Viete si predstaviť stráviť pár sekúnd v prostredí, kde klesne teplota 60 stupňov pod nulu? Dokonca také, kde klesne pod 120 stupňov Celzia? Takýto je základ kryoterapie. Ak vás pri tejto predstave striasa skúste návštevu kryokomory prehodnotiť. Liečba chladom si totiž poradí s chorobami, s ktorými si iné liečebné procedúry poradiť nedokázali. A možno pomôže aj vám!
Kryoterapia nie je výmysel dnešnej doby
Jej história sa datuje do roku 1978, kedy sa s myšlienkou chladu v medicíne začal pohrávať japonský lekár Dr. Yamauchi. Toho začali zaujímať účinky extrémneho chladu u pacientov, ktorí trpeli reumatoidnou artritídou. Podnetom bol fakt, že eskimáci toto zápalové ochorenie, ktoré postihuje bežnú populáciu vôbec nepoznajú. Jeho výskum zistil, že kľúčovú úlohu pri niektorých ochoreniach zohrávajú práve teploty. Vďaka tomu položil základ pre kryoterapiu, jedinečnú liečbu chladom.
Kryoterapia a jej priebeh
Možno pravidelne jazdíte domov okolo kryocentra a vždy ste sa pohrávali s myšlienkou zistiť o ňom niečo viac. Práve na týchto špecializovaných miestach sa môžete liečiť chladom a vyskúšať alternatívu ku klasickej liečbe tabletkami. Kryoterapia predstavuje alternatívnu terapiu, pri ktorej sa využívajú nízke teploty od -120°C až -140°C. Celý tento proces však môžete absolvovať až po vstupnej lekárskej prehliadke. Následne sa oblečiete do špeciálneho oblečenia, ktoré musí byť z prírodnej bavlny. Pozostáva z čelenky či masky na ochranu dýchacích ciest. Obliecť si musíte rukavice, tričko, trenírky, okrem toho podkolienky a v neposlednom rade aj špeciálne dreváky.
Časti kryokomory
- prvá časť je adaptačná, v ktorej je -60°C. V nej môžete ostať minútu.
- naopak druh je terapeutická, teploty sa tu pohybujú v rozmedzí od -120°C až -140°C. Sani tráviť tu môžete 2 až 3 minúty.
Kladiete si otázku, či vám nebude v kryokomore zima? Odpoveď vás možno prekvapí. V priebehu terapie klesne priemerná teplota pokožky asi na 5 °C, pričom vnútorná telesná teplota ostáva v skutočnosti nezmenená. V komore je minimálna vlhkosť, ktorá výrazne vplýva na vnímanie chladu. Preto tento pobyt nie je nepríjemný, hoci by sa tak na prvý pohľad mohlo zdať.
Prečo chlad lieči?
Cieľom je vystaviť telo extrémne nízkej teplote, na základe čoho sa spustí fyziologická reakcia organizmu. Telo vníma chlad ako stres, preto spúšťa chrániace mechanizmy. A práve tie udržia telesnú teplotu jadra tela. Krv sa začne sústrediť na zásobovanie základných orgánov a udržanie základných životných funkcií. Práve tento proces dokáže narušiť škodlivé procesy v tele, ak v ňom nejaké prebiehajú. Kryoterapia pomáha:
- znížiť pocit bolesti
- uvoľniť svaly
- pomôcť pri regenerácii po úrazoch, či detskej mozgovej obrne
- potláča zápal
- okrem toho posilňuje imunitu
Procedúra tiež zmierňuje:
- zápalové ochorenia pohybového aparátu ako napríklad reumatoidnú artritídu
- poranenia svalov, kĺbov a šliach
- sklerózu multiplex
- osteoporózu
- migrény
- zápalové zmeny na metabolickom podklade – DNA
- ochorenia kĺbov a chrbtice, medzistavcových platničiek, bolesti chrbtice
- alzheimerovú a parkinsonovú chorobu
- reumatoidnú spondylitídu
- stavy po mozgovej obrne
- degeneratívne zmeny v dôsledku poruchy motoriky nervov
- psoriázu
- príznaky oslabenia imunity
- syndróm chronickej únavy
- depresiu
- ťažkosti pri menopauze
- celulitídu
- erektilnú dysfunkciu
Počas terapie je pacient v komore celý čas monitorovaný lekárom. Ak je procedúra z nejakého dôvodu nepríjemná, môže okamžite opustiť kryokomu. Nachádzajú sa tu tiež bezpečnostné kamery či alarmy, pre úplnú bezpečnosť.
Kryoterapia však nie je vhodná pre ľudí trpiacich:
- srdcovými ťažkosťami
- onkologicky chorých
- trpiacich klaustrofóbiou
- stavmi po infarkte alebo po bajpase
- srdcovou arytmiou
- upchatými cievami, cievnymi embóliami
- liekmi nestabilizovanou hypertenziou, zvýšeným krvným tlakom
- astmou
- precitlivelosťou na chlad
- hypotyreózou
- chorých na cukrovku
- a rovnako mentálnymi poruchami spojenými s abnormálnym potením
Po kryoterapii kinezioterapia
Po odchode z kryokomory nasleduje tzv. kinezioterapia. Ide o asi 20 minútové cvičenie na strojoch. Vďaka pohybu dochádza nielen k zohriatiu a prekrveniu organizmu. Následne sa zrýchli aj spomalený krvný obeh. Pre viditeľné výsledky je potrebné absolvovať kryoterapiu aspoň 7 vstupov a čo je najdôležitejšie, minimálne 2-krát ročne.
Zdroje:
Zdroj obrázkov:
https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/liecba-chladom-je-coraz-popularnejsia-nielen-u-vrcholovych-sportovcov-ako-vlastne
Hanka
Som milovníčkou dobrej knihy a prírody, mám rada zvieratá, filmy, seriály a svoj pokoj. Písanie považujem za odkaz a baví ma zisťovať nové veci, ktoré potom môžem posunúť ďalej…