S čistou vodou k zdravému telu

Ako nám vie čistá voda zaručiť zdravý organizmus

Pitný režim je slovné spojenie, ktoré s vysokými horúčavami opäť čoraz viac rezonuje. Čo piť a v akom množstve? Je postačujúca na správne fungovanie organizmu čistá voda? Poďme sa spoločne pozrieť na pozitíva, ktoré vode môžeme pripísať.

Dostupnosť

Žijeme v krajine, kde je pitná voda bežne dostupná a netrpíme jej nedostatkom. Prvé áno teda bude patriť práve jej dostupnosti. Stačí len otvoriť kohútik a nabrať ju do pohára, fľaše či v nutnosti len tak, rovno do úst. V porovnaní s inými tekutinami je teda čistá voda dostupná takmer kdekoľvek a kedykoľvek.

Zloženie

Druhé áno by sme mohli pripísať jej zloženiu, neobsahuje takmer žiadne kalórie. Je preto vhodná pre ľudí, ktorí udržiavajú štíhlu líniu alebo chudnú.

Vstrebateľnosť

Ďalším pozitívom vody je jej výborná vstrebateľnosť. Organizmus dokáže vstrebať a využiť tak veľkú časť prijatej vody, čo je v porovnaní s inými tekutinami výborný fakt. Pri príjme perlivých sladených nápojov je vstrebateľnosť na úrovni jednej pätiny z prijatého množstva.

Pre trávenie

Faktom je, že hlad je prezlečený smäd. Pokiaľ si dáme glg čistej vody pred každým jedlom, znižujeme riziko prejedania sa, čo opäť súvisí so zdravým životným štýlom, a tak vode pripisujeme aj štvrté áno. Pitie vody je organizmu prirodzené, vzhľadom na to, že naše telo je zo 60% tvorené práve touto tekutinou. Áno, voda teda prispieva k zdravému fungovaniu organizmu a nezaťažuje tráviacu sústavu tak ako bublinkové či sladené nápoje.

Proti bolestiam hlavy

Pitie čistej vody sa odporúča aj ľuďom náchylným k bolesti hlavy či migréne. Práve dehydratácia môže bolesti hlavy podporovať, a preto nie je nič lepšie pre prevenciu, ako piť čistú vodu. Totižto v iných nápojoch sa môže nachádzať kofeín, cukor, ale aj iné látky, ktoré bolestiam hlavy dokážu pomôcť (v negatívnom slova zmysle).

Čistá voda má viacero priaznivých účinkov na organizmus
zdroj: 123RF

Pre žiarivú pleť

Šieste áno pre vodu sa skrýva v žiarivej pleti. Práve pitie vody pleť rozžiari, dodá jej energiu, nezaťažuje ju. Voda má schopnosť prirodzeného čistenia organizmu, a preto je vhodná aj pre krajšiu pleť.

Pri pohybe

Stratu tekutín je nutné dopĺňať aj počas pohybovej aktivity. Voda je vhodným zdrojom, pretože organizmus nezaťaží, práve naopak. Počas pohybu sa potíme a pot sa skladá najmä z vody. Čo môže byť teda lepšie ako jej znovudoplnenie? Siedme áno teda voda dostáva aj pre využitie pri pohybových aktivitách.

Pri detoxe

Áno, číslo osem patrí vode aj počas detoxu, či odľahčovania a očisty organizmu. Voda pomáha zbaviť sa toxínov a škodlivých látok, ktoré sa v tele hromadia.

Pre imunitu

Voda prispieva k lepšiemu fungovaniu imunitného systému. Vďaka nej sa do tela dostanú základné minerály, čo už je len krok k tomu, aby sa posilnila imunita. V obdobiach nedostatku spánku, pri strese a záťažových situáciách je voda obzvlášť dobrým pomocníkom pre posilnenie imunity.

Pre mozog

Desiate áno dostáva voda aj pre správne fungovanie mozgu. Pitie vody znižuje riziko dehydratácie, človek nie je malátny, a teda mozog funguje pohotovejšie, čo vplýva na celkový výkon človeka.

Aké množstvo vody prispieva k správnemu fungovaniu organizmu?

Ako je možné vidieť, voda je naozaj výborným prostriedkom nielen na uhasenie smädu a doplnenie tekutín. Koľko by sme jej však mali v priebehu dňa vypiť? Odpoveď na túto otázku je odlišná pre každého jednotlivca. Pri dospelých ľuďoch sa odporúča vypiť približne 35-40 ml tekutín na 1 kg hmotnosti človeka. Pri výpočte množstva treba brať do úvahy okrem hmotnosti aj telesnú konštrukciu, vek, zdravotný stav, fyzickú aktivitu, ale aj faktory ako vonkajšia teplota a vlhkosť prostredia. Za bežných okolností sa odporúča vypiť približne 2,5 litra vody denne. Vodu je však potrebné piť priebežne počas celého dňa v menších dúškoch, nie nárazovo väčšie množstvo. Tak teda nazdravie!