Rozhľadne na Slovensku: dokonalý výhľad

Letné prázdniny sa chýlia ku koncu, pekný výlet preto ešte dobre padne. Ak už nechystáte cestu do zahraničia, poďte objaviť krásy slovenských rozhľadní. Od východu na západ je ich skrz našu krajinu celkovo 145. Prinášame vám tipy na tie naj! Tak, ktorá rozhľadňa je tá vaša?

Hniezdo a Bobrí hrad

Blízko obce Malinovo stojí v celku netradičná rozhľadňa – má tvar vtáčieho hniezda a nájdete ju 7 metrov nad zemou. Vďaka jej vzhľadu budete ako v skutočnom hniezde. Vďaka výške si môžete vychutnať pohľad na život vtákov či vodných živočíchov (dozviete s o nich aj z informačnej tabule). Rozhľadňa sa nachádza na konci poľnej cesty.  Z obce k nej vedie cca 1 km dlhý značený náučný chodník z Malinova. Ak si chcete prechádzku predĺžiť, tak môžete dalej pokračovať po tomto chodníku. Vedie lužnými lesmi v okolí rieky a po cca hodine a 4 km Vás dovedie späť do obce Malinovo.

rozhľadňa hniezdo a bobrí hrad
Zdroj: zlavomat.sk

Rozhľadňa Stratenec

Ak by ste sa nachádzali v Trenčianskom regióne nevynechajte najvyššie položenú vyhliadkovou vežou Javorníkov –  na Stratenci. Vrch Stratenec leží v blízkosti slovensko-českej hranice, medzi obcami Papradno a Makov. Drevená rozhľadňa stojí na jeho vrchole a preto ponúka dokonalý výhľad na slovenskú i moravskú stranu.

rozhľadňa stratenec
Zdroj: mojekysuce.sk

Rozhľadňa na Ostredku

Ak sa ocitnete v okolí Demänovskej doliny a budete si ju chcieť vychutnať nie len zo zeme ale aj z výšky, zavítajte na rozhľadňu Ostredku. Tú nájdete v lone nízkotatranskej prírody a môžete ju navštíviť celoročne.  Rozhľadňa je dvojposchodová a vypína sa vo výške približne 7 m a ponúka výhľad na krásnu panorámu. Z vrchnej vyhliadkovej plošiny sa vám ako prvé predvedú známe vrchy ako je Chopok, Ďumbier či Dereše. Očarujúci pohľad sa vám naskytne aj na celú Demänovskú dolinu či Poľanu.

rozhladna-na-ostredku
Zdroj: krasaslovenska.sk

Bachledova dolina – Bachledka

Bachledova dolina patrí medzi obľúbené turistické lokality hlavne v zime, kedy ponúka možnosti lyžovania. V lete však prekypuje krásnou prírodou, ktorú možno objaviť vďaka rozhľadni. Tá sa nachádza na hrebeni Spišskej Magury, pri turistickom rázcestí Malá Poľana. 

Rozhľadňa sa týči do výšky 14 metrov, má krásnu drevenú konštrukciu a štyri poschodia s vyhliadkovými plošinami. Postavená bola v roku 2011 a odvtedy ju navštívilo mnoho spokojných turistov.  V spodnej časti rozhľadni sú vyryté výroky slávnych osobností – Sofokla, Viktora Huga či Marka Twaina. Je vhodná aj pre deti, vďaka detským informačným tabuliam sa môžu čo to priučiť.

chodník korunami stromov bachledka bachledova dolina
Zdroj: bachledka.sk

Krásna rozhľadňa Špicák

Z tejto drevenej rozhľadne môžete obdivovať všetko, čo ponúka okolie Strečna. Rozhľadňa je vysoká je 8,2 m a môžete z nej obdivovať  Žilinskú kotlinu, hrebeň Malej Fatry i Strážovské vrchy. Pri dobrej viditeľnosti môžete uvidieť až 4 hrady v okolí: Strečno, Starý hrad, Budatínsky hrad a Lietavský hrad. Na túto vežu sa dostanete po žltej trase z parkoviska pod hradom Strečno alebo centra obce. Výstup trvá asi  40 minút. Trasa vedie lesom, je pomerne strmá ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť.

rozhľadňa na vrchu Špicák
Zdroj: krajinou.sk