Turistika s priateľmi – Horná Nitra

turistika na slovensku

Hoci už prichádza chladné obdobie, turistika na Slovensku nemá konca kraja. Dni sú síce kratšie, ale predsa len však ešte občas zasvieti slnko a mnohí z nás práve v takéto dni dostávajú chuť na výlet do prírody. Aby sme vás motivovali, nachystali sme si pre Vás rozhovor s cestovateľkou a milovníčkou turistiky Hankou Repkovou, ktorá sa s nami podelila o svoje zážitky a tipy na výlety na Slovensku.

Na začiatok sa nám predstavila a povedala nám niečo o sebe.

Zdravím čitateľov Wellness Magazínu. Som Hana, behám po slovenských horách a snažím sa ukázať ľuďom najkrajšie kopce a výhľady Hornej Nitry. Slovensko je behania na 20 rokov a nemusí sa ani do zahraničia. Aj keď nemám vodičský preukaz, vlakom a autobusom som obehala s partiou takmer celé Slovensko. Pripadám si ako turistka vo vlastnej krajine – je to super a má to svoje výhody. Nemusíte sa báť, že sa stratíte, múzeá nie sú predražené a hory sú zadarmo. Čistý vzduch a výhľady sú na nezaplatenie.

Sledovať ma môžete na mojej facebookovej stránke Tipy na výlety naprieč Slovenskom, alebo na mojom blogu, kde sa s Vami delím svoje zážitky. Budem rada za každý lajk a zdieľanie, je tam toho pomerne dosť a myslím si, že si každý príde na svoje.

Na Vašom blogu sa nachádza veľa zaujímavých tipov na výlety. Kedy ste si blog založila a čo Vás k tomu viedlo?

Blog som si založila tento rok. Motiváciu som získala zo svojej stránky na Facebooku, kde sa mi zbierajú lajky a čoskoro budem mať tisíc sledovateľov. Založila som si ju najprv iba tak, sama pre seba. Potom sa rozbehla a už bude mať stránka rok, aj keď som ju už chcela zmazať… Takže tie lajky a sledovatelia ma posunuli vpred.

Čomu sa venujete v osobnom živote? Kedy Vám turistika prirástla k srdcu?

Pracujem už 17 rokov na tej istej pozícii na montážnej linke vo výrobe obuvi. Cestujem už osem rokov a mám za sebou kus sveta. Predtým, ako som sa začala venovať turistike, som bola každý víkend zahraničí, či už to bolo Taliansko, Viedeň alebo Benátky. Túram sa venujem dva roky, ale stále nemám obehanú celú Hornú Nitru. V momentálnej pandemickej situácii sme sa ako partia rozhodli, že budeme zdolávať hory v okrese Prievidza. Lenivosť a pohodlie nie sú pre mňa. Mám rada drinu, aj keď sa síce unavíte, ale ste šťastný a máte úžasný pocit, že ste to zvládli.

Turistika na Slovensku podľa Hany Repkovej na vrchu Bralová skala.
Zdroj: Bralová skala – Hanka Repková

Ako často chodíte na túry? Kto Vás na nich sprevádza?

Na túry chodíme každý víkend. Občas to striedame aj s hradmi, ale ja osobne preferujem skôr túru. Nikdy nechodím sama, až na to zahraničie. Do hôr idem so svojou partiou, s ktorou zdieľam rôzne zážitky. Aspoň sa človek odreaguje po týždni v práci a oddýchne si aj od osobného života.

Čo by, podľa Vás, nemalo správnemu turistovi chýbať v ruksaku?

V ruksaku by rozhodne nemala chýbať voda, jedlo a energetická tyčinka alebo niečo sladké – to vám vždy dobije energiu. Pre mňa je samozrejmosťou aj nabitý fotoaparát a turistické palice, ktoré sú neoceniteľné na strminách a využijete ich aj na skalnatom teréne. 

V ktorom ročnom období je podľa Vás najlepšie chodiť na turistiku?

My chodíme na túry iba počas jari, leta a jesene. Na jeseň je všetko nádherne sfarbené, cez leto zas zelené a celá príroda vonia letom. Zimu sme ešte neskúsili, ale hádam sa to raz podarí. Zimné fotky by sa zišli.

Ktoré miesta na Hornej Nitre sa oplatí navštíviť?

Horná Nitra, čiže okres Prievidza, je bohatá na hory. Má neskutočné množstvo vrcholov, ktoré sa nedajú prejsť ani za jeden mesiac. Rozhodne by som vám odporučila Malý a Veľký Grič, Rokoš, Bralovú skalu alebo Biely kameň. Mimo Hornej Nitry sa, podľa mňa, oplatí navštíviť Kľak. 

Turistika na Slovensku podľa Hany Repkovej na vrchu Kľak.
Zdroj: Kľak – Hanka Repková

Máte na Hornej Nitre nejaké obľúbené miesta, na ktoré sa radi vraciate?

Jedným z mojich obľúbených miest je Jančekova skala. V dedine Podhradie, ktorá leží v blízosti, sa nachádza hrad Sivý kameň, ktorý sa spája s peknou povesťou. Tá hovorí o nenaplnenej láske. 

Janček bol veliteľom vyslúžilcov a so svojou skupinou rabovali kraj. Trúfli si aj na hrad Sivý kameň, no chytili ich a hradný pán ich kázal popraviť. Do Jančeka sa však zamilovala dcéra hradného pána, Uliša. V deň, keď ho mali popraviť mu pomohla ujsť, no stráž ho obkľúčila na skale. Janček zo skaly skočil, pretože nevidel inú možnosť. Uliša mu zostala verná do smrti a skalu, z ktorej skočil, nazvala po ňom. Na hrad sa dá dostať po krátkych reťaziach a je tam postavený antikorový dvojramenný kríž.

Čo považujete na Hornej Nitre za unikát, ktorý sa oplatí vidieť a nedá sa nájsť na inom mieste?

Určite Malý Grič. Na vrchol sa dá dostať pomocou zaisťovacích reťazí. Je odtiaľ skutočne nádherný výhľad a navyše je tento kopec vyhasnutou sopkou.

Turistika na Slovensku podľa Hany Repkovej na vrchu Malý Grič.
Zdroj: Malý Grič – Hanka Repková

Dáte nám nejaké tipy na ľahšie aj náročnejšie túry? Aká turistika je vhodná pre rodinky s deťmi a ktorá naopak, pre skúsenejších turistov?

Na výlet pre rodinu s deťmi by som odporučila Bralovú skalu cez Sklené lúky. Je to ľahká turistika, nádherná  prechádzka cez rozprávkový les. Ďalšia ľahká turistika je cez hrad v podhradí Sivý kameň. Pre tých zdatnejších Veľký Grič po reťaziach, Vtáčnik a Rokoš. Rokoš je síce zaberák a myslela som si, že vypľujem dušu, ale za ten úžasný výhľad to stojí.

Na záver by som chcela dodať, že netreba byť lenivý a treba spoznávať a objavovať. Ako raz niekto napísal: 

„Kde si oddychoval?“
„V Turecku – all inclusive. A ty?“
„V horách. V horách je všetko vypnuté. Túžba dobyť vrcholy robí človeka celistvejším a vytrvalejším.“