Mnohí z nás teraz trávia viac času doma, niektorí sa venujú zdravej strave, iní zlepšujú svoje kulinárske schopnosti. Skúšame nové recepty, odľahčujeme jedálniček a zaraďujeme viac čerstvej zeleniny. Zeleninou, príznačnou pre jarné obdobie, je aj špargľa. Čo taká špargľa obsahuje a aké recepty z nej môžeme vykúzliť? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Špargľa je nesmierne zdravá potravina, obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. Spomenieme napríklad draslík, železo, zinok, vitamíny C, B, A a E. Rozlišujeme zelenú a bielu, ktoré majú v kuchyni rôzne využitie. Varenie sa začína už pri samotnej kúpe špargle. Vyberať by sme mali podľa jej výhonkov. Tie by mali byť uzavreté, krehké. Pozor na veľmi hrubé stonky, ktoré bývajú predzvesťou drevnatosti. Ak vyberáme špargľu zelenú, majme na pamäti, že by mala byť tenšia a naozaj čerstvá, biela býva hrubá. Čo sa týka čistenia pred ich samotným varením, to je opäť rozdielne. Zelenú špargľu zbavíme drevnatej stonky, buď ju odkrojíme, alebo použijeme trik kuchárov. Chytíme ju oboma rukami, pravou troška nižšie a zlomíme, mala by sa zlomiť v mieste, kde končí drevnatá časť a začína mäkká. V prípade bielej špargle sa nevyhneme šúpaniu vrchnej vrstvy, ktorá by nám kazila výslednú chuť pokrmu. Ako ich teda pripravovať?
#1 Prosciutto a špargľa
Prvý recept je pre mnoho ľudí známy, vyznačuje sa svojou jednoduchosťou a veľmi efektným výsledkom. Jeho základnými surovinami sú zelená špargľa a prosciutto.
Čo si pripravíme?
500 g špargle zelenej
100 g prosciutto
100 g strúhaného parmezánu
soľ, čierne mleté korenie
2 pl kvalitného olivového oleja (za studena lisovaného)
Postup:
Špargľu dôkladne umyjeme pod tečúcou vodou, očistíme. Vezmeme 3-5 kúskov tejto krásnej zeleniny a obalíme ich v prosciutte. Opatrne preložíme na plech, špargľu posolíme, pridáme korenie a posypeme parmezánovými hoblinkami. Na záver ostáva pokvapkať olivovým olejom a vložiť do rúry. Pečieme pri 200 stupňoch približne 15 minút, vhodné je sledovať špargľu, aby sa nespiekla. Podávať ju môžeme s pečenými zemiakmi, zeleninovým šalátom, alebo ako chuťovku na oslave.
Druhým obľúbeným a nesmierne chutným receptom je špargľová polievka z bielej špargle, ak však máte zvyšky zelenej, pokojne ich prihoďte. Dajte si však pozor na čas varenia, ten sa pri zelenej špargli popisuje na dobu 3-5 minút (údaje sa líšia od veľkosti špargle), pri bielej sa zvyšuje na 8 minút. Môžete ju teda prihodiť v závere.
Čo si pripravíme?
1 l vývaru
1 zemiak
1 šalotku
1 strúčik cesnaku
1 lyžicu masla
200 g špargle (najlepšie bielej)
200 ml smotany na varenie
Postup:
Špargľu očistíme a umyjeme. Pripravíme si šalotku, ktorú nakrájame nadrobno a na lyžici masla osmahneme do mäkka. Neskôr pridáme zemiaky a bielu špargľu nakrájanú na kúsky a orestujeme. Podlejeme vývarom, pridáme soľ a korenie a necháme variť. Po zovretí stiahneme na nižší stupeň a varíme približne 15 minút. Keď je špargľa mäkká, rozmixujeme ju a podľa potreby pridáme smotanu alebo vodu. Záleží na nás, aká konzistencia nám vyhovuje a aký typ polievky preferujeme. Podávame s opečeným chlebíkom, alebo semiačkami.
#3 Špargľa s vajíčkami
V treťom recepte je opäť v hlavnej úlohe špargľa zelená. Tento recept je nesmierne jednoduchý a chutný.
Čo si pripravíme?
400 g špargle zelenej
4 ks vajec
2 lyžice masla
šťavu z polovice citróna
soľ, čierne korenie
Postup:
Špargľu očistíme a opláchneme vo vode. Uvaríme ju vo vode, do ktorej sme pridali šťavu z citróna a soľ, varíme do mäkka, asi tak 8 minút. Dĺžka varenia závisí aj od osobných preferencií, niekto obľubuje takú na skus, takže varí do 5 minút. Vajíčka uvaríme namäkko a pretlačíme ich cez mriežku určenú na pretláčanie zemiakov. Za tepla pridáme maslo, soľ a korenie a premiešame. V prípade potreby ozdobíme petržlenovou vňaťou. Podávame napríklad s tmavším celozrnným pečivom.
#4 Teplý špargľový šalát
Štvrtý recept je pre jarné detoxikačné obdobie viac než príznačný. Jedná sa totižto o teplý šalát, ktorý zasýti, ale nie je príliš kalorický.
Čo si pripravíme?
500 g zelenej špargle
zväzok redkvičiek
1 k červenú cibuľu (menšiu)
3 ks vajec uvarených natvrdo
300 g zemiakov uvarených v šupke
soľ, čierne korenie
olivový olej
Postup:
Špargľu očistíme, opláchneme a uvaríme vo vode po dobu 3 minút. Redkvičky nakrájame na polovicu, vajcia na štvrtiny. Zemiaky nakrájame na polovicu, cibuľku na drobno. Do jenskej misy ukladáme na spodok zemiaky, potom redkvičky, vajíčka, napokon špargľu. Na vrch dáme cibuľku, dochutíme soľou a korením. Na záver pokvapkáme olivovým olejom, kto chce môže posypať nastrúhaným parmezánom. Misu dáme do vyhriatej rúry na 200 stupňov, zapekáme po dobu 8-10 minút.
#5 Cestoviny so špargľou
Čo by to bola za séria receptov, ak by sme nepoužili kombináciu s cestovinami? Piaty recept je práve venovaný tejto delikatese.
Čo si pripravíme?
cestoviny podľa vlastnej preferencie (odporúčame tagliatelle)
300 g zelenj špargle
3 žĺtka
olivový olej
2 lyžice masla
parmezán
maslo ghee
soľ, čierne korenie
Postup:
Pripravíme si vodu na cestoviny, špargľu očistíme a umyjeme. Pokrájame ju na menšie časti. Po zovretí vody ochutíme soľou a korením, následne vložíme cestoviny. V ideálnom prípade priamo nad cestoviny umiestnime naparovacie sitko, do ktorého dáme špargľu. Po troch minútach ju vyberieme. Keď sa cestoviny dovaria, pozor, nezlejeme z nich celú vodu, časť si necháme na podlievanie. V panvici rozpálime maslo a pridáme špargľu, dochutíme soľou a korením. Pridáme cestoviny a za stáleho miešania podlievame vodou, ktorú sme si po ich dovarení uchovali. Tento proces nebude trvať dlho, postačí kým sa chute prepoja. Následne cestoviny so špargľou prehodíme do misy a za horúca pridáme parmezán, po premiešaní a miernom ochladení aj žĺtka, aby nám nevznikla praženicová zmes. Podávame čerstvé.
#6 Losos na zemiakoch a špargli
Posledným receptom bude niečo pre tých, čo obľubujú ryby, opäť však hovoríme o vyváženom a odľahčenom jedálničku. Budeme si pripravovať lososa na zemiakoch a špargli.
Čo si pripravíme?
500 g špargle zelenej, v prípade, že nie je, môže byť aj biela
5 ks zemiakov
4 filety z lososa
2 PL olivového oleja
šťavu z polovice citróna
2 PL masla
Špargľu očistíme, umyjeme a v rýchlosti oblanšírujeme, následne schladíme pod tečúcou studenou vodou. Načas ju odložíme, predhrejeme si rúru na 200 stupňov, na spodok dáme alobal, prípadne ak nemáme, môžeme použiť aj väčšiu časť papiera na pečenie. Zemiaky ošúpeme, umyjeme a urobíme z nich tenšie plátky. Poukladáme ich na plech, pridáme olivový olej, soľ a čierne korenie. Pečieme do zlatista, potom teplotu znížime asi na 180 stupňov. Vtedy pridáme špargľu a lososa, a na vrch dáme po menších kúskoch maslo a citrónovú šťavu. Pozor, nemusíme ju použiť celú, stačí podľa potreby, aby sme pokrm správne dochutili, môžeme opäť mierne osoliť a okoreniť. Pečieme 5-10 minút, kontrolujeme, aby losos nebol surový, alebo naopak neprepiekol sa až príliš.
Tak čo, presvedčili sme vás? Odhodláte sa vyskúšať nejaký recept, alebo zaexperimentovať s vlastnou tvorbou? Tak či onak, špargľa vás nesklame. Dobrú chuť!
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.