Batáty – ako urobiť chrumkavé batátové hranolky?

bataty, batatove hranolky, sladké zemiaky

Určite ste okolo nich v obchode prešli aspoň raz a premýšľali, čo sú zač. Batáty alebo sladké zemiaky pochádzajú zo strednej Ameriky a do Európy sa dostali skôr ako klasické zemiaky. Prečo by sme ich mali konzumovať a ako najchutnejšie si ich pripraviť? Vyskúšajte náš recept a posuňte svoje varenie na ďalšiu úroveň.

Odkiaľ sa vzali batáty?

Batáty, inak zvané aj ľudovým názvom španielske zemiaky alebo tiež kumarasy, sú tropická rastlina povojnica batatová, ktorej výhonky dosahujú dĺžku až päť metrov. Kvety majú rôzne farby – od levanduľovo-modrej až po červenofialovú a na konzumáciu sa používajú hľuzy, ktoré neraz vážia aj pol kila. Batáty sa do našich končín dovážajú z južných krajín. Ich pôvodným domovom je stredná Amerika, odkiaľ ich námorníci údajne doviezli skôr ako zemiaky. Najrozšírenejšie sú v oblasti mexického polostrova Yucatan a v ústí rieky Orinoko vo Venezuele.farmár pestujúci bataty, sladke zemiaky

Zdroj: pixabay

Čo v sebe batáty skrývajú?

Batáty dnes už v obchodoch nájdete bežne. V oddelení zeleniny ich spoznáte podľa nepravidelného tvaru a hnedo-oranžovej šupky.  Batáty sa považujú za jednu z najvýživnejších zelenín, preto by ste si ich do jedálnička určite mali zaradiť.

Batáty obsahujú:

 • Betakarotén – rastlinné farbivo, ktoré pôsobí ako prevencia pred vznikom niektorých druhov ochorení (žalúdka, pankreasu, úst a ďasien) V batátoch sa nachádza výnimočne veľké množstvo betakaroténu (jeden batát dodá 187% odporúčanej dennej dávky).
 • Draslík – minerál, ktorý pôsobí priaznivo na srdcovú činnosť. Znižuje krvný tlak a riziko vzniku srdcových chorôb, obličkových kameňov a mŕtvice.
 • Kyselina kávová – táto fenolová zlúčenina vykazuje účinky v boji proti rakovine a chorobe AIDS.
 • Luteín a zeaxantín – tieto farbivá prepožičiavajú batátom ich sýto oranžovú farbu. Môžu pomáhať v ochrane pred niektorými druhmi rakoviny a očnými chorobami.
bataty, batatove zemiaky, batatove hranolky, sladke zemiaky
Zdroj: pixabay
 • Nerozpustná vláknina – konzumácia batátov so šupkou zaisťuje vysoký príjem nerozpustnej vlákniny, ktorá pôsobí proti vzniku zápchy, je účinná aj proti obezite. 
 • Pektín – viac ako polovicu vlákniny v batátoch tvorí práve táto látka, ktorá znižuje hladinu cholesterolu.
 • Rastlinné steroly – zlúčeniny znižujúce hladinu cholesterolu, môžu obmedziť riziko vzniku rakoviny viazaním karcinogénnych činidiel v tráviacom trakte.
 • Vitamín B6 – tento vitamín pomáha v prevencii srdcových ochorení, mŕtvice, depresie a nespavosti.
 • Vitamín C – vysoké množstvo vitamínu C obsiahnuté v batátoch môže podporiť imunitný systém a hojenie rán a tiež pomáhať v prevencii degeneratívnych očných ochorení.
bataty, batatove zemiaky, batatove hranolky, sladke zemiaky
Zdroj: pixabay

Ako využiť batáty v kuchyni?

S batátmi sa dá v kuchyni naozaj experimentovať, stačí mať trochu odvahy. Môžete si ich pripraviť na sladko i na slano. Inšpirovať sa môžete rôznymi kuchyňami, ktoré ich často využívajú, napr. africká, ázijská či juhoamerická. Severoameričania napríklad sladké zemiaky jedávajú na Deň vďakyvzdania.

Čo je dobré o batátoch vedieť?

 • Jedzte aj so šupkou, aby ste získali viac betakaroténu a vlákniny. Veľa ľudí ich často ošúpe a to môže byť škoda. 
 • Pečením a grilovaním sa v nich štiepia škroby na cukry, takže sú sladšie, podobne aj varené. 
 • Surové batáty majú horkastú chuť.
 • Najzdravším spôsobom prípravy je variť ich v parnom hrnci. Uchováte tak najviac živín. 
 • Pri pečení v rúre sa ich tenká šupka vyduje.
 • Asi najčastejším receptom z batátov sú hranolky.
bataty, batatove zemiaky, batatove hranolky, sladke zemiaky
Zdroj: pixabay

Recept na chrumkavé batátové hranolky

Ak ste ich už ochutnali niekde v reštaurácii k burgru či ako prílohu k mäsu alebo rybám, určite ste si povedali, že takú chuťovku si urobíte aj doma. Tu je recept na najchutnejšie a najchrumkavejšie batátové hranolky, ktoré si zamiluje celá vaša rodina.
Pozor, ak chcete dosiahnuť skutočne chutné hranolky z batátov, dodržujte každý krok receptu!

Ingrediencie:
1 ČL rozmarínu
1/2 ČL soli
1 kg sladkých zemiakov
1/2 ČL mletej červenej papriky
2 PL olivového oleja
1-2 PL kukuričného škrobu
1/2 ČL cesnakového korenia

Postup:
Batáty nakrájame na tenšie hranolčeky (pri krájaní buďte opatrný, batáty sú celkom pevné a na ich krájanie musíte vynaložiť troška sily). Následne ich dajte do veľkej misy so studenou vodou a nechajte ich tam minimálne 30 minút, poprípade si urobte prípravu deň vopred a nechajte ich tam aj celú noc. 

bataty, batatove zemiaky, batatove hranolky, sladke zemiaky
Zdroj: pixabay

Batátové hranolky je potrebné následne scediť a poriadne osušiť. V suchej mise ich zmiešajte s olivovým olejom. V miske vedľa zmiešajte kukuričný škrob a koreniny. Batáty rovnomerne obaľte touto zmesou a poukladajte na plech. Hranolky by sa nemali prekrývať, každá by mala mať svoje vlastné miesto. Následne ich pečte asi 20 minút pri 220°, závisí to od vašej rúry. Po dopečení ich nechajte odležať aspoň 5 minút a až potom ich osoľte. Vďaka tomu budú ešte chrumkavejšie a pripravené k podávaniu. Dobrú chuť!