Martinky – Dovolenka na horách

dovolenka na horách

Počas leta chce väčšina z nás tráviť čo najviac času pri vode. No ale čo keby ste mali možnosť kúpať sa s výhľadom na prekrásne kopce? Iste, že je to možné. Takýto kúsok neba nájdete napríklad aj v Martinkách a pokiaľ vás voda omrzí, môžete si vybehnúť do prírody. V Martinkách vás čaká dovolenka snov.

Dovolenka na horách? Dobrý nápad!

Každý z nás má rád iný typ dovolenky – niekto má rád turistiku, iný kultúrne pamiatky, niekto zas vodu. Existujú však miesta, kde to nájdete všetko na jednom mieste. Na turistike si môžete zresetovať myseľ a po nej si zas môžete zrelaxovať telo. Ak hľadáte takúto dovolenku, Martinky by pre vás mohli byť tým ideálnym miestom. Každý si tam nájde niečo, čo ho baví. Od aktívnych dôchodcov, cez zaľúbené páry až po rodiny s deťmi. 

Martinky, známe ako Martinské hole, sú rekreačné stredisko v Malej Fatre, kde nájdete takmer naozaj všetko. Nachádzajú sa neďaleko mesta Martin v nadmorskej výške 1 250 metrov nad morom. Či ste milovníkov turistiky alebo nie, nádherný výhľad a pokojné prostredie určite oceníte. Je tu kopec aktivít, ktoré sa tu dajú navštíviť. 

Dovolenka za wellnessom v Martinkách?

Ste milovníkom vody či wellnessu? Určite vás poteší blízkosť Turčianskych Teplíc. V tomto známom kúpeľnom meste nájdete aj akvapark, kde si užije celá rodina. V SPA & AQUAPARK Turčianske Teplice nájdete dve zóny – areál akvaparku a areál SPA. Obe zóny disponujú bazénmi s liečivou termálnou vodou, ktorá pôsobí blahodarne najmä na pohybové, urologické, nervové či tráviace ústrojenstvo. V areáli akvaparku nájdete bazény, tobogany a dokonca aj vírivku a relaxačný bazén. SPA vám ponúkne liečivé kúpele a taktiež aj vírivku. Zabaví sa tu celá rodina!

Wellness spa Martinky

Wellness ale aj zábavu zažijete aj v HOLIDAYPARK Kováčová. Oddýchnuť si môžete v termálnej vode, ktorá priaznivo pôsobí najmä na pohybové ústrojenstvo. V areáli nájdete vnútorné aj vonkajšie bazény, tobogany, volejbalové ihriská aj prírodný Fit Park – miesto na cvičenie. Užiť si tu môžete aj masáže či cvičenia vo vode. Deti sa môžu zapojiť do zaujímavého animačného programu, ktorý prebieha počas celého leta. Užijete si tu oddych, ale aj zábavu. 

Pokiaľ by vám to stále bolo málo, môžete sa vybrať aj na klasické kúpalisko vo Vrútkach, Martine či Žiline, termálne kúpalisko Stráňavy alebo do Rajeckých Teplíc. Výber je tu naozaj široký a každý nájde to, čo mu najviac vyhovuje. 

Dovolenka za turistikou v Martinkách?

Malá Fatra ponúka skutočne mnoho zaujímavých turistických trás, miest a výhľadov. Pre tých náročnejších je tu napríklad ferrata HSZ – Martinské Hole alebo tretí najvyšší vrchol Malej Fatry Veterné s nadmorskou výškou 1442 metrov nad morom. Nachádza sa tu taktiež zaujímavý skladný útvar Poluvsianska skalná ihla, ktorá je chráneným prírodným výtvorom. 

Pokiaľ máte chuť na turistiku, prípadne prechádzku, s niečím naviac, určite by ste mali navštíviť zrúcaniny hradov, ktorých je v okolí viac ako dosť. Očariť by vás mohol dobre známy hrad Strečno, Starhrad, Sklabinský hrad, Lietava alebo Zniev. Okolitú prírodu vám zas môžu pomôcť spoznať náučný chodník Chleb a Hrebeňom Veľkej Fatry. Využiť môžete aj možnosť požičania kolobežiek, bicyklov či trekingových a nordic walking palíc a spoznať prekrásnu Turčiansku magistrálu, ktorá má dĺžku až 55 kilometrov. Okrem toho sa v Turci nachádza ďalších 19 cyklotrás. Skutočne je z čoho vyberať!

Preskúmajte netypické krásy prírody, ktorú tento kraj ponúka – Asfaltové jazero s najbohatším výskytom asfaltu, sústavu jazierok a potôčikov s názvom Teplické serpentíny, umelý gejzír v Rajeckej Lesnej, unikátny skalný útvar Stratený Budzogáň a mnoho ďalších. Vyberte sa na niektorú z rozhľadní a vychutnajte si prekrásne romantické výhľady na Malú Fatru a jej okolie. Nudiť sa tu určite nebude nikto. 

Dovolenka na túre

Kam v Martinkách za kultúrou a zábavou?

Nový kraj sa dá najlepšie spoznať prostredníctvom kultúry. Veď ako a kde žijeme, takí sme. Ak preto dostanete chuť preskúmať minulosť a prítomnosť okolia Martinských Holí, neváhajte navštíviť múzeá v okolitých mestách. Vybrať si môžete napríklad Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice, Múzeum Martinka Benku, Turčiansku galériu, Etnografické múzeum, Múzeum slovenskej dediny či Múzeum dopravy.

dovolenka s rodinou

Tých najmenších určite osloví Rozprávkový les, v ktorom sa môžu stretnúť so svojimi obľúbenými rozprávkovými postavami, Detský zábavný park so šmýkačkami, pieskoviskom i skákacím hradom, Farma SAVAJA s koňmi a hospodárskymi zvieratami či Ranč Amadeus. Dospelí sa môžu zabaviť v tzv. escape room GALLO či Kino zóna. 

 

Zdroje:
Zdroj obrázkov: pixabay, freepik
https://www.kamnavylet.sk/sk/atrakcie/martinske-hole 
https://aquapark.therme.sk/ 
https://www.martinky.com/sk/leto