Kruhový tréning, skvelý spôsob na zlepšenie kondície
Už ste možno počuli slovné spojenie “kruhový tréning”. Čo si pod touto dvojicou slov môžeme predstaviť? Pre koho je vlastne kruhový tréning určený a aké sú jeho výhody, alebo naopak nevýhody? Týmto otázkam sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch.
Kruhový tréning predstavuje cvičebný program vyznačujúci sa svojou komplexnosťou. Nesie v sebe viaceré prvky, spája aeróbne cvičenie so silovými prvkami. Výsledkom je teda posilňovanie svalstva, čo má za následok spevnenie tela, pozitívny vplyv na metabolizmus a pri dodržaní všetkých zásad aj požadovaný úbytok na váhe. Vykonávať je ho možné v rámci cvičiacej skupiny v posilňovni, v rámci individuálnych hodín s trénerom, alebo aj v domácom prostredí.
zdroj: 123RF
Ako prebieha kruhový tréning?
Kruhový tréning trvá od 30–60 minút, najčastejšie však jednu hodinu, pokiaľ zahrnieme úvodný a záverečný strečing. Princípom, ako už z názvu vyplýva, je tréning pozostávajúci z “kruhov”. Jeden kruh tvorí 6 – 10 cvikov, ktoré sa vykonávajú postupne jeden za druhým. V jednom kruhu môžu byť zaradené rôzne cvičebné stroje, alebo presne stanovené cviky s vlastnou váhou či pomôckami. Cviky sú vykonávané v požadovaných opakovaniach a intervaloch. Tréner pritom sleduje čas a informuje členov skupiny/jednotlivca o presune na ďalší stroj, či cvik. Náročnosť je možné nastaviť počtom opakovaní, alebo intervalom medzi jednotlivými cvikmi.
Úvod je venovaný zahriatu jednotlivých svalových partií, aby sa celý organizmus rozohrial a zvýšila sa tepová frekvencia. Potom nasleduje samotné cvičenie, známe aj ako aeróbne cviky, ktoré sú smerované k posilneniu kardiovaskulárneho systému. To sa pravidelne strieda s posilňovaním jednotlivých svalových partií. Dôležitou časťou tréningu by mal byť aj záverečný strečing. Ten pôsobí preventívne proti vzniku “svalovice”, ale aj pre uvoľnenie celého tela a regeneráciu svalstva. Pri začiatkoch s kruhovým tréningom sa odporúča po cvičení jeden deň oddychu, alebo striedanie s iným druhom pohybu ako je plávanie či jóga.
Veľkou výhodou kruhového tréningu je jeho vplyv na zlepšenie činnosti srdca a cievneho systému. Zvyšovanie fyzickej kondície spolu s budovaním svalovej hmoty. Efektívne spaľuje tuk a tým znižuje hmotnosť. Počas jedného tréningu sú precvičené všetky svalové partie. Toto je jeden z dôvodov prečo je kruhový tréning obľúbený aj u ľudí s nedostatkom času. Pri zapojení cvikov s vlastnou váhou je možné kruhový tréning cvičiť aj v domácom prostredí. Výhodou je tiež jeho veľká variabilita a teda fakt, že si telo nezvykne len na jeden typ cvikov. Taktiež je vhodné spomenúť, že kruhový tréning možno cvičiť bez ohľadu na vek – je určený všetkým vekovým kategóriám.
Nevýhody kruhového tréningu
Je teda zrejmé, že sa kruhový tréning vyznačuje množstvom výhod. Nachádzame však aj nevýhody, či skôr nástrahy, ktoré je potrebné spomenúť. Začiatočník môže byť po prvom kruhovom tréningu odradený jeho náročnosťou na fyzickú zdatnosť. Jednotlivec by mal mať už nejakú skúsenosť s cvičením, poznať cviky, či stroje, s ktorými bude cvičiť. Vzhľadom k tomu, že sa cvičí kratšie a intenzívnejšie, je potrebné cviky vykonávať naozaj precízne.
Ak vás predchádzajúce riadky zaujali a nástrahy neodradili, kruhový tréning je určený práve pre vás. Ak si nie ste istí či by ste ho zvládli, môžete osloviť kamaráta/kamarátku a skúsiť to spolu. Môžete sa vzájomne podporovať a povzbudzovať do ďalších výkonov. Príjemné cvičenie prajeme!
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.