Ako sa chrániť pred osteoporózou? 

Ako sa chrániť pred osteoporózou?

Osteoporóza alebo ľudovo zvané rednutie kostí je choroba, ktorá človeka dokáže poriadne potrápiť. Ako sa chrániť pred týmto zlodejom kostí a čo by ste o tomto ochorení mali vedieť? Čo pomahá ako prevencia pred osteoporózou?

Čo je to osteoporóza?

Osteoporóza je ochorenie, ktoré postihuje kostné tkanivo. Prejavuje sa ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí. Pevnosť kostí sa tak zmenšuje a zväčšuje sa ich lámavosť už pri minimálnom úraze. 

Prečo osteoporóza vzniká?

Príčina, prečo vzniká osteoporóza nie je presne definovaná. Odborníci sa však domnievajú, že táto choroba je podmienená geneticky, teda je vrodená. Osteoporóza je však podmienená aj ďalšími faktormi. 

Ochorenie vzniká hlavne vtedy, keď telu chýbajú dôležité látky, v tomto prípade vápnik, fosfor a vitamín D. Za ďalší faktor sa považuje nedostatok pohybu a zlá životospráva. Práve bez istého zaťaženia kostí pohybom nedôjde k výstavbe kostnej hmoty a kosti sú oslabené. 

Medzi ďalšie faktory vzniku ochorenia patria aj:

  • reumatické choroby, 
  • ochorenia štítnej žľazy či nadobličiek
  • ochorenia tráviaceho traktu
  • nádorové ochorenia
  • menopauza 

Príznaky osteoporózy

Pacienti s osteoporózou väčšinou nevedia, že ju majú, až kým nedôjde k nejakej zlomenine a to aj po malom úraze.

Osteoporóza sa prejavuje 

  • bolesťami chrbta
  • znížením telesnej výšky
  • hrbením v oblasti hrudnej časti chrbtice 
Krehké kosti sa prejavia aj pri na pohľad malých úrazoch.
zdroj: 123RF

Medzi najčastejšie osteoporotické zlomeniny patria  sú zlomeniny stavcov chrbtice, krčka stehnovej kosti a zápästia a to aj po miernom úraze. Napríklad zlomenina stehennej kosti pri zohnutí sa.

3 tipy, čo pomáha ako prevencia pred osteoporózou

Doprajte si dostatok slnka. Slnko dodáva telu potrebný vitamín D, kto je potrebný práve pre kosti. Počas jesene či zimy, kedy je slnka málo, dopĺňajte vitamín D pomocou stravy. 

Zdravý pohyb je prevenciou pred osteoporózou. Športy ako joga, turistika či plávanie prospievajú zdraviu aj sile kostí. Zdravý pohyb určite nepodceňujte. Ak nestíhate zaradiť do svojho programu nejaký kurz, tak vystúpte o zastávku skôr a prejdite sa do práce, alebo zvoľte schody pred výťahom. Vaše telo sa vám odvďačí. Ak chcete predísť osteoporóze, vyhnúť by ste sa mali alkoholu, cigaretám i sedavému životnému štýlu.

Zvýšte príjem vápnika. Či už v podobe stravy alebo tabliet. Silné kosti potrebujú vápnik ako soľ, preto sa nevyhýbajte mliečnym výrobkom, ktoré sú výdatným zdrojom tejto látky. Ako viete získať vápnik? Dočítate sa tiež u nás!