Doprajte si oddych v záhradke

oddych v záhrade

Niektoré týždne sú náročnejšie, iné zase menej, no každý z nás z času na čas potrebuje poriadny oddych. Väčšina ľudí momentálne nemá veľa možností na relax, pretože pandemická situácia to nedovoľuje. Často však zabúdame, aké šťastie majú tí, ktorí môžu len tak vybehnúť na vlastnú záhradu, dopriať si rannú kávu na terase a počas dňa sa venovať svojej rodine. Áno záhrada ponúka množstvo výhod a mali by sme ju čo najviac využívať, pretože nie každý ju má. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili niekoľko tipov ako môžete príjemne stráviť čas vo svojej záhrade.

Prečo si dopriať relax v záhrade?

Ľudia, ktorí bývajú v dome majú jednu veľkú výhodu oproti ľuďom bývajúcim v bytoch. Majú totiž k dispozícii vlastnú záhradu, v ktorej sa môžu venovať rôznym oddychovým aktivitám. Relax v záhrade je to najlepšie čo si môžete dopriať po celom týždni strávenom v práci. Stres a uponáhľaná doba nášmu zdraviu vôbec neprospievajú a občas je potrebné zastaviť sa. Záhrada nám umožňuje načerpať nové sily počas krásnych slnečných dní a aspoň na chvíľu uniknúť z reality. Každý vie, že o záhradu je potrebné sa starať, no len málokto by tento pokoj a súkromie menil.

8 tipov ako si dopriať oddych v záhrade

Chýba vám poriadny oddych? Neutekajte nikam, ale doprajte si relax vo vlastnej záhrade. Niekto oddychuje pri práci a niekto si potrebuje sadnúť vonku a užívať si príjemný deň s blízkymi. Vďaka niekoľkým našim tipom si každý príde na svoje. 

1.Postarajte sa o záhradku

Zdroj: https://unsplash.com/photos/ffJ8Qa0VQU0

Máte už svoju vlastnú záhradku? Ak nie, tak je to veľká škoda, pretože by ste si mohli vypestovať chutnú bio zeleninu a ovocie. Síce sa začali uvoľňovať opatrenia a nákupné centrá zaznamenávajú po dlhej dobe svoje prvé tržby, nie je všetko len o nakupovaní. Vyskúšajte záhradkárčenie so svojimi deťmi. Deti doslova fascinuje, ako je možné, že z malého semienka alebo priesady môže vyrásť niečo, čo bežne používame v kuchyni. Pri záhradkárčení sa deti naučia trpezlivosti, zodpovednosti a pravidelnej starostlivosti, ktorá im prinesie očakávaný výsledok ich práce. 

2. Vytvorte si kvetinový raj

Zdroj: https://www.pexels.com/sk-sk/fotka/kvetinova-zahrada-park-farebny-jarne-obdobie-413735/

Tento tip je určený pre všetkých milovníkov kvetov. Aj z vašej záhrady môže vzniknúť pestrofarebný, voňavý kvetinový raj. Na vytvorenie kvetinového záhonu potrebujete najmä pozitívny vzťah ku kvetom, chuť niečo vypestovať, výber správnej odrody a odhadnúť množstvo vzhľadom na veľkosť záhrady. Kvetinový raj sa ale neoplatí v prípade, že vlastníte psa. Ten by mohol všetko vaše úsilie veľmi rýchlo zničiť. 

3. Urobte si malé jazierko na záhrade

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/maintain-the-garden/three-ways-to-improve-your-pond/

Jazierka majú svoje neobyčajné čaro a dokážu veľmi príjemne skrášliť vašu záhradu. Odporúčame vytvárať ho v prípade, že máte väčšiu záhradu a chcete využiť priestor, ktorý máte. Jeho tvorba nie je vôbec zložitá a zapojiť môžete aj vaše deti. Skvelým miestom na vytvorenie jazierka je polotieň. Vďaka jazierku môžete pestovať močiarne a vlhkomilné rastliny a chovať okrasné ryby, ktoré budú pútať pozornosť všetkých návštevníkov. Nevýhodou je, že jazierko musíte pravidelne udržiavať a ryby je potrebné kŕmiť. 

4. Postavte si záhradný domček

Zdroj: https://loveincorporated.blob.core.windows.net/contentimages/gallery/8d0f0706-4a11-42b6-ab8c-858cb68a06b9-Pitch-a-roof_cranegardenbuildings_gardenrooms.jpg

Výstavba záhradného domčeka patrí k náročnejším činnostiam, ale krásne sa vynímajú vo všetkých väčších záhradách. Záhradný domček môže mať rôzne využitie, či už v ňom budete uskladňovať svoje náradie, urobíte si z neho letnú kuchyňu alebo budete realizovať svoje kreatívne nápady, je to len na vás. Celkový vzhľad závisí určite od výberu materiálu. Záhradné domčeky môžu byť drevené, plastové, plechové, montované a iné. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, no stále platí, že sú veľmi praktické a poskytujú úložný priestor navyše.  

5. Prečítajte si knihu na záhrade

Zdroj: https://unsplash.com/photos/dunnqE0fcfY

Máte radi knihy, ale už dlho ste žiadnu neprečítali? Zoberte si ju vonku na záhradu a nájdite si svoje obľúbené miesto na čítanie, kde budete mať pokoj a ticho. Ak máte záhradu so stromami, zakúpte alebo vyrobte si hojdaciu sieť. Poskytne vám príjemné miesto na relax v záhrade, kde sa pred všetkými schováte. Veľmi populárne sú aj rôzne záhradné kreslá či hojdacie lavičky, ktoré plnia okrem relaxačnej funkcie aj estetickú. Pripravte si k čítaniu chutný osviežujúci nápoj a užívajte si voľný čas. 

6. Usporiadajte rodinnú grilovačku

Zdroj: https://www.pexels.com/sk-sk/fotka/byt-spolu-vyraz-tvare-na-zvislo-portret-5637753/

Teplejšie počasie nás láka tráviť viac času vonku a s tým sa spájajú aj veľmi obľúbené grilovačky. Má niekto z vašej rodiny v blízkej budúcnosti narodeniny alebo meniny? Usporiadajte namiesto oslavy rodinnú grilovačku a strávte príjemný čas na záhrade. Kto by už len odolal vôni grilovaného mäsa a čerstvého šalátu. Skúšajte nové recepty, hrajte spoločenské hry a vytvárajte veselú atmosféru, na ktorú budete v dobrom ešte niekoľko dní spomínať.  

7. Pozvite susedov na večerné posedenie

Zdroj: https://www.pexels.com/sk-sk/fotka/utulny-vecer-obsah-spokojny-5638830/

Základom pokojného bývania sú dobré susedské vzťahy. Presťahovali ste sa len nedávno do domu? Máte ideálnu príležitosť usporiadať večerné posedenie a všetkých susedov tak trochu spoznať. Pripravte spoločne guľáš, chlebíčky alebo nejaký chutný koláč a otvorte kvalitné víno. Zabezpečte hudbu a teplé deky, aby sa u vás cítili pohodlne. Vaši susedia si túto iniciatívu určite zapamätajú a zároveň strávite spoločne príjemný čas. 

8. Urobte si mini wellness na záhrade

Wellness centrá sú momentálne zatvorené a mnohým už veľmi chýbajú. Predstavujú totiž ideálny spôsob relaxu. Ak máte k dispozícii záhradu, nič vám nebráni urobiť si vlastný mini wellness. V poslednej dobe je tento nápad veľmi rozšírený a namiesto záhradných domčekov vznikajú sauny spojené s vírivkou, ktoré môžete využívať po celý rok. Ak túžite po pravidelnom relaxe, tak mini wellness je určite skvelou investíciou a ponúkne vám maximálne súkromie. 

Ako najradšej trávite svoj čas na záhrade vy? Máte aj nejaké iné tipy, ktoré sme nespomenuli? V máji sa dá oddychovať v záhrade rôznymi spôsobmi a každému vyhovuje niečo iné. Ak chodíte do práce, doprajte si aspoň cez víkendy čas pre seba. Všetky elektronické zariadenia nechajte v dome a relaxujte na záhrade až do večerných hodín.