Domáci hamburger z hovädzieho mäsa bude kraľovať vašej jedálni

Domáci hamburger z hovädzieho mäsa v domácej žemli: Recept.

Na Slovensku kraľujú hamburgerom siete rýchleho občerstvenia. Vy to však vo vašej vlastnej jedálni nedopustíte, pretože našou dnešnou témou je domáci hamburger z hovädzieho mäsa.

Postup prípravy niečoho podobného je možné nájsť na mnohých weboch. Zrejme aj úplný laik má už určitú predstavu, ako na to. My dnes ale prinášame recept na domáci hovädzí hamburger a síce na hamburger trocha iný, než sú tie klasické. Vlastne chceme ponúknuť nie úplne tradičné tipy a zlepšováky.

„Vychytávky“ pri príprave domáceho hamburgera

Takého, ktorý si dlho budete pamätať vy, vaša rodina a aj návšteva, ktorú ním pohostíte. Takého, v ktorom sa spoja prednosti tých najlepších hamburgerov, cheeseburgerov a bigmacov. A na prípravu ktorého nepotrebujete maturitu v odbore „kuchár-čašník“.

Mäso na hamburger, jeho príprava a ochutenie

Prirodzene, mäso je veľmi dôležitou zložkou. Aj bez toho, aby ste za rozumnú cenu získali hovädzinu z mladého plemenného býčka z Argentíny, odchovaného len na kukurici a pramenitej vode, ktoré by ste si navyše pomleli sami doma, sa dá urobiť dobré a chutné mäso na hamburger.

Vybrať treba (najlepšie v menšom mäsiarstve a nie v hypermarkete) mleté mäso buď čisto hovädzie, alebo kombinované s bravčovým. Dôležité je brať také s čo najnižším obsahom tuku. Od toho sa odvíja aj cena: menej tuku = vyššia kvalita mäsa na hamburger, a teda lepšia chuť.

Z dobre dochuteného hovädzieho mäsa bude domáci hamburger vašim vlastným receptom.
zdroj: 123RF

Na dochutenie mäsa bohato stačí čierne mleté korenie a cibuľa vo forme drobných kociek. Neuškodí menšia hrsť strúhanky. Odstáť v chlade nenechávajte celú zmes, ako to radia niektoré recepty. Podstatne lepšie je vyformovať si mokrými rukami placky v hrúbke 1 až 1 a pol cm, v priemere podľa veľkosti žemlí, ktoré plánujete použiť. A až tieto placky nechať odstáť aspoň 30 minút v chladničke. Budú si lepšie držať tvar pri tepelnej úprave.

Mäso na domáci hamburger sa dá pripravovať viacerými spôsobmi

Tým najjednoduchším a nami najodporúčanejším je pečenie v rúre. Keďže ide o mleté mäso, ktoré má tým pádom jemnú štruktúru, môže sa piecť na 200°C a stačí mu 8 až 10 minút. Mäsové placky je ideálne potrieť pred pečením z oboch strán olejom.

Pri opekaní na panvici treba položiť vychladené mäsové placky na horúci tuk (slnečnicový alebo repkový olej, či bravčovú masť) a po prudkom osmahnutí z oboch strán teplotu stiahnuť a nechať mäso na hamburger prepiecť. Tento postup je náročnejší na opatrné obracanie, ktoré pri pečení v rúre nie je potrebné.

Náš tip: 10 typických slovenských chuťoviek, na ktoré ste možno už aj zabudli.

Pečenie mäsa na hamburgery na grile

Či už obsluhujete kontaktný gril, alebo ten záhradý, tento postup je najnáročnejší, takže len pre profíkov. A tí vedia, ako naň, je zbytočné opisovať ho. Namiesto neho vám dáme prvý tip na zmienenú „vychytávku“ pri príprave domáceho hamburgera: na takmer upečené mäso položte plátok syra a nechajte ho jemne zmäknúť, čiže čiastočne sa na mäsovej placke roztaviť. Okrem toho, že dá celému hamburgeru šťavu a atraktivitu, pomôže mäso spojiť. Samo o sebe a následne aj so zvyškom hamburgera. Pozor:

Mäso na hamburger solíme až vo finále

Keď už je takmer hotové, a teda vlastne tesne predtým, než ho prekryjeme syrom. V opačnom prípade bude púšťať šťavu a kaziť nám ako jeho konzistenciu, tak aj tvar.

Ďalšou „vychytávkou“ do domáceho hamburgera

Je pečená cibuľka, cibuľové krúžky. Môžu sa vložiť dovnútra alebo servírovať ako časť prílohy, ako obloženie. Postup je nasledovný: očistenú cibuľu vcelku (vhodnejšia je nejaká väčšia) opatrne nakrájame na asi pol centimetra hrubé rezy. Tie citlivo rozdelíme na samostatné kolieska, ktoré zľahka vyváľame v hladkej múke. Takéto cibuľové krúžky buď pečieme pár minút na veľmi vysokej teplote v rúre (hneď po tom, ako sme z nej vybrali mäso s plátkami syra a rúru sme „vypeckovali“ na maximum), alebo vyprážame – tiež krátko a na vysokej teplote – vo väčšom množstve oleja na panvici.

Domáci hamburger z hovädzieho mäsa je takmer hotový

To najťažšie je totiž za vami. Zostáva len naplniť hamburger tým, čo vám v ňom chutí: ľadový šalát, čerstvá paradajka, čerstvá cibuľa alebo mladá zelená cibuľka, uhorka (svoje čaro má ako čerstvá, tak sterilizovaná), trocha majonézy, kečupu, BBQ omáčky či dresingu podľa výberu.

Dresingov je vlastne možné položiť na stôl aj viacero a nechať partnerku/deti/hostí vybrať si podľa vlastnej chuti (čím u nich spoľahlivo zabodujete.) Kto chce byť totálne trendy a fit, môže pripraviť domáci dresing z jogurtu či kyslej smotany, rozmiešanej s troškou horčice, akýchkoľvek byliniek (napr. hotová provensálska zmes z oddelenia korenín), pretlačeného cesnaku a trochy soli.

Vyskladajte samotný domáci hamburger

Toto môže urobiť kuchár alebo konzument sám. Naservírovať na stôl môžete žemle (opečené z vnútornej, prerezanej strany na grile, na panvici či opečené v rúre) s mäsom a so zapečeným syrom. Zvyšok je možné nechať na chuti a kreativite konzumentov rovnako ako so zmieneným výberom dresingov.

Apropo, žemle na domáci hamburger…

Keďže táto oblasť je samostatnou malou vedou, budeme sa jej venovať v samostatnom článku, a to už onedlho. Samozrejme, šikovné a chutné žemle na hamburger sa dajú nájsť aj v obchodoch: posypané nejakými semienkami, kváskové, väčšie či menšie… Fajnšmeker si ich ale vopred upečie doma podľa nášho receptu.

Pravé žemle na hamburger – pripravte si ich doma