Naše chodidlá sú asi najpoužívanejšou časťou nášho tela. Držia celú váhu nášho tela, presúvajú nás z miesta na miesto. Týmto najviac trpí pokožka. Nohy máme počas väčšinu roka zatvorené v topánkach a ponožkách, pokožka nemôže dýchať, potí sa a rohovatie. S týmto nám môže pomôcť kvalitná pedikúra. Kvôli nej však nemusíte navštevovať nechtové štúdio, kľudne si ju môžete urobiť aj doma. Vyskúšajte a uvidíte, že vaše nohy sa vám za to poďakujú!
Ako sa starať o nohy?
Starostlivosť o nohy je dôležitejšia, než si môžete myslieť. Zanedbávaním pokožky nôh môžu vzniknúť zdravotné problémy, ktoré nás môžu obmedzovať v chôdzi. Vedeli ste napríklad, že v chodidlách sa nachádza viac potných žliaz, než kdekoľvek inde v ľudskom tele? Zvýšená produkcia potu spôsobuje nielen nepríjemný zápach, ale aj to, že sa nám pokožka na nohách šúpe.
Dôsledkom tlaku, ktorý sa na chodidlá vyvíja počas chôdze nám koža tvrdne a hrubne. Je dôležité pravidelne odumretú kožu odstraňovať, pretože sa môže stať, že začne praskať. Tieto praskliny na pätách sú veľmi bolestivé a môžu aj krvácať. Nehovoriac o tom, že v kombinácií s potom to určite bude nepríjemne štípať. Do prasklín na pätách sa môže zaniesť aj špina, z čoho môže vzniknúť infekcia. Ak sa vám takéto niečo stane, určite vyhľadajte lekársku pomoc.
Nie je úplne možné vyhnúť sa odumretej a stvrdnutej koži na nohách. Samozrejme, po pedikúre môžete aplikovať určitú starostlivosť, vďaka ktorej účinok pedikúry vydrží dlhšie. Medzi takúto starostlivosť rozhodne patrí pravidelná hydratácia chodidiel, najlepšie s krémom, ktorý obsahuje močovinu, známu ako urea. Vyhýbajte sa však takým krémom, ktoré obsahujú alkohol. Tiež si vytvorte rutinu – raz alebo dvakrát do týždňa si odmočte nohy a ošetrite ich pemzou alebo škrabkou. Horúca voda napomáha vysychaniu pokožky, preto sa snažte vyhýbať príliš horúcim kúpeľom, či sprchám. Zvoľte radšej vlažnú vodu, obzvlášť pri kúpeli nôh.
Domáca pedikúra – ako na to?
Ako na každú kozmetickú úpravu, aj na pedikúru sú potrebné určité pomôcky. Väčšina z nich je ľahko dostupná v drogériách či lekárňach, a určite by nemali chýbať v každej domácnosti.
Pemza
Túto pomôcku určite každý pozná. Väčšinou je vyrobená z horniny, no nájdete aj pemzu z rôznych iných materiálov. Dá sa povedať, že je to pilník na päty, môžete ju však použiť na stvrdnutú pokožku kdekoľvek na tele. Športovci ju niekedy používajú na mozole na rukách. Je určená na šetrné odstránenie stvrdnutej kože, zároveň pokožku prekrví a dodá jej hebkosť.
Peeling
Peeling môže byť tiež veľmi účinný. Pri hrubej vrstve stvrdnutej kože však siahnite po niečom účinnejšom. Môžete ho používať ako prevenciu, aby sa vám nezačala zhrubnutá koža tvoriť. Dôležité je, aby granule v peelingu neboli iba jemné zrnká. Peeling odstráni odumretú kožu, taktiež dodá jemnosť a hebkosť a príjemná masáž nôh pokožku aj prekrví a môžete sa ňou zbaviť aj bolesti či stuhnutosti.
Soľ
Samozrejme máme na mysli soľ do kúpeľa. Dá sa zaobstarať aj soľ na chodidlá, tá má väčšinou hrubšie a väčšie kryštály. Veľmi účinná je epsomská soľ – nazýva sa tiež horká soľ a je to minerálna zlúčenina, ktorá sa nachádza aj v niektorých minerálnych vodách. Príjemný kúpeľ pomôže chodidlám zregenerovať sa, vy pri tom môžete príjemne relaxovať. Na následné odstránenie zhrubnutej kože použite kefku alebo pemzu, výber je na vás.
Škrabka/pilník/žiletka na chodidlá
Na trhu existuje skutočne veľké množstvo týchto pomôcok. Sú rôznych tvarov z rôznych materiálov, niektoré sú určené na použitie v kúpeli, iné po kúpeli a niektoré na suché chodidlá. Je len na vás, aby ste si vybrali to, čo vám najviac vyhovuje. Nie je na škodu vyskúšať viacero druhov týchto pomôcok, pretože niektoré vám môžu vyhovovať viac, niektoré menej. Dobre známe sú aj elektrické pilníky, ktorú sľubujú zaručené výsledky za krátku dobu. Buďte opatrný pri ich používaní, aby ste predišli úrazom. Ľahko si totiž môžete spáliť pokožku, prípadne zodrieť kožu.
Parafín
Parafín sa najskôr používal iba v salónoch, dnes už si môžete parafínový zábal urobiť aj v pohodlí domova. Dávajte si však pozor na teplotu, aby ste sa nepopálili. Parafínový kúpeľ urobíte tak, že rozpustíte parafín (v kúpeli alebo ohrievači) a viackrát si do neho namočíte nohy, až kým sa nevytvorí pevná vrstva. Po stuhnutí parafínu ho odstránite, s čím odstránite aj stvrdnutú kožu.
Sada na úpravu nechtov
K pedikúre neodmysliteľne patrí aj úprava nechtov na nohách. V sade na ich úpravu nájdete nožničky, klieštiky na nechty, pilník, pinzetu a nástroj na čistenie nechtov a zatláčanie kožičky. Nechty sú to, čo prezentuje naše chodidlá. Ak budeme mať jemné a hladké päty, ale zanedbané nechty, pokazí to celý dojem. Aj nechtom na nohách treba venovať príkladnú starostlivosť. Obzvlášť preto, že vplyvom toho, že sú uzavreté v topánkach a ponožkách často celý deň, sú náchylnejšie na plesne.
Ako si urobiť domácu pedikúru?
Existuje mnoho návodov na to, ako si urobiť pedikúru doma. Všetky z nich však obsahujú 4 základné kroky, ktoré sú pre úspešnú pedikúru nevyhnutné.
- Pripravte chodidlá na pedikúru
Týmto sa samozrejme myslí kúpeľ so soľou, použitie parafínu, či studený kúpeľ chodidiel. Tento krok je často relaxačný, kým len sedíte a čakáte. Užite si aj tento čas, meditujte alebo čítajte. Použite svoju obľúbenú soľ do kúpeľa, prípadne môžete použiť aj oleje. Ak máte romantickú náladu, pokojne si do kúpeľa môžete nahádzať aj kvety, či ich lupene.
- Odstráňte zhrubnutú kožu
Tento krok je dôležitý a možno sa pri ňom zapotíte. Výber vhodnej pomôcky je len na vás – či použijete pemzu, kefku, pilník, škrabku. Dávajte si pozor, aby ste neodstránili aj zdravú kožu, následky môžu byť bolestivé.
- Hydratujte ošetrenú pokožku
Po dôkladnom opláchnutí a vysušení chodidiel ich nezabudnite hydratovať. Použite svoj obľúbený krém alebo olej. Nohy si taktiež môžete poprášiť púdrom proti poteniu, prípadne nastriekať sprejom. Po nakrémovaní si chodidlá vyložte, aby mal krém čas vstrebať sa do pokožky.
- Postarajte sa o svoje nechty
Nechty sú najprispôsobivejšie práve po kúpeli, a preto je to najvhodnejší čas na ich úpravu.
Vytvorte si z pedikúry rutinu a berte to ako čas na relaxáciu a odpočinok. Uvidíte, že si tento čas zamilujete rovnako, ako vaše nohy. Ak na to však nemáte čas, stále môžete využiť služby rôznych nechtových štúdií a salónov.
Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik
https://www.healthline.com/health/skin-disorders/cracked-heels
https://www.feetbypody.com/blog/dry-skin-and-foot-problems/
https://www.healthline.com/health/how-to-remove-dead-skin-from-feet
Hanka
Som milovníčkou dobrej knihy a prírody, mám rada zvieratá, filmy, seriály a svoj pokoj. Písanie považujem za odkaz a baví ma zisťovať nové veci, ktoré potom môžem posunúť ďalej…