Wellness s bambuckým maslom

bambucké maslo ako wellness

Trend používať bio produkty sa dávno netýka iba potravín, ale aj ďalších oblastí, napríklad kozmetiky. Čoraz viac kozmetických spoločností stavia na prirodzenosť. Preto do krémov či balzamov na vlasy pridávajú prírodné zložky. Jednou z nich je aj bambucké maslo. Čo sa skrýva pod týmto názvom a prečo sa o ňom v posledných rokoch toľko hovorí?

Určite ste už o ňom počuli, málokto však vie, čo to bambucké maslo vlastne je. Malý zázrak má bielošedú farbu a tukovú konzistenciu. Pôvod má v Afrike v oblasti Sudánu. Získava sa z plodov stromu maslovníka afrického (vitellaria paradoxa), známeho tiež ako karité. Vek košatých stromov bežne dosahuje 300 rokov, avšak prvé plody sa na nich objavia až po 20 rokoch.

Do sviečok aj do jedál

Produkt zo stromov karité, bambucké maslo, má dlhú históriu a jeho priaznivé účinky boli známe už faraónom v Egypte. Všetranné použitie z neho doteraz robí univerzálneho pomocníka v boji s nedokonalosťami pleti (akné), ochranný prostriedok na ošetrenie jaziev, rán, modrín, vyrážok, ingredienciu na zvýraznenie chuti jedál, ako aj prísadu pri výrobe mydiel, olejov alebo sviečok. V neposlednom rade je bohaté na antioxidanty, nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny, A, D, E a F, čo z neho robí jedinečný a všestranný ošetrujúci prostriedok.

Tip: Bambucké maslo sa topí pri teplote 28°C. Pred použitím preto maslo najskôr roztopte a až takto upravené ho naneste na telo.

Najčastejšie použitie bambuckého masla:

Na vlasy

Suché a lámavé vlasy trápia nejednu ženu. Poškodená koruna krásy nevyzerá dobre na pohľad a nositeľke neraz ukrojí zo sebavedomia. Na problémové vlasy však existuje ľahká pomoc – bambucké maslo. Aplikujte ho ako masku, ktorú necháte pôsobiť aspoň 30 minút, a potom opláchnite. Ďalší šikovný trik spočíva vo vmasírovaní masla do vlasov pred spaním. Maslo stačí z vlasov zmyť až nasledujúci deň.

Na pery

S príchodom jesene a zimy dostáva zabrať vaša pokožka a predovšetkým pery. Akonáhle sa zmenia na suché a popraskané, vyžadujú si kvalitnú starostlivosť v podobe balzamu, respektíve krému, ktorý vytvorí ochrannú bariéru proti vetru a chladu. Aj tu pomôže bambucké maslo, ktoré vďaka svojej konzistencii splní túto funkciu, pery vyživí a dodá im prirodzený lesk.

balzám bambucké maslo
zdroj: Pixabay

Na pokožku

Zrejme najrozšírenejší spôsob využitia má bambucké maslo na pokožku. Má priaznivé účinky na suchú alebo slnkom spálenú pokožku, ako aj na rôzne nedokonalosti, akými sú jazvy. Bambucké maslo spoľahlivo nahrádza telové krémy. Ideálne je, keď ho aplikujete pred spaním v rámci vašej večernej rutiny.

Kto si však myslí, že bambucké maslo je určené len na suchú pokožku, je na omyle. Taktiež je vyhľadávanou prvou pomocou pri problémoch so zmiešanou pleťou a akné. Pôsobí protizápalovo a neupcháva póry. Napriek tomu sa odporúča naniesť na pleť iba tenkú vrstvu, aby ju zbytočne nezaťažila.

Na chvíľky oddychu

Bambucké maslo je tiež obľúbenou súčasťou regeneračných procedúr v kozmetických a masérskych salónoch či vo wellness centrách. Ruky vyškolených odborníkov spolu s vyživujúcim bambuckým maslom sú kombináciou, pri ktorej sa necháte hýčkať a zabudnete na čas. Takéto rozmaznávanie si dosýta vychutnáte napríklad vo Wellness Hoteli Patince, kde si môžete vybrať z pestrej ponuky uvoľňujúcich masáží a telových ošetrení. Príjemný zážitok umocní použitie špičkovej kozmetiky MARY COHR, ktorá neobsahuje geneticky upravené zložky, parabény ani chemické filtre.

Pre domáce zvieratá

Že kombinácia bambucké maslo a zvieratá nejde dokopy? Ale áno, ide. Práve tento prírodný zázrak pomôže vášmu štvornohému domácemu miláčikovi v zimných mesiacoch. Potrite labky hojivým maslom a zmiernite ich bolesť spôsobenú nepriaznivým počasím – ľadom, snehom a posypovou soľou.

Na varenie

Ešte pred pár rokmi sa bambucké maslo používalo na varenie skôr výnimočne, v dnešnej dobe patrí v rôznych krajinách k základným ingredienciám. Bambucké maslo je náhradou za kokosový olej vhodnou na varenie a vyprážanie. Jeho oriešková chuť v spojení s indickou alebo orientálnou kuchyňou vykúzli na tanieri malý gastronomický zážitok.