Majte svoj rozpočet pod kontrolou

peniaze

Kto by nechcel vedieť, ako sa dá lepšie hospodáriť s peniazmi? Dalo by sa to prirovnať k diéte. Každý má svoje vlastné overené metódy. Hlavné je však to, aby ste na to išli postupne, aby ste nechceli schudnúť zo dňa na deň a kombinovali rôzne aspekty. Na začiatok sa riaďte nasledovnými odporúčaniami. Nenechajte sa odradiť tým, ak sa vám v tom ihneď nebude dariť, aj toto je proces dlhodobého učenia.

Majte svoje výdavky pod kontrolou

Istú dobu sledujte svoje výdavky. Ak ste notifikácie od banky vo svojom telefóne doteraz ignorovali, teraz si ich začnite všímať. Majte na pamäti aj platby hotovosťou. Nezabúdajte na to, že o tých vám nikto žiadnu správu nepošle, takže buďte pohotoví a danú sumu si zapíšte ihneď po platbe.

Vytvorte si tabuľku s údajmi o tom, na čo míňate a koľko. Jednotlivé položky si rozdeľte na kategórie, napríklad strava, oblečenie alebo káva so sebou. Pri tejto metóde vám naozaj pomôže, ak sa vrátite k starým dobrým spôsobom zaznamenávania informácií, čiže použitiu papiera a pera. Kúpte si poznámkový blok, ktorý sa vám zmestí do vrecka. Ten sa predsa nikdy nevybije a k „používaniu“ nepotrebujete dáta alebo WiFi. Na konci dňa potom všetko pohodlne prepíšete do elektronickej formy, čiže do svojej tabuľky na kontrolu výdavkov.

Toto je výborným štartom k lepšiemu hospodáreniu s peniazmi. Získate jasný obraz o tom, kde míňate veľa zbytočne, pri ktorých položkách by ste mohli ušetriť a nadobudnete silnejší pocit istoty ohľadom svojich financií.

kontrola výdavky
zdroj: freepik.com

Určte si rozpočet

Ľudia s horšou finančnou situáciou dokážu mnohokrát oveľa lepšie hospodáriť ako tí, ktorí si môžu dovoliť väčšiu slobodu pri míňaní peňazí. Viete, prečo je to tak? Vďaka prísne ohraničenému rozpočtu. Financie a majetok nemajú žiadny význam, ak s nimi neviete narábať. Na základe vyššie uvedenej tabuľky výdavkov si určte približný rozpočet na konkrétne časové rozmedzie. Na začiatku každého týždňa alebo mesiaca si túto sumu vyberte z účtu, a plaťte všade hotovosťou. Keď z vašej peňaženky bude ubúdať priamo pred vašimi očami, bude vás to viac nútiť krotiť sa. Platba kartou vám túto „vizuálnu kontrolu“ neumožní. Prirodzene, nemáme na mysli pravidelné platby, ako napríklad náklady spojené s bývaním.

výdavky
zdroj: freepik.com

Urobte si poriadok

Nejde o nič komplikované. Bude vám stačiť pár zakladačov na papier alebo možno máte nejaký iný overený spôsob na uchovávanie dokumentov. Majte v nich každopádne poriadok. Nikdy neviete, kedy a čo budete potrebovať, je teda užitočné mať ich poruke vždy. No z aspektu financií vám to pomôže pri spätnej kontrole hospodárenia. Či už je to pôžička na dovolenku alebo pokladničný blok od nového vysávača, na konci roka budete mať jasný prehľad o tom, na čo ste míňali najviac, a či dané rozhodnutie bolo správne. Je to v podstate to isté ako zapisovanie si denných výdavkov do tabuľky, iba to robíte vo väčšom a z dlhodobého hľadiska.

dokumenty
zdroj: freepik.com

Vytvorte si rezervu

Niektorí tvrdia, že finančná rezerva by mala dosiahnuť trojnásobok mesačnej mzdy, v iných zdrojoch nájdete, že by táto suma mala dosiahnuť až šesťnásobok platu. Každopádne, dôležité je, aby ste nejakú rezervu vôbec mali. Ak ešte nedisponujete sporiacim účtom, tak si ho založte a nastavte trvalý príkaz. Takto vám budú platby odchádzať na tento účet automaticky, nebudete mať s nimi teda žiadne starosti.

výdavky
zdroj: freepik.com

Buďte aktuálni

Závislosť na internete dnes berieme ako súčasť každodenného života. Koľkokrát za deň kontrolujete, koľko ľudí dalo „páčik“ na vašu najnovšiu profilovú fotku? Namiesto jednej návštevy niektorého z týchto dobre známych sietí si prečítajte nejakú správu alebo aj rozsiahlejší článok z oblasti financií. Navštívte stránku FinančnýMagazín.sk, určite nájdete niekoľko zaujímavých informácií, o ktorých ste doteraz nevedeli a majte svoj rozpočet pod kontrolou.

Uverejnené ako PR článok

peniaze
zdroj: freepik.com