Vyberáme (ne)zatuchnuté oblečenie zo skrine

Vyberáme (ne)zatuchnuté oblečenie zo skrine

Každý z nás chce zo svojho šatníka vybrať čisté a voňavé oblečenie. Čo však robiť v prípade, že oblečenie je namiesto vône zatuchnuté a cítiť po nepríjemnom zápachu?

Nájsť zdroj zápachu

V prvom rade je potrebné nájsť zdroj zápachu. Vo väčšine prípadov je týmto zdrojom pleseň. Tá sa môže ukrývať v kútoch a rohoch šatníka, alebo sa dostane na oblečenie v koši na bielizeň či v práčke. To sú miesta, kde sa trvalo vytvára nadbytočná vlhkosť.

Kôš na špinavú bielizeň

V miestach, kde odkladáte špinavú bielizeň, je boj s plesňami a vlhkosťou jednoduchý. Stačí použiť klasickú školskú kriedu. Tú vložte do vrecka z priepustného materiálu – napríklad do takého, aké sa používa na pranie silónových pančušiek a jemnej bielizne. Toto umiestnite do koša na špinavú bielizeň. Krieda pohlcuje vlhkosť a eliminuje tak vznik škodlivých plesní.
Tento trik môžete použiť aj na čisté uteráky, ktoré máte uložené v kúpeľni. Budú tak stále voňať ako čerstvo opraté.

Práčka

Ak je zdrojom zápachu práčka, je potrebná už trochu väčšia snaha. Receptov je niekoľko. Odporúča sa zapnúť prázdnu práčku na krátky program. Do odmerky na prací prostriedok (alebo priamo do bubna) nasypať buď kyselinu citrónovú alebo naliať ocot. Nevyhnutné je tiež vlhkou handričkou namočenou v roztoku s kyselinou citrónovou alebo octom vyutierať všetky záhyby okolo gumeného tesnenia bubna, ako aj zásobník na prací prostriedok a aviváž.

Náš tip: Ako sa zbaviť molí pri prekvapivej návšteve šatníka.

Šatník

Niekedy je príčinou nepríjemného zápachu iba jeden kus oblečenia, ktorý ste do šatníka vložili nedopatrením – nedostatočne uschnutá alebo použitá bielizeň, alebo čerstvo kúpená, ktorá býva takmer vždy napustená chemickými a nie práve príjemne voňajúcimi prípravkami proti moliam.

Tento odev vyberte, operte a nechajte dostatočne vyschnúť. Až potom sa môže vrátiť späť do šatníka. Medzitým je však potrebné urobiť opatrenia, aby nepríjemný pach zo skrine zmizol. V obchodoch je veľký výber pohlcovačov pachu a osviežovačov vzduchu. Vy si však môžete ten svoj vyrobiť jednoducho aj doma. Tu je niekoľko tipov:

Zatuchnuté oblečenie signalizuje, že sa zo skrine šíri špecifický zápach
zdroj: 123RF

Bylinky

Už naše staré mamy vkladali do skrine medzi oblečenie levanduľu, rozmarín či vratič. Levanduľa má okrem príjemnej vône aj schopnosť odpudzovať mole, preto je na tento účel ideálna. Vratič má tiež túto vlastnosť, má však špecifickú ostrú vôňu, ktorá nemusí byť každému príjemná. Navyše je táto bylina jedovatá, preto ak sa ju rozhodnete použiť, ukladajte ju do šatníka iba mimo dosah detí!

Ocot

Je to lacný prírodný pohlcovač pachu. Umiestnite misku s octom na bezpečné miesto v skrini tak, aby sa nevylial na oblečenie a zatuchnuté veci rázom stratia nepríjemný zápach.

Káva

Čerstvo pomletá káva účinne absorbuje pachy. Ak ju v šatníku necháte dlhšie ako jeden deň, naplní ho aj charakteristickou vôňou. Za týmto účelom ju tam môžete ponechať až týždeň.

V prípade, že nechcete cítiť pri otváraní skrine práve vôňu kávy, môžete k oblečeniu vložiť vatový tampón s vaším obľúbeným parfumom alebo pár kvapkami esenciálneho oleja. Ten nie len prevonia celý priestor, ale navyše môže mať aj liečivé účinky.

Príčina zápachu však môže tkvieť aj inde. Buď ide o lepidlá a nátery použité pri výrobe nábytku alebo o špecifický pach staršieho, či starožitného nábytku, alebo o tvorbu plesní v samotnom šatníku.

Náš tip: Vypukla revolúcia v móde! Bojujte s nami za správnu vec.

Všeobecne možno tvrdiť, že dlhšie nepoužívaná bielizeň získa časom istý špecifický pach, a to aj keď do skrine vkladáme len opraté veci.

Každý šatník je potrebné raz za čas úplne vyprázdniť a v prípade potreby vyčistiť. Oblečenie vyvetrať na čerstvom vzduchu a kusy oblečenia, nepoužité aspoň raz za dva roky, vyprať.

Po úplnom vyprázdnení skrine je potrebné túto skriňu dôkladne prezrieť za pomoci lampáša. Pleseň môže mať rôzne podoby a formy, už nenápadné malé čierne bodky sú zdrojom nielen nepríjemného zápachu, ale aj dýchacích ťažkostí a iných zdravotných komplikácií. Postihnuté miesto najprv postriekajte prípravkom proti plesniam a nechajte vyschnúť. Potom dôkladne umyte celú skriňu buď kúpeným prípravkom, alebo octovou vodou (1 polievková lyžica octu na 1 liter vody). Šatník nechajte dôkladne vyvetrať. Postarajte sa o prívod vzduchu.

Vlhký plesnivý zápach je možné odstrániť šálkou s horúcim mliekom, ktoré v šatníku necháme vychladnúť. Potom je ho potrebné tak isto umyť a vyvetrať. Ak je to vo vašich možnostiach, postarajte sa o trvalý alebo aspoň pravidelný prívod čerstvého vzduchu k vášmu oblečeniu.

Šatník by ste nemali používať ako skladisko pre nepotrebné veci, sezónnu obuv či vysávač. Toto všetko môže byť zdrojom nemilého zápachu. Nemajte už viac vo vašom šatníku zatuchnuté oblečenie a každé ďalšie obliekanie bude už len o tom, aký kúsok na seba, aby ste zažiarili.