Štvrtina Slovákov tvrdí, že porucha príjmu potravysa týka len mladých dievčat. Prieskumy z posledných rokov ukazujú, že počet ľudí, ktorí trpia poruchami príjmu potravy, sa strojnásobil. Nie sú medzi nimi len mladé dievčatá, ale aj ženy v strednom veku, či dokonca muži. Strava je dôležitá ale dajte si pozor nato, ako sa stravujete a čo vaše telo príjma.
Dnešná moderná doba so sebou prináša prehnané ideály krásy, s ktorými sa stretávame najmä na sociálnych sieťach. Mnoho dospelých žien sa nedokáže vyrovnať so svojim telom a s pribúdajúcim vekom. V dôsledku toho sa trýznia nezmyselnými hladovkami a diétami, ktoré často vedú k závažným poruchám príjmu potravy.
Kedy ide o skutočný problém a ako ho riešiť? Dočítate sa v našom článku.
Jedlo predstavuje neodmysliteľnú súčasť našich životov a bez neho by sme neprežili. Každý človek však vníma jedlo úplne inak. Niektorí si ho dokážu vychutnávať, iný ho berú ako nevyhnutný zdroj energie. Práve to, ako jedlo vnímame ovplyvňuje naše stravovacie návyky. Stravovanie nás sprevádza už od narodenia a nie každý mu dáva až taký veľký význam. Treba si uvedomiť, že 80% imunitného systému je v našom tráviacom trakte. Ak nemáte v poriadku tráviaci trakt, telo je náchylnejšie na rôzne ochorenia.
Aké sú príčiny nechutenstva?
Strava? Nie! Nechutenstvo sa prejavuje stratou chuti do jedla a za jeho vznikom môžu byť rôzne závažné príčiny:
stres
únava a vyčerpanie
črevná chrípka
lieky
alkoholizmus
psychické problémy
dôsledok ochorenia: Crohnova choroba,vredy na žalúdku
alergia na potraviny: celiakia, laktózová intoleracia
Ženy v strednom veku a nechutenstvo
Porucha príjmu potravy sa týka všetkých ľudí bez ohľadu na vek. Aj keď podľa štatistík sa porucha príjmu potravy začína u dievčat vo veku 14-18 rokov, je veľmi mylné domnievať sa, že sa týka iba mladých dievčat. S pribúdajúcim vekom ručička na váhe ukazuje vyššie čísla a asi žiadnu ženu toto zistenie nepoteší. Priberanie trápi najmä ženy, ktoré si celý život strážili líniu a dbali na svoj zovňajšok. Napriek veku si chcú udržať líniu ako za mlada a neraz sú schopné podstúpiť rôzne drastické diéty.
Následkom môže byť odmietavý postoj k jedlu a vážna porucha príjmu potravy. Nechutenstvo sa objavuje u žien zvyčajne po menopauze, po odlúčení od detí alebo ako spôsob vyrovnávania sa s ťažkou životnou situáciou. V súvislosti so smútkom a depresiou klesá chuť do jedla a tento problém môže pretrvávať aj niekoľko rokov.
Nechuť do jedla môže signalizovať vážny zdravotný problém
1. ANOREXIA
Mentálna anorexia patrí medzi problémy psychického charakteru. Objavuje sa najmä u dospievajúcich dievčat. Anorektik sa snaží zredukovať svoju telesnú hmotnosť. Pociťuje neustály strach z toho, že priberie a vníma sám seba ako tučného.
Príčinou vzniku anorexie môžu byť tieto faktory:
vnútorná neistota
zlá atmosféra v rodine
puberta
snaha o kontrolu nad vlastným telom
pocit úspechu pri znižovaní hmotnosti
Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb ide o mentálnu anorexiu v prípade, že hmotnosť ženy klesne pod 15% jej priemernej hmotnosti. Pokles hmotnosti si anorektik spôsobuje sám obmedzovaním jedla, užívaním preháňadiel a nadmerným cvičením. Mentálnou anorexiou trpí 0,2 až 0,8% žien.
2. BULÍMIA
Mentálna bulímia, inak prezývaná aj „vlčí hlad“ sa prejavuje neovládateľnou túžbou jesť. Pri konzumácii jedla sa bulimici zameriavajú na kvantitu jedla, nie na kvalitu. Po úplnom naplnení žalúdka sa dostavia výčitky a silná potreba vyvracať všetko, čo bolo skonzumované. Jedlo si spájajú s pocitom slasti, ale zároveň túžia po ideálnej hmotnosti a preto sa ho snažia hneď zbaviť.
Zo začiatku vnímajú vracanie ako spôsob očistenia organizmu. Neskôr to však berú systematicky, môžu sa najesť a zároveň nepribrať. Takéto prejavy sa opakujú aj niekoľkokrát do dňa. Bulímiu je ťažšie odhaliť ako anorexiu, pretože bulimici tento problém dokážu dlhšie skrývať. Mentálnou bulímiou trpí 2 – 4% žien.
3. ZÁCHVATOVÉ PREJEDANIE
Záchvatové prejedanie má podobné znaky ako bulímia. Človek, ktorý trpí týmto ochorením konzumuje jedlo oveľa rýchlejšie ako je bežné. Je dovtedy, kým nie je úplne plný a pokračuje aj keď necíti hlad. Zvyčajne jedáva sám, pretože sa hanbí za to, koľko skonzumuje. Po prejedení sa cíti previnilo a objavuje sa aj pocit úzkosti. K takýmto záchvatom prejedania dochádza niekoľkokrát do týždňa. Pravidelné prejedanie sa nie je spojené s vracaním.
Zanedbaná porucha príjmu potravy môže mať vážne zdravotné následky:
pri hladovaní úbytok mozgovej hmoty
poškodená zubná sklovina, uvoľňovanie zubov z ďasien, zvýšená kazivosť zubov
rozleptaná sliznica pažeráka, neskôr dokonca prasknutie pri častom zvracaní
spomalené vyprázdňovanie žalúdka
porucha pohyblivosti čriev – chronická zápcha, nafukovanie brucha po jedle
Okrem fyzických následkov môže mať porucha príjmu potravy aj vážne psychické následky. Ľudia, ktorí trpia týmto ochorením strácajú záujem o vzťahy, majú sklon k izolácii, trpia poruchou koncentrácie, majú obrovskú nedôveru v seba, klesá ich psychický výkon, trpia depresiami, úzkosťou, podráždenosťou, častým pocitom viny a samovražednými myšlienkami.
Ako riešiť poruchu príjmu potravy?
Redukčné diéty sú často spúšťačom poruchy príjmu potravy. U 20 až 30% žien redukčné diéty zvýšili riziko vzniku anorexie alebo bulímie. Veľký podiel na týchto ochoreniach majú aj médiá, ktoré propagujú ideály ženskej krásy. U žien tak vyvolávajú túžbu po dokonalosti. Mnohí anorektici či bulimici si neuvedomujú, že majú problém. Často na to príde ich okolie skôr ako oni sami. Nepomôže žiadne dohováranie ani zbytočné nútenie.
Pri prejavoch poruchy príjmu potravy je nevyhnutné vyhľadať odborníka, ktorý ju diagnostikuje a nastaví liečbu. Liečba poruchy príjmu potravy je dlhodobá a náročná aj pre chorého aj pre blízkych. Netreba však pred touto skutočnosťou zatvárať oči. 15 až 20% ľudí trpiacich anorexiou zomiera. Všímajte si ľudí vo svojom okolí a zastavte to skôr ako bude neskoro.
Som veľkou milovníčkou dobrých kníh a rada sa hrám so slovami. Vo svojom voľnom čase vymýšľam rôzne príbehy a najradšej píšem o motivácii a osobnostnom rozvoji. Verím, že každý človek môže byť šťastný, ak sa venuje tomu, čo ho baví a napĺňa. Mňa najviac baví písanie, pretože mi dáva možnosť využiť naplno svoju kreativitu a odlíšiť sa od ostatných.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.