Vrásky nemajú viac šancu: Toto sú suroviny nabité mladosťou!

vrásky

Pri pohľade do zrkadla ich vidíte aj vy? Vrásky! Anti age produkty, botox či kyselina hyalurónová. Aj to sú spôsoby, ako s nimi bojovať. Tieto metódy však majú jedno spoločné. Stoja veľa peňazí a v niektorých prípadoch je daňou aj bolesť. Vedeli ste však, že vaša pleť môže byť žiarivá aj vďaka určitým surovinám? Mnohé z nich nájdete priamo vo vašej kuchyni. 

Zbohom vrásky!

So starostlivosťou o pokožku a pleť začínajú už naši rodičia. Žezlo starostlivosti na seba potom preberáme v puberte, kedy vie pleť poriadne potrápiť. No a paradoxne, keď prežijeme obdobie vyrážok  a čiernych bodiek, starostlivosť o pleť odsúvame na druhú koľaj. Pleť si opäť začneme všímať, až keď sa objavia prvé vrásky, kruhy pod očami, pigmentové škvrny či iné SOS signály.

pleť a vrásky

Pleť po 25 roku života spomaľuje produkciu kolagénu a to je živná pôda pre prvé náznaky straty elasticity. Tak, ako je pre pleť dôležitý kolagén, potrebuje naša pleť aj dávku antioxidantov a vitamínov. Ak sa ale neviete zorientovať v množstve krémov, či máte vyskúšané aj tie najdrahšie značky a výsledok sa nedostavil, možno je na čase dať zelenú potravinám. Tie, ktoré pleti dodajú iskru mladosti, máte určite doma!

Prejedzte sa k mladosti bez vrások

Možno sa vám to nepozdáva, no niektorí dermatológovia sa zhodujú na tom, že správny jedálniček dokáže viac, ako mazanie si krémov. Čo jesť, ak túžite po mladej a krásnej pleti?

Potraviny a vrásky

SÓJA

Síce sója nie je v našich končinách úplne zabývaná, pre našu pleť je to zázračná potravina. Obsahuje totiž vysoký obsah bielkovín, hromadu aminokyselín, minerálnych látok či vitamínov A a BV sóji nájdeme aj fytoestrogény ktorých účinky sa prirovnávajú k pôsobení estrogénu. Ten má význam hlavne u žien, ktoré prechádzajú menopauzou. Sója teda dokáže divy a jej zaradenie do jedálneho lístka by malo byť okamžité! Čo tak vyskúšať chutný recept už dnes večer?!

ZELENÁ ZELENINA 

Brokolica, špenát, čínska kapusta… všetky tieto zeleniny obsahujú aminokyseliny, ktoré pomáhajú chrániť pleť pred voľnými radikálmi a zároveň pomáhajú produkovať v tele kolagén. Ten, ako vieme, je nevyhnutný pre krásne vypnutú pleť bez vrások. Preto šup, varechu do ruky a jedálny lístok na víkend máte vymyslený!

špenát

KRÁSA MÁ KYSLÚ PRÍCHUŤ

Možno aj vo vašom kúpeľňovom arzenáli prevláda kozmetika s vitamínom C. Ten je samozrejme pre mlado vyzerajúcu pleť potrebný. Prečo ho pleti nedodať aj zvnútra? Vitamín C, ktorý je v dermatologických kruhoch známy ako nepriateľ vrások, nájdete predovšetkým v ovocí. O slovo sa hlásia citrusy, kiwi, papája, čierne ríbezle, šípky. Chutné smoothie na ráno poteší nielen vás ale aj vašu pleť. Vysoký obsah vitamínu C nájdete napríklad aj v kyslej kapuste, ktorá sa považuje za superpotravinu.

citrusy a vrásky

TUK NIE JE NEPRIATEĽ

Nie, pokiaľ ide o krásu pleti. Hovoríme však o dobrých tukoch. Mladosť pleti si môžeme zabezpečiť aj tak, že do svojho jedálnička zaradíme omega-3 mastné kyseliny. Tie sa nachádzajú napríklad v rybách či mliečnych výrobkoch alebo oleji z ľanových semiačok. Tieto zdravé tuky podporujú tvorbu kolagénu a viditeľne podporujú elasticitu pokožky. Doprajte si preto kvalitné ryby i mliečne výrobky, vaša pleť sa vám určite poďakuje a vy si budete užívať záplavy komplimentov.

tuky a vrásky

Potraviny bojujúce s vráskami

  • uhorka, vďaka vysokému obsahu vody hydratuje
  • mrkva, chráni pleť vďaka obsahu betakaroténu
  • zelený čaj, vďaka svojej schopnosti podporovať vitalitu buniek
  • orechy plné minerálov a vitamínov
  • akékoľvek semienka, ktoré obsahujú selén i vitamín E
Zdroj obrázkov: freepik, pixabay