali na svojich potulkách svetom.

Akú radu by si dala našim čitateľkám pri ich ceste za slávou?

„Že netreba ísť za slávou!“ zo smiechom nám odpovedá.“ Ale naozaj treba ísť za tým, čo vás v živote robí šťastnými, nebáť sa, veriť si, a treba si uvedomiť, že to je váš život a nie život niekoho iného, takže názory iných by nemali ovplyvňovať vaše životné rozhodnutia. Je len a len na vás, za čím si pôjdete, nech už je to čokoľvek. Minimálne ja vám všetkým budem určite držať palce!“ povzbudzuje nás sa záver.

Mária je navzdory svojim úspechom skromnou a pozitívnou Slovenkou, ktorá našu malú krajinu preslávila i vo svete filmu. My len dúfame a držíme palce, aby tie najväčšie úspechy stáli ešte len pred ňou. Ako sa jej darí môžete sledovať na jej Instagrame.