Thajská masáž – spoznajte jej čaro

thajská masáž hlavy

Thajská masáž v sebe ukrýva cenné poklady a liečebné možnosti. Je zahalená pod rúškom tajomstva a záhadnosti. No jej prínosy sú mnohým ľuďom známe už veľmi dlhú dobu. Čo to vlastne tá thajská masáž je? Čím sa líši od iným masáží? Aké má benefity pre zdravie? Na tieto a ďalšie otázky vám zodpovieme v tomto článku. 

Thajská masáž má svoj pôvod v Indii, pričom ľuďom je známa už viac ako 2500 rokov. Spočiatku bola považovaná za akési liečivé umenie, ktoré v sebe zahŕňa aspekty ajurvédy a tradičnej čínskej medicíny. Základným rozdielom oproti klasickým masážam západného typu je, že človek neleží na masážnom lôžku, práve naopak. Pri thajskej masáži je človek oblečený a leží na podložke na zemi. Masér, ktorý thajskú masáž vykonáva, používa rôzne techniky naťahovania vášho tela. Vďaka týmto technikám vám vie pomôcť s uvoľnením napätia, s podporou relaxácie ako aj zlepšenie flexibility a krvného obehu. Niekedy býva aj označovaná ak asistovaná jóga, pretože podobne ako jóga, tak aj thajská masáž je zameraná na zlepšenie toku energie v tele. 

produkty na masáž

Benefity tradičnej thajskej masáže

O benefitoch už spomenutej masáže sa toho písalo veľa, pričom veľa z týchto benefitov je potvrdených vedeckými štúdiami. Medzi tie najhlavnejšie benefity patrí:

→ Zmierňuje bolesti hlavy

Ak zvyknete mávať migrénu alebo bolesti hlavy, práve thajská masáž vie pomôcť zmierniť príznaky. Toto je podložené výskumami, v ktorých boli zahrnutí pacienti s chronickými bolesťami hlavy. Práve vďaka masáži sa im intenzita migrén a bolestí hlavy zmiernila. 

→ Zmierňuje bolesti chrbta

Je dokázané, že thajská masáž vie byť účinným prostriedkom na zmiernenie bolesti chrbta. Vie pomôcť ako pri vážnych a silných bolestiach, ako aj pri bolestiach, ktoré sú v počiatočnej fáze. 

→ Zmierňuje stuhnutosť a bolesť kĺbov

Masáž vie zlepšiť funkciu kĺbov, najmä pokiaľ pociťujete bolesť alebo stuhnutosť pri pohybe. Podľa štúdií vie thajská masáž nahradiť používanie liekov na bolesti kĺbov, pritom má rovnakú účinnosť. 

→ Zvýšená flexibilita a možnosti pohybu

Tento bod bude dôležitý najmä pre športovcov alebo ľudí vykonávajúcich pravidelne športové aktivity. Opäť na túto problematiku bola spravená štúdia, pričom vedci sa domnievajú, že za zvýšenie flexibility môže práve zlepšenie prietoku krvi čím sa svaly viac zásobujú kyslíkom. Práve to môže znížiť bolesť a zlepšiť flexibilitu. 

účinky thajskej masáže

→ Thajská masáž pomáha s úzkosťami

Masáž navodzuje pocity pokoja a relaxácie a to aj napriek tomu, že je energickejšia než iné formy masáží. Taktiež napomáha aj pri pocitoch úzkosti. Tento fakt bol zistený na základe skenovania mozgu ľudí, ktorí thajskú masáž absolvovali v porovnaní s ľuďmi, ktorí absolvovali klasickú fyzioterapeutickú liečbu. 

→ Oživenie energie

Pri thajskej masáži zapájate svaly celého tela ako pri jóge. Samotná jóga ľudí omladzuje a tak sa niet čomu čudovať, že ľudia po tejto masáži vychádzajú uvoľnení a cítia sa oveľa mladšie. Thajská masáž dobíja ako psychické, tak aj fyzické telo.

→ Thajská masáž znižuje stres

Stres je v našom živote potrebný, pretože funguje ako motivátor pomáhajúci ľuďom dosiahnuť lepšie výkony a dosiahnuť viac. Každopádne všetkého veľa škodí a stres je jednoznačne jednou z týchto vecí. Všetkým je známe, že dlhodobý stres môže vyústiť až do chronického, pričom ovplyvňuje ako duševné, tak aj fyzické zdravie. Práve thajská masáž vie s týmto pomôcť a pomáha ľuďom navodiť odpočinok. 

wellness a relaxácia

Pre koho je thajská masáž nevhodná?

Nebezpečenstvo tejto masáže spočíva v jej výrazných účinkoch na obehový systém. Thajskú masáž konzultujte s odporníkom či lekárom ak vás trápia:

 • srdcové ochorenia
 • vysoký krvný tlak
 • neurologické ochorenia 
 • osteoporóza
 • cukrovka
 • rakovina
 • ak ste absolvovali v nedávnej dobe operáciu alebo máte nejakú otvorenú ranu
 • ak čakáte dieťatko
 • popáleniny
 • poruchy krvácania
 • popáleniny
 • hlboké žilové trombózy

Ako často si dopriať thajskú masáž?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Odporúča sa načúvať sám sebe a svojmu telu a dopriať mu to vtedy, kedy si to vypýta. Zároveň je ale po masáži dôležité oddychovať a piť veľa vody, z dôvodu regenerácie tela. Taktiež odporúčame aj využívať strečingové a relaxačné techniky, ktoré napomáhajú predĺžiť efekt thajskej masáže. 

 

Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik, pixabay
https://www.healthline.com/health/thai-massage-benefits#techniques
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323687#how-often-to-get-thai-massages
https://www.netdoctor.co.uk/healthy-living/a36216131/thai-massage/