Rekonštrukcia kúpeľne. Plánovanie ako základ úspechu

vaňa

Chystáte sa na rekonštrukciu kúpeľne? Alebo sa jej dlhodobo vyhýbate, a to aj napriek tomu, že už by bola načase? Mať z tohto kroku mierne obavy je úplne prirodzené. Choďte do toho s pocitom istoty, s jasným plánom a radostným očakávaním. Poradíme vám, ako.

Majte jasnú predstavu

Pohodlne sa usaďte, zavrite oči a predstavte si svoju vysnívanú kúpeľňu. Chvíľku sa kochajte týmto lákavým obrazom, no potom skúste svoj sen preniesť do skutočnosti. Položte si nasledovné otázky:

  • Je pôdorys mojej kúpeľne kompatibilný s daným dizajnom?
  • Nebude vzhľad na úkor praktickosti? (Napríklad, pri minimalistickom štýle sa často zabúda na úložné priestory, a zo škandinávskej čistoty sa zrazu stane sklad uterákov a výstava kozmetických produktov.)
  • Mám na to dostatok financií?
  • Je s touto predstavou stotožnený každý člen mojej rodiny?
  • Kde si zabezpečíme „prechodnú kúpeľňu a WC“ počas viacdňových vodoinštalačných opráv?

Napíšte si všetko na papier a v prípade potreby zmeňte svoju pôvodnú predstavu v súlade s odpoveďami. Dajte si čas, uvažujte, zvažujte, diskutujte. Výsledok bude potom základom vášho rekonštrukčného plánu.

Nepodceňujte zdroje informácií

S kompletnou rekonštrukciou kúpeľne sa odporúča začať od potrubí, výmenou rúr za nové, modernejšie a samozrejme kvalitné.Ak sa naozaj rozhodnete pre takýto väčší zásah, možno budete potrebovať aj stavebné povolenie.

Prechádzajúce 2 informácie boli pre vás možno novinkou. Vidíte teda, že predtým, než sa do prerábky kúpeľne pustíte naplno, mali by ste sa vedieť orientovať v tejto oblasti. Čítajte dôveryhodné blogy, prelistujte si odborné časopisy a navštívte rôzne internetové fóra. Mimoriadne užitočným zdrojom môžu byť vaši známi, ktorí už podobné práce v minulosti absolvovali.

To isté platí aj na zdroj materiálu, čiže na výber obchodov a predajcov. Buďte obozretní najmä predtým, než si kúpite základné vybavenie a obkladačky do kúpeľne. Pri týchto prvkoch totiž rovnako záleží na kvalite ako aj na dizajne. Keďže sú základom celkového vzhľadu miestnosti, s ich výberom začnite včas. Ak hľadáte dobrý pomer ceny a kvality s výnimočnými motívmi, pozrite si ponuku kachlickovo.sk.

Zvoľte ten správny postup

Na výber máte niekoľko možností toho, ako u vás prebehnú rekonštrukčné práce:

  • všetko robíte svojpomocne,
  • rekonštrukciu organizujete vy, ale potrebné remeselné práce necháte na odborníkov, remeselníkov alebo
  • kompletnú rekonštrukciu si objednáte u firmy, ktorá zabezpečí organizáciu aj tím majstrov.

Prvú z týchto možností by sme odporučili naozaj len tým domácim kutilom, ktorí už s podobnými prácami majú skúsenosti. Síce sa vám na začiatku môže zdať, že nejde o nič komplikované, no nezabúdajte na to, že kúpeľňa je veľmi špecifická časť bytu. Prerábku obývačky možno zvládnete za jeden predĺžený víkend, ale dôverujete si takto aj na pôde elektro- alebo vodoinštalačných prác? Síce nebudete musieť siahnuť do vrecka až tak hlboko. Rátajte ale s tým, že všetko bude na vás: od plánovania a časovú logistiku cez zabezpečenie materiálov, vyzdvihnutie a odvoz sanitárnych produktov až po kachličkovanie a zapájanie ventilácie.

V prípade, že sa kompletne zveríte do rúk profesionálov (firmy), môžete mať väčšiu istotu v tom, že rekonštrukčné práce pôjdu podľa plánov. Samozrejme aj vtedy môže nastať nejaký časový sklz (s čím by ste mali rátať vždy), ale skúsenosti odborníkov a remeselníkov vám ušetria niekoľko prebdených nocí. Nebude to ale lacné, takže dobre si premyslite, či vás vaše finančné rezervy nakoniec nezradia.

Zlatou strednou cestou je to, ak sa postavíte do roly projektového manažéra. Vašou hlavnou úlohou bude plánovanie, zabezpečovanie remeselníkov a odborníkov a kúpa potrebného materiálu. Síce budete musieť byť „komunikačným médiom“ medzi majstrami, ale ušetríte takto celkom slušnú sumu. No a hrozí aj menšie riziko spätných opráv.