Po Covide je imunita veľmi oslabená čo môže spôsobovať dlhodobé problémy aj po ústupe ochorenia. Typické príznaky sú ťažkosti s dýchaním, tlak a bolesť na hrudi, suchý alebo dusivý kašeľ s hlienom, zahlienené priedušky či vykašliavanie hlienov. Ako zmierniť príznaky po prekonaní Covid-19?
Sťažené dýchanie alebo dýchavičnosť
Ak ste prekonali koronavírus, prípadne iné, nie len respiračné ochorenie, je takmer isté, že tento príznak dobre poznáte. Pacient, ktorý trpí dýchavičnosťou nazývanou aj dušnosť, má pocit, že sa nemôže zhlboka nadýchnuť, tým pádom nevie dostať do pľúc dostatok vzduchu a niekedy sa k tomu môže pridružiť aj bolesť na hrudi. Dýchavičnosť môže mať spomalenú frekvenciu, kedy sú nádychy prehĺbené, alebo zrýchlenú, ktorá spôsobuje plytké dýchanie. Odborne sa dýchavičnosť nazýva dyspnoe.
Sťažené dýchanie je jedným z bežných problémov po prekonaní koronavírusu a často sa vyskytuje aj po prekonaní akejkoľvek inej choroby. Ak máte pocit, že trpíte dýchavičnosťou, nemusíte sa hneď obávať, patrí to k normálnej reakcii a k procesu obnovy vášho zdravia. Je to nepríjemná vec, pretože dýchavičnosť vám môže spôsobiť aj obyčajná ľahká fyzická aktivita, ako napríklad prezliekanie. Hlavným kľúčom k zvládnutiu tohto problému, je naučiť sa ovládať svoje dýchanie, pretože pocit nedostatku vzduchu vám môže spôsobiť paniku, čo dýchavičnosť len prehĺbi a ťažkosti s dýchaním budú len pretrvávať.
Čo robiť v prípade ťažkostí s dýchaním?
Dýchavičnosť môžete v mnohých prípadoch zastaviť pomocou dychových cvičení, prípadne upokojením sa. Ak pocítite nedostatok vzduchu, prestaňte sa hýbať aj rozprávať, skúste svoj pohľad sústrediť napríklad von z okna, odpútajte svoje myšlienky od toho pocitu.
Technika jedného dychového cvičenia – hlbokého dýchania, spočíva v jednoduchých krokoch. Cvičiť dych by ste mali v sede bez fyzickej záťaže. V prípade, že si budete kontrolou dýchania istý, môžete ju vyskúšať aj počas aktivity.
Kontrola dýchania:
- Jednu ruku si položte sa brucho, druhú na hrudník.
- Pomaly sa nadýchnite nosom a vydýchnite ústami (ak je to pre vás ťažké, tak sa nadýchnite ústami a vydýchnite nosom). Ak dýchanie kontrolujete, tak sa pri nádychu váš hrudník takmer nepohne, vzduch pôjde až nízko do pľúc, čiže sa vám nadvihne brucho, dá sa povedať že sa nadýchnete jeho prostredníctvom.
- Pri výdychu brucho poklesne. Skúste si predstaviť, že spolu s výdychom opúšťa vaše telo aj všetko napätie, ktoré v sebe máte.
- Skúste relaxovať, sústrediť sa iba na dýchanie. Postupne sa snažte dýchať pomalšie.
Inhalátor, naparovanie alebo kyslíková fľaša?
Po prekonaní ochorenia Covid, môžete pociťovať, že máte zahlienené priedušky, a práve v tomto prípade vám môže pomôcť naparovanie. Hlieny vznikajú, keď sa podráždia krvné cievy v dýchacom trakte alebo v dutinách a tie potom vylučujú viac hlienu. Naparovanie pomáha tento hlien uvoľňovať a riediť, zvlhčuje vdychovaný vzduch, taktiež premasťuje sliznice a pomáha zmierniť podráždenie a zápal. To zmierňuje upchatie nosa a horné dýchacie cesty, čo prináša úľavu pri dýchaní. Naparovať sa môžete prostredníctvom rôznych voľnopredajných inhalátorov, alebo klasickým spôsobom, ako to robili už naše babičky.
Naparovanie:
- Nechajte zovrieť vodu v hrnci.
- Pripravené bylinky nasypte do horúcej vody a nechajte ich chvíľu lúhovať.
- Nakloňte sa nad hrniec a prikryte si hlavu uterákom alebo dekou.
- Naparujte sa niekoľko minút, tak dlho ako vydržíte.
Musíte byť opatrný, ak je voda príliš horúca mohli by ste si obariť dýchacie cesty. V tom prípade ju nechajte trochu vychladnúť. Pri naparovaní môžete dýchať aj ústami aj nosom. Pri tomto spôsobe naparovania sa využívajú aj bylinky. Najlepší účinok na dýchacie cesty má harmanček, rozmarín, borovicové ihličie, tymian alebo mäta, no priaznivé účinky má aj naparovanie sa nad slanou vodou.
Inhalovanie Vincentky
Na ťažkosti s dýchaním po Covide môže mať pozitívny dopad aj inhalovanie Vincentky. Táto minerálna voda je vhodná aj na prelievanie nosových dutín. Inhalovať ju môžete aj doma pomocou inhalátora alebo klasickým spôsobom, ktorý sme už spomínali (nalejte do hrnca 2-3cm Vincentky a zahrievajte ju, kým sa nezačne uvoľňovať para, nesmie ale dôjsť k varu, inhalujte 5-10 minút). Inhalátor je veľmi dobrou a účinnou pomôckou na ťažkosti s dýchaním. Existuje ich mnoho druhov a typov, stačí si len vybrať, ktorý by vám vyhovoval naviac. Niektoré inhalátory sú hlučnejšie, iné zase tichšie. Dokonca si viete kúpiť aj inhalátor pre deti.
V prípade ak trpíte astmou, alebo máte alergiu na akúkoľvek bylinku, ktorá sa pri naparovaní používa, musíte zvážiť následky. Naparovanie môže astmu zhoršiť, pri alergikoch môže spôsobiť alergickú reakciu.
Kyslíková fľaša
Ďalšou pomôckou, ktorú môžete využiť pri ťažkostiach s dýchaním je kyslíková fľaša. Terapia kyslíkom je užitočná v prípade, ak pacient nemá v krvi dostatok kyslíka, pričom normálna saturácia krvi je 95% a viac. Táto terapia má vplyv na príznaky ako kašeľ, pocit únavy, dýchavičnosť a problémy s pamäťou. Kyslíkovú terapiu využívajú väčšinou ľudia, ktorí trpia ochoreniami pľúc, astmou, zlyhávaním srdca a v niektorých prípadoch aj ťažkosťami s dýchaním, ktoré sú spôsobené obezitou.
Ak si myslíte, že potrebujete terapiu kyslíkom, určite vám odporúčame spýtať sa vášho lekára pred tým, ako si nasadíte samoliečbu. Ten vám odmeria hladinu kyslíka v krvi, prípadne vás pošle na funkčné vyšetrenie pľúc a odporučí vám ďalší postup.
Čo je účinné na bolesť priedušiek, pískanie na prieduškách a vykašliavanie hlienov?
Ako na vykašliavanie hlienov?
- naparovanie
- hydratovanie – hlien tvorí z väčšej časti voda a keď jej nemáte dostatok tak zhustne
- vyplachovanie dutiny nosovým výplachom
- voľnopredajné lieky na uvoľnenie hlienov
- pri spaní alebo ležaní majte vyššie hlavu
Čo je účinné na bolesť priedušiek a pískanie na prieduškách?
- naparovanie
- pitie teplých bylinkových čajov (tymian, pľúcnik lekársky, skorocel, šalvia lekárska, podbeľ liečivý)
- dychové cvičenia
- zvlhčovač vzduchu (môžete si do neho pridať esenciálne oleje, napríklad eukalyptový alebo mätový)
- domáca čistička vzduchu
- voľnopredajné lieky
Kedy je nutný pneumológ?
Aj keď ste prekonali Covid, existujú určité príznaky spojené s kašľom, kedy by ste sa nemali spoliehať na to, že odznejú a mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. A to v prípade, že cítite stálu bolesť alebo tlak na hrudníku, kašeľ trvajúci viac ako 3 týždne, vykašliavate krv alebo máte vysokú horúčku. Medzi ďalšie príznaky, na ktoré by ste si mali dávať pozor patrí pocit zmätenosti, extrémna ospalosť, prípadne neschopnosť zostať hore a taktiež bledá, sivá až modrá pokožka, pery, či nechty.
Covid je choroba, ktorú sa neoplatí podceňovať, to isté platí aj pre problémy, ktoré pretrvávajú po prekonaní tohto zákerného ochorenia. Zdravie je prvoradé pre nás všetkých, preto by sme si ho mali chrániť a udržiavať vo forme. Ak máte príznaky na Covid, neberte ich na ľahkú váhu.
Zdroje:
Zdroje obrázkov: freepik, pexels, pixabay
https://www2.hse.ie/conditions/covid19/symptoms/breathlessness/
https://www.healthline.com/health/coronavirus-shortness-of-breath#timing
https://www.yourcovidrecovery.nhs.uk/managing-the-effects/effects-on-your-body/breathlessness/
https://www.verywellhealth.com/coughing-up-mucus-covid-5191212
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321736#ten-home-remedies
https://www.nhs.uk/conditions/home-oxygen-treatment/
Hanka
Som milovníčkou dobrej knihy a prírody, mám rada zvieratá, filmy, seriály a svoj pokoj. Písanie považujem za odkaz a baví ma zisťovať nové veci, ktoré potom môžem posunúť ďalej…