Kam na výlet, kým počasie praje?

výlety po slovensku_sysle

Kam na výlet v našej krajine? Pútavých a zaujímavých miest, ktoré Slovensko ponúka, je mnoho. Prečo teda nevyužiť vrchol letnej sezóny, kým počasie praje a mnoho ľudí si čerpá dovolenky? Pokiaľ už máte deti, je to o dôvod naviac vymyslieť zaujímavú dovolenku,  na ktorej sa spoločne poriadne zabavíte. My vám teraz predstavíme miesta na tie najlepšie výlety po Slovensku, kde sa zaručene dostanete napriek vrcholu dovolenkovej sezóny. Čítajte až dokonca a uvidíte, že turistika na Slovensku vie byť skutočne atraktívna.

Lúka plná sysľov

Toto miesto je ideálne na rodinný výlet s deťmi, ktoré budú mať zo sysľov veľký zážitok. Avšak, veríme, že toto miesto uchváti každého jedného návštevníka. Syslovisko sa nachádza približne 2,5 kilometra od obce Muráň smerom na Prednú Horu. Aj napriek tomu, že táto oblasť nepatrí do lokality Horehronia, určite sa oplatí vycestovať pár kilometrov za zážitkami aj tam. Pokiaľ chcete vidieť na vlastné oči syslie rodinky, ideálnym obdobím je na to práve v rozmedzí marca a septembra. Neskôr sa sysle začnú ukladať na zimný spánok. Ak sa vám podarí vystihnúť pekný, slnečný deň, môžete sa tešiť na rozšantených sysľov v celej ich kráse.

Lúka plná sysľov je obľúbeným tipom na výlet najmä pre rodiny s deťmi a to preto, že sysľov je povolené kŕmiť. Musíte si však dať pozor na to, čo im ponúknete. Najradšej majú slnečnice, ktoré neboli striekané a sú z miestnych zdrojov. Tie dostať kúpiť aj priamo na mieste, takže si tým nemusíte lámať hlavu. Určite nepohrdnú ani domácimi, chemicky neošetrenými jabĺčkami, mrkvou, cviklou, jačmeňom, ovsom, vlašskými orechmi, piškótami alebo suchým chlebom. Na všetky ostatné potraviny radšej zabudnite, predsa len by ste tým malým, nevinným stvoreniam nechceli ublížiť. Oni sa vám za to odvďačia papaním priamo z ruky. 

V neposlednom rade nesmieme zabudnúť spomenúť aj syslích kamarátov, ktorých tu majú. Sú nimi somáriky, ktoré sa pasú na tráve v okolí ich príbytkov, čím pomáhajú sysľom s prežitím v tejto lokalite. Ich spolunažívanie je skutočne hodnotné a veľmi dobre spolu vychádzajú.

kam na výlet, tipy na výlet po slovensku, výlet s deťmi, syslovisko, muráň
Zdroj: www.freepik.com

Chodník korunami stromov Bachledka

Chodník korunami stromov zažil počas svojho otvorenia veľký úspech. Navštívilo ho už nespočetné množstvo turistov z celého sveta. Nachádza sa v pestrých lesoch Pieninského národného parku. Počas cesty po chodníku spoznáte tamojšie lesy a zažijete skutočnú výnimočnosť prírody v Spišskej Magure. Okrem toho sa môžete tešiť na lesný život, čiže rôzne živočíchy a rastliny, ktoré hocikde nenájdete. Na chodníku sa nachádza aj 32 metrov vysoká veža, z ktorej sa vám bude črtať krásny výhľad na štíty Belianskych Tatier, Zamagurie, ako aj unikátnu scenériu Pienin. 

Je to ideálne miesto na oddych a užitie si toho, čo nám slovenská príroda ponúka. Pokiaľ by ste si z tohto výletu chceli spraviť „náučný chodník“ a boli by ste v početnejšej skupinke, je možné si vybaviť sprevádzanú prehliadku, ktorá vám o všetkom s radosťou porozpráva. Chodník je otvorený denne od 9-18 hodiny s tým, že posledný vstup je možný o 17-tej. 

kam na výlet? tipy na výlet po Slovensku. Bachledka, chodník korunami stromov.
Zdroj: www.bachledka.sk

Plavba loďou Marina Patince

Marina Patince je naozaj skvelým tipom kam na výlet, za dobrodružnou plavbou vo výletnej lodi. Jedná sa o vyhliadkové plavby po Dunaji, najmä po trase Patince-Moča a späť, ale aj do Komárna a Patince-Štúrovo na požiadanie. Je to miesto vhodné nie len na rodinné výlety, ale aj na kotvenie lodí a člnov, firemné eventy či školské výlety. Plavba loďou trvá približne hodinu, počas ktorej uvidíte malebné krásy Slovenska. Zorganizovať sa tu dajú aj rôzne outdoorové podujatia alebo teambuildingy na upevnenie a zlepšenie pracovných vzťahov. 

Pokiaľ máte chuť na niečo viac dobrodružné, Marina ponúka priam ideálne podmienky na stanovanie a kempovanie v areáli prístavu. Samozrejmosťou sú sprchy, sociálne zariadenie ako aj detské ihrisko pre tých najmenších. Takisto si na tomto úseku Dunaja môžete vyskúšať aj vodné skútrovanie spolu s vodným lyžovaním. To znie naozaj lákavo, však?

Počas letnej sezóny sa plavby konajú v pondelok, stredu a sobotu od 14-tej hodiny. Každopádne letnou sezónou táto atrakcia nekončí, a tak sem kľudne môžete vybehnúť aj cez školský rok až do októbra, počas víkendov. Pokiaľ by ste si v tejto lokalite chceli víkend predĺžiť, o kúsok vedľa sa nachádza Wellness Hotel Patince****,ktorý je doslova oázou pokoja a harmónie. Ideálne miesto na víkendový oddych, kde spojíte príjemné s dobrodružným.

Kam na výlet po Slovensku? Tipy na výlet. Plavba loďou Marina Patince

Jánošíkove Diery

Nachádzajú v Národnej prírodnej rezervácii Rozsutec, ktorý je krásnou ukážkou sily vody. Jánošíkove Diery sú známe tým, že sa v nich údajne ukrýval zbojník Jánošík. Dostanete sa sem dvomi trasami – buď od Bieleho potoka alebo z Terchovej-Štefanovej. Sú tvorené tromi časťami – Dolnými dierami, Novými dierami a Hornými dierami, pomedzi ktoré preteká Dierový potok. Práve jeho voda po celé stáročia formovala kamene do dnešnej, unikátnej podoby. Celá trasa trvá približne 3,5 až 4,5 hodiny. Tešiť sa môžete na vodopády, trasy medzi skalami po sústave železných rebríkov, lávok a mostíkov, doplnené o zábradlie v podobe reťazí. Ak sa sem rozhodnete prísť, určite nezabudnite nasávať atmosféru a kochať sa prírodou, ktorá tu je skutočne prekrásna. Práve kvôli skalám sa v tomto mieste drží počas celého roka príjemný chládok, vďaka ktorému tu žijú vzácne druhy rastlín a živočíchov. 

Kam na výlet? Tipy na výlet po Slovensku. Rodiny s deťmi. Jánošíkové diery.
Zdroj: www.planetslovakia.sk

Čičmany

Čičmany sú skvostom stredného Slovenska. Je to dedinka, ktorá má približne len 170 obyvateľov, ktorí väčšinou patria ešte k tej staršej generácií. Napriek tomu sú Čičmany každoročne jednou z najvyhľadávanejších turistických destinácii. Mnoho ľudí zo západného Slovenska a dokonca aj Čiech sem chodí relaxovať a chalupáriť. Obyvatelia tu žili obyčajným životom, až kým sa nezačali odlišovať svojimi umeleckými výtvormi na drevených chalupách. Celé prostredie pôsobí veľmi rozprávkovo. Na dreveniciach môžete nájsť všetko to, čo ľudia okolo seba videli v reálnom živote a chceli to zhmotniť. Nájdete tu informačné tabule, ktoré vám prezradia o tunajších tradíciách. Ak vás toto miesto zaujalo a radi by ste si sem spravili menší výlet, turistickí sprievodcovia vám budú určite radi k dispozícií. 

Kam na výlet po Slovensku. Tipy na výlet s deťmi. Čičmany
Zdroj: www.turisticky.sk

Veríme, že sme vás týmto článkom inšpirovali. Ukázali sme vám krásnych 5 miest pre turistiku na Slovensku, ktoré sú vhodné ako cez letnú sezónu, tak aj začiatkom jesene, kedy ešte deti majú voľnejšiu školu  a nie sú tak preťažované učením, rovnako aj počasie v tomto období zvykne byť zväčša priaznivé. Jedinečnosť týchto miest je aj v tom, že sú sezónne, a teda nie sú plne k dispozícií počas celého roka. V neposlednom rade treba mať na zreteli aj fakt, že začiatok školského roka môže spustiť novú vlnu pandémie, a tým aj nové striktné nariadenia, ktoré môžu viesť až k ďalšiemu lockdownu. Práve preto, ak ste doteraz nevedeli rozhodnúť kam na výlet, kým počasie praje, veríme, že už máte naplánovaný itinerár miest, ktoré navštívite najbližší víkend.