Viete, čo sa deje vo Vašom tele počas cukrovky? Cukrovka je v posledných rokoch veľmi rozšíreným ochorením a preto by ste nemali zanedbávať preventívne vyšetrenia. Podľa najaktuálnejšiej správy Svetovej zdravotníckej organizácie, za 20 rokov pribudlo na Slovensku 200 000 diabetikov.
Toto ochorenie sa vyskytuje vo všetkých vekových kategóriách a odborníci sú toho názoru, že najdôležitejšia by mala byť prevencia. Aká? Dočítate sa v našom článku.
Čo je diabetes?
Diabetes (cukrovka) je ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou hladinou cukru v krvi a následnou poruchou vylučovania inzulínu. Okrem nedostatočnej premeny cukrov dochádza aj k poruche spracovania tukov, bielkovín, minerálnych látok a vody.
Pri zvýšených hodnotách v priebehu rokov dochádza k poškodeniu:
malých ciev – zapríčiňuje zhoršenie zraku, poškodenie funkcie obličiek a nervov
veľkých ciev – zapríčiňuje nedokrvenie končatín, srdca a mozgu.
zdroj: pexels.com
Typy cukrovky a ich príznaky
Odborníci odhadujú, že viac ako 25 tisíc ľudí na Slovensku nevie, že trpí cukrovkou. Včasné určenie diagnózy a liečba by mohli zabrániť veľkým zdravotným problémom či dokonca mnohým úmrtiam.
Diabetes 1.typu
Pri cukrovke 1.typu zanikajú B-bunky, ktoré tvoria inzulín v pankrease. Často sa objaví po prekonanej infekcii. Telo si začne vytvárať protilátky proti vlastným bunkám a ničí ich. Vzhľadom na to, že sa tento typ vyskytuje najmä u detí, zvykne sa nazývať aj detský diabetes.
Inzulín je pre náš organizmus veľmi dôležitý a prejavuje sa týmito príznakmi:
častý smäd
náhly úbytok váhy
dych zapáchajúci po acetóne
neustály hlad
príliš časté močenie, u detí dokonca nočné pomočovanie
Diabetes 2.typu
Cukrovka 2.typu sa vyskytuje najčastejšie, vo viac ako 90% všetkých prípadov. Často ňou trpia najmä ľudia s nadváhou. Toto ochorenie zvykne byť dedičné a dlhé roky sa neobjavia žiadne príznaky. V tomto prípade však môžu hrať dôležitú úlohu aj iné faktory ako zlá životospráva, fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu.
Prejavuje sa týmito príznaky, ktoré sa zvyčajne objavia až po niekoľkých rokoch:
väčší smäd
časté močenie
pocit únavy
rapídne priberanie alebo chudnutie
zápach z úst po acetóne
zhoršený zrak
náladovosť
ťažšie hojenie rán
časté infekcie a zápaly.
Inzulín a aké faktory ho ovplyvňujú?
Glukóza je pre náš organizmus jeden zo základných zdrojov energie. Inzulín je hormón produkovaný podžalúdkovou žľazou, pankreasom a je potrebný na vstup glukózy do buniek a jej uchovávanie. Počas cukrovky stimuluje vychytávanie glukózy v pečeni, tvorbu tuku z nadbytočných cukrov a tvorbu bielkovín.
Glukózu v krvi ovplyvňuje niekoľko faktorov:
Príjem jedla (sacharidov) – zvyšuje glukózu v krvi
Cvičenie – znižuje glukózu v krvi
Stres – môže zvýšiť glukózu v krvi
Alkohol – znižuje glukózu v krvi
Aká by mala byť správna hladina glukózy v krvi?
Počas dňa kolíše hladina cukru v krvi. U zdravých ľudí zvyčajne nie sú prekročené hraničné hodnoty a teda nie sú nútení tieto hodnoty sledovať. U cukrovkárov však prekračovanie hraničných hodnôt vedie k vážnym zdravotným problémom. Ich organizmus si nedokáže udržať správnu hladinu cukru v krvi a preto si ju diabetici musia ustrážiť sami.
Hladina cukru v krvi by sa u zdravého človeka mala pohybovať v týchto hodnotách:
pred jedlom – medzi 5 a 6,5 mmol/l
2 hodiny po jedle – nemala by presiahnuť 7,5 mmol/l
Pri cukrovke sú však tieto hodnoty úplne odlišné. Pred jedlom sú cez 7 mmol/l a po jedle môžu byť hodnoty cez 11,1 mmol/l.
Prevencia proti diabetes
Aj keď vo väčšine prípadov ide o cukrovku 2.typu, ktorá je dedičného charakteru, dokážeme svoj zdravotný stav ovplyvniť. Treba mať na pamäti, že najčastejšie faktory, ktoré toto ochorenie do výraznej miery ovplyvňujú sú obezita, nezdravá strava a nedostatok pohybu. Práve preto by sa nasledujúce body mali stať súčasťou našich životov.
Obmedziť pitie sladených nápojov a piť viac čistej vody.
Aspoň 3-krát do týždňa si dopriať pohyb.
Pri nadváhe znížiť množstvo stravy.
Obmedziť pitie alkoholu.
Nefajčiť.
Diabetes si vyžiadal desiatky tisíc životov a podľa odhadov až v 20% prípadov cukrovky 2.typu sa dá ochoreniu predísť. Nepodceňujte pravidelné zdravotné prehliadky u svojho lekára a dbajte na svoje zdravie.
Som veľkou milovníčkou dobrých kníh a rada sa hrám so slovami. Vo svojom voľnom čase vymýšľam rôzne príbehy a najradšej píšem o motivácii a osobnostnom rozvoji. Verím, že každý človek môže byť šťastný, ak sa venuje tomu, čo ho baví a napĺňa. Mňa najviac baví písanie, pretože mi dáva možnosť využiť naplno svoju kreativitu a odlíšiť sa od ostatných.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.