Kruhový tréning, skvelý spôsob na zlepšenie kondície

kruhový tréning

Už ste možno počuli slovné spojenie “kruhový tréning”. Čo si pod touto dvojicou slov môžeme predstaviť? Pre koho je vlastne kruhový tréning určený a aké sú jeho výhody, alebo naopak nevýhody? Týmto otázkam sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch.

Kruhový tréning predstavuje cvičebný program vyznačujúci sa svojou komplexnosťou. Nesie v sebe viaceré prvky, spája aeróbne cvičenie so silovými prvkami. Výsledkom je teda posilňovanie svalstva, čo má za následok spevnenie tela, pozitívny vplyv na metabolizmus a pri dodržaní všetkých zásad aj požadovaný úbytok na váhe. Vykonávať je ho možné v rámci cvičiacej skupiny v posilňovni, v rámci individuálnych hodín s trénerom, alebo aj v domácom prostredí.

kruhovy trening
zdroj: 123RF

Ako prebieha kruhový tréning?

Kruhový tréning trvá od 30–60 minút, najčastejšie však jednu hodinu, pokiaľ zahrnieme úvodný a záverečný strečing. Princípom, ako už z názvu vyplýva, je tréning pozostávajúci z “kruhov”. Jeden kruh tvorí 6 – 10 cvikov, ktoré sa vykonávajú postupne jeden za druhým. V jednom kruhu môžu byť zaradené rôzne cvičebné stroje, alebo presne stanovené cviky s vlastnou váhou či pomôckami. Cviky sú vykonávané v požadovaných opakovaniach a intervaloch. Tréner pritom sleduje čas a informuje členov skupiny/jednotlivca o presune na ďalší stroj, či cvik. Náročnosť je možné nastaviť počtom opakovaní, alebo intervalom medzi jednotlivými cvikmi.

Úvod je venovaný zahriatu jednotlivých svalových partií, aby sa celý organizmus rozohrial a zvýšila sa tepová frekvencia. Potom nasleduje samotné cvičenie, známe aj ako aeróbne cviky, ktoré sú smerované k posilneniu kardiovaskulárneho systému. To sa pravidelne strieda s posilňovaním jednotlivých svalových partií. Dôležitou časťou tréningu by mal byť aj záverečný strečing. Ten pôsobí preventívne proti vzniku “svalovice”, ale aj pre uvoľnenie celého tela a regeneráciu svalstva. Pri začiatkoch s kruhovým tréningom sa odporúča po cvičení jeden deň oddychu, alebo striedanie s iným druhom pohybu ako je plávanie či jóga.

Náš tip: 5 dôvodov, ktoré vás presvedčia, že box je vhodný šport aj pre ženy.

Výhody kruhového tréningu

Veľkou výhodou kruhového tréningu je jeho vplyv na zlepšenie činnosti srdca a cievneho systému. Zvyšovanie fyzickej kondície spolu s budovaním svalovej hmoty. Efektívne spaľuje tuk a tým znižuje hmotnosť. Počas jedného tréningu sú precvičené všetky svalové partie. Toto je jeden z dôvodov prečo je kruhový tréning obľúbený aj u ľudí s nedostatkom času. Pri zapojení cvikov s vlastnou váhou je možné kruhový tréning cvičiť aj v domácom prostredí. Výhodou je tiež jeho veľká variabilita a teda fakt, že si telo nezvykne len na jeden typ cvikov. Taktiež je vhodné spomenúť, že kruhový tréning možno cvičiť bez ohľadu na vek – je určený všetkým vekovým kategóriám.

Nevýhody kruhového tréningu

Je teda zrejmé, že sa kruhový tréning vyznačuje množstvom výhod. Nachádzame však aj nevýhody, či skôr nástrahy, ktoré je potrebné spomenúť. Začiatočník môže byť po prvom kruhovom tréningu odradený jeho náročnosťou na fyzickú zdatnosť. Jednotlivec by mal mať už nejakú skúsenosť s cvičením, poznať cviky, či stroje, s ktorými bude cvičiť. Vzhľadom k tomu, že sa cvičí kratšie a intenzívnejšie, je potrebné cviky vykonávať naozaj precízne.

Ak vás predchádzajúce riadky zaujali a nástrahy neodradili, kruhový tréning je určený práve pre vás. Ak si nie ste istí či by ste ho zvládli, môžete osloviť kamaráta/kamarátku a skúsiť to spolu. Môžete sa vzájomne podporovať a povzbudzovať do ďalších výkonov. Príjemné cvičenie prajeme!