Hladovka vám neuškodí: Aké sú výhody prerušovaného pôstu?

prerušovaná hladovka

O pôste už určite každý z nás počul, no toto konkrétne slovo sa nám spája skôr s kresťanstvom. Pred Veľkou nocou je obdobie 40-dňového pôstu, kedy by sme sa mali zrieknuť vecí, ktoré máme radi. V tomto prípade však nemusí ísť iba o jedlo, ale napríklad o neresti ako fajčenie alebo konzumáciu alkoholu. Vo svete diét však postenie znamená jednoducho hladovku. Čiže obdobie, keď neprijímame žiadne jedlo, iba tekutiny. Môže hladkovka ako spôsob diéty pozitívne ovplyvniť naše telo?

Prečo ľudia praktizujú prerušovaný pôst?

Prerušovaný pôst sa v poslednom období stal veľmi obľúbenou metódou diéty. Áno, skutočne zaberá, no je pri ňom potreba prísnej disciplíny. Prerušovaný pôst je diéta, pri ktorej sa určitú časť dňa postíte a počas zvyšných hodín môžete konzumovať čokoľvek. Nie je teda určené, či sa musíte nejakých potravín zdržať, iba to, kedy je potrebné nejesť vôbec nič, teda hladovať. Princíp je veľmi jednoduchý, no ako sme už spomínali, je pri ňom veľmi dôležitá najmä disciplína. 

Najčastejším dôvodom prerušovaného pôstu lebo hladovky je v poslednom období najmä chudnutie, prípadne snaha udržať si aktuálnu váhu. Často ale na vykonávanie pôstu majú niektorí aj náboženské či kultúrne dôvody. Pôst poznáme z kresťanstva, judaizmu, islamu a budhizmu. Väčšinou sa spája s konkrétnym obdobím a symbolizuje očistu a obetavosť. Obdobie, trvanie a spôsoby sa líšia, filozofia je však takmer vždy rovnaká. 

prerušovaný pôst

Hladovka a jej začiatok

Aj na hladovku existuje návod. Je totiž dôležité to, aby ste dodržiavali určitý postup, inak je možné, že hladovka telu skôr ublíži, než prospeje. A ako teda na to? Metód hladovky, alebo prerušovaného pôstu je viac. Je na vás, čo si vyberiete. Prerušovaná hladovka ale spočíva v rozdelení dňa, prípadne týždňa, na obdobie jedenia a obdobie, kedy je potrebné jedla sa zrieknuť. Počas hladovania je povolené piť čistú vodu, prípadne nesladený čaj. 

Veľmi populárnou je metóda leangains. Táto metóda sa môže líšiť v závislosti od toho, počas akého dlhého okna praktizujete pôst. Medzi najobľúbenejšie patria 16/8, 14/10,  alebo 12/12. Ak sa rozhodnete praktikovať túto metódu, v tom prípade vynecháte raňajky a budete jesť iba počas toľkých hodín z dňa, koľko to máte povolené. Pri metóde 16/8 napríklad vynecháte raňajky a začnete jesť od poludnia, do ôsmej hodiny večer. To znamená, že sa postíte 16 hodín. Takže v každom vzorci druhé číslo určuje počet hodín postenia. Nezabudnite však na to, že pokiaľ sa počas jedenia budete prejedať, táto metóda nebude mať takmer žiadny účinok.

hladovanie

Ďalšou metódou je 24-hodinový pôst, ktorý je najlepšie vykonávať raz, alebo dvakrát týždenne. To znamená, že nebudete jesť od večera jedného dňa, do večera druhého dňa, najlepšie do tej istej hodiny. 

Pri inej metóde zas obmedzíte príjem kalórií na 500-600 dňa počas dvoch, po sebe idúcich dní v týždni. Ostatné dni majte bežnú stravu. Táto metóda sa tiež nazýva 5/2. 

Ako hladovka účinkuje na telo?

Je logické, že keď znížime príjem kalórií, môže nám to pomôcť s redukciou našej váhy. Hladovka dokonca môže mať pozitívny vplyv aj na našu psychickú pohodu. Samozrejme, hladovka a prerušovaný pôst by mali byť doplnené správnou výživou, aby nám priniesli taký účinok, aký by sme si želali. 

Primárne však hladovka funguje tak, že pôsobí na naše hormóny. Deje sa to preto, že ak telo nemá príjem kalórií, ktoré by premenilo na energiu, musí zmeniť svoje procesy aby čerpalo existujúce kalórie. Preto si telo upraví hladinu hormónov a stane sa tak citlivejším na inzulín. Kvôli tomu hladina inzulínu klesá a uložený tuk sa stáva ľahšie dostupným. Hodnoty rastového hormónu pri hladovke stúpajú, čo má za následok redukciu tuku a naopak naberanie svalstva. 

výhody hladovania

Výhody a nevýhody hladovania

Veľmi žiadanou výhodou prerušovaného pôstu alebo hladovky je samozrejme redukcia váhy. Keďže pri hladovke telo čerpá energiu z už uloženého tuku, to prináša ďalšiu výhodu – znižuje to množstvo tuku, ktorými sú obalené naše vnútorné orgány, vďaka čomu sa znižuje riziko rôznych chorôb. Taktiež môže pomôcť znížiť už existujúci zápal. Podporuje tiež zdravie srdca, lebo redukuje cholesterol. Tiež napomáha rastu nervových buniek a niektoré výskumy naznačujú, že nám dokonca môže pomôcť žiť dlhšie. 

Bohužiaľ, tak ako takmer všetko, aj prerušovaný pôst má nevýhody, alebo teda nepríjemné vedľajšie účinky, ktoré môžu niekoho odradiť. Medzi tieto patrí napríklad bolesť hlavy, nevoľnosť, nespavosť alebo naopak únava a samozrejme hlad. Tieto príznaky však zvyknú do mesiaca ustúpiť. 

strata váhy

Pre koho je hladovka a kto by sa jej mal vyhnúť?

Ako každá diéta, aj táto je vhodná pre ľudí, ktorí chcú zredukovať svoju váhu či udržať si svoju váhu a majú dostatok trpezlivosť a disciplíny.  Táto metóda sa môže používať aj na zníženie zápalu pri takých ochoreniach, ako artritída, astma, mŕtvica, roztrúsená skleróza či Alzheimerova choroba. 

Ani táto účinná metóda diéty, prípadne očisty, nie je určite vhodná pre každého. Kontraindikáciou sú napríklad obličkové kamene, reflux či cukrovka. Táto diéta nemusí byť to pravé pre každého. A preto, ak uvažujete, že prerušovaný pôst vyskúšate a trpíte nejakou chorobu, neváhajte sa poradiť s odborníkom. 

 

Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik
https://www.healthline.com/nutrition/intermittent-fasting-guide 
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/intermittent-fasting/faq-20441303 
https://betterme.world/articles/intermittent-fasting-14-10/ 
https://culturalawareness.com/fasting-around-the-world/