Ako obliecť bábätko von a kedy ísť na prvú prechádzku?

Ako obliecť bábätko na prvú prechádzku

Práve ste si z pôrodnice doniesli čerstvého novorodenca a rozmýšľate, kedy s ním vyraziť na prvú prechádzku? Ako ho obliecť, aby bol chránený pred nepriaznivými vplyvmi počasia a cítil sa v pohode?

Tak kedy prvýkrát vyraziť na prechádzku?

Na túto otázku nemajú úplne jednotný názor ani odborníci. Hlavný rozdiel je v tom, v ktorom ročnom období sa dieťatko narodilo. Bábätkám narodeným v teplých letných mesiacoch môžete dopriať prvú vychádzku aj hneď po návrate z pôrodnice.

Naopak, pri deťoch narodených v zime, či na jeseň je vhodné s prvou prechádzkou počkať aspoň týždeň až dva od pôrodu. Prvých niekoľko dní zotrvajte doma a následne dieťatko na chlad privykajte postupne.

Pozor tiež na teplotu a vlhkosť vzduchu v domácnosti. V zime sa často môže stať, že vzduch je prekúrený, suchý, slabo vetraný. Dieťatko potrebuje pravý opak, čerstvý, skôr vlhší a nie príliš prehriaty vzduch.

Ideálna teplota v denných miestnostiach by mala byť okolo 20 – 21 stupňov Celzia, v kúpeľni 23 a v spálni 18 – 19 stupňov Celzia. Vlhkosť by sa mala pohybovať v rozmedzí 40 – 60 %. Dôležité najmä v zimných mesiacoch je správne vetranie miestností. Niekoľkokrát denne treba otvoriť okná dokorán aspoň na 10 minút.

Nepodceňujte počasie a obliekajte svoje deti, keď idú von, dostatočne
zdroj: 123RF

Pred prvou prechádzkou vonku

Pred prvou prechádzkou je vhodné bábätko postupne otužovať. Na začiatok ho môžete správne obliecť a uložiť ho na spánok v kočíku do v izby s otvoreným oknom alebo na balkón.

Pred každou vychádzkou skontrolujte vonkajší teplomer. Najmenšie bábätká nie je vhodné vystavovať teplotám nižším ako -5 stupňov Celza, chodiace detičky možno vziať na prechádzku aj pri teplote do -10 stupňov Celzia. Nižšie teploty sa na pobyt vonku s malými deťmi neodporúčajú.

Náš tip: Ako pripraviť dieťa na Základnú umeleckú školu.

Neexistuje zlé počasie, len zle oblečení ľudia

V zásade malé bábätka vždy obliekame tak, že im dáme o jednu vrstvu naviac, ako máme sami na sebe. Napríklad, keď máme tričko s krátkym rukávom, bábätku oblečieme tričko s dlhým rukávom. Keď máme dlhý rukáv, oblečieme dieťatku dve vrstvy s dlhým rukávom.

Pre najmenšie bábätká je najlepšou voľbou kombinácia bodynka, ktoré sa zapne medzi nožičkami a dieťatku tak chráni bruško aj chrbátik pred chladom bez rizika obnaženia týchto citlivých častí tela. Na nohy sú ideálne dupačky, ktoré sa zapínajú na pleciach. Nohavice na gumičku v páse nebývajú veľmi vhodné, pretože môžu bábätko tlačiť na brušku a spôsobovať mu tak značné nepohodlie, ktoré vám dá náležite pocítiť.

Dbajte aj na správnu veľkosť oblečenia a obuvi. Pozor na príliš tesné oblečenie a topánky, ktoré bráni správnej cirkulácii vzduchu a dieťatko vôbec nezahreje, dokonca môže spôsobiť znížené prekrvenie končatín a tým rýchlejší vznik omrzlín.

Ako obliecť bábätko do kočíka či nosiča

Pri obliekaní bábätka na prechádzku treba myslieť na to, že malé bábätká ešte nemajú dobre vyvinutú termoreguláciu a veľmi rýchlo sa dokážu prehriať alebo naopak podchladiť. Keď chcete zistiť, či bábätku nie je teplo alebo chladno, skúste teplotu pokožky za krkom alebo na chrbátiku. Zisťovanie stavu podľa teploty nosa či ručičiek je veľmi nepresné, pretože tieto časti sú prirodzene chladnejšie ako samotné telíčko dieťaťka.

Je tiež rozdiel obliekať bábätko, ktoré len leží alebo sedí v kočíku a iné obliekať malého chodca. Do kočíka obliekame bábätko tak, že na domáce oblečenie mu oblečieme ešte flísový overal a vložíme dieťatko do fusaka. Ten následne prikryjeme nánožníkom kočíka. Je lepšie obliecť najprv seba a následne bábätko, aby nebolo dlho naobliekané a nespotilo sa.

Keďže najviac tepla uniká cez hlavu, netreba zabudnúť ani na kvalitnú čiapočku. Najlepšia je taká, ktorá dobre zakrýva ušká a možno ju zaviazať pod krkom.

Bábätko, ktoré nosíme v nosiči alebo šatke je najlepšie obliecť rovnako ako doma a následne si obliecť nosičskú bundu s pripnutou vsadkou, vtedy máme bábätko na tele pod svojou bundou a je dostatočne hriate aj našim telom. Teplejšie obliekame len časti tela, ktoré trčia von z nosiča/šatky, ako sú nožičky, ručičky, hlavička. Vhodné su štucne, návleky, kukly – najlepšie z funkčných materiálov ako merino, bambus a pod. Keď používame zateplovaciu kapsu na nosič, oblečieme dieťatko rovnako ako do kočíka.

Malý chodec, ktorý sa sám pohybuje môže byť oblečený rovnako ako dospelí. Deti sa pri pohybe zahrejú a v prípade nadmerného naobliekania sa dokážu rýchlo spotiť a následne prechladnúť. Oblečte mu radšej viac tenkých vrstiev, ktoré možno podľa potreby pridávať alebo odoberať. Dbajte tiež na nepremokavé a protišmykové topánky, ktoré chránia pred nepriazňou počasia aj pred zranením.

Citlivá pokožka detí

Deti majú veľmi citlivú pokožku. Je oveľa tenšia ako dospelácka, náchylnejšia na poškodenie a preto ju treba viac chrániť. Existujú špeciálne krémy do nepriaznivého počasia, ktoré chránia detskú pokožku pred vetrom a chladom. Taktiež v prípade silného slnka je aj v zime dobré chrániť pokožku pred nebezpečným UV žiarením použitím ochranných krémov.

Náš tip: Neviete, kam s deťmi v lete? Mám pre vás pár tipov.

Prechádzky za každého počasia

Pohyb na čerstvom vzduchu prospieva zdraviu. Deti, ktoré trávia pravidelne niekoľko hodín na čerstvom vzduchu majú lepší spánok, sú spokojnejšie a majú silnejšiu imunitu. Deti proste potrebujú svoju dávku pohybu na čerstvom vzduchu.

Treba tiež zdôrazniť, že ten “čerstvý vzduch” je naozaj podstatný. Určite obmedzte pohyb v uzavretých priestoroch, ako sú nákupné centrá, úrady, hromadná doprava, kde sa rôzne bacily a choroboplodné zárodky množia omnoho rýchlejšie ako vonku.

V prípade sychravého, veterného počasia je lepšie ostať s bábätkom doma. Môžete ho nechať spať v izbe pri otvorenom okne, kde nie sú vonkajšie vplyvy až také výrazné.

Na prechádzky možno chodiť kľudne aj za dažďa. Deťom v kočíku navlečieme na kočík pršiplášť. Oblečieme ich ako obvykle, možno skôr do tenších vrstiev, pretože pod igelitovým obalom kočíka sa teplo drží a deti sa môžu rýchlo spotiť.

Chodiace detičky oblečieme do nepremokavého oblečenia, obujeme vodeodolné, protišmykové topánočky a môžeme sa spoločne vytešovať zo skákania v mlákach a padajúcich kvapiek na tvári.

Náš tip: Ako pripraviť svoje dieťa na prvé kurzy plávania.