Cuketové variácie: Jednoduché recepty do 20 minút

cuketa

Vzhľadom pripomína tekvicu, alebo väčšiu šalátovú uhorku. Cuketa. Máte tento zdravý zázrak v záhradke aj vy? Viete, čo všetko obsahuje, prečo je jej konzumácia prospešná a čo všetko z nej dokážete v kuchyni vyčarovať? 

Ako pestovať cuketu?

Cuketa alebo cukina, je obľúbená letná zelenina, ktorá vôbec nie je náročná na pestovanie. Dostala sa k nám z Talianska a vzhľadom veľmi nápadne pripomína tekvicu. Pestovanie cukety je veľmi obľúbené aj preto, že jedna rastlina dokáže vyprodukovať pri správnej starostlivosti aj 20 plodov. Vysádza sa v marci alebo v apríli, má rada slnečné stanovište s ľahkou pôdou, ktorá zadržiava vodu. Prvé plody je možné zbierať už v júni. Ak chcete, aby rastlina viac rodila, je potrebné zbierať plody pravidelne. 

pestovanie cukety

Cuketa a jej účinky na zdravie

Je nielen chutná ale aj aj výborným zdrojom živín a vitamínov. Cuketa je zdrojom bielkovín a vlákniny, ale aj vitamínov B2, B3, B5, B6, B9. Okrem toho v nej nájdete aj vitamíny A, C, E a K a minerály ako draslík, horčík, vápnik, železo, fosfor, sodík, mangán, meď, zinok či selén. 

cuketa

Vďaka cukete sa dokonca môžete zbaviť nedostatočného trávenia a zápalu. Taktiež sa využíva pri diétach, pretože má vysoký obsah vody, vlákniny a nízky obsah kalórií. Konzumovať by ste ju mali aj vtedy, ak si chcete upevniť zdravie očí, kostí, zubov a taktiež ak sa snažíte optimalizovať krvný tlak. Vďaka obsahu vitamínov skupiny B tiež znižuje únavu, zvyšuje energiu a zlepšuje náladu.

Rýchle recepty z cukety

Aj vy sa niekedy strácate v v tom, č všetko si z nej pripraviť. Vhodná je nielen do placiek či polievok. Vyskúšajte z nej deťom urobiť výživu alebo ju zamaskujte v lahodnom koláči. Ktorý recept vyskúšate ako prvý?  

Krémová polievka z cukety

Výborná, chutná a rýchla letná polievka, na ktorú budete potrebovať:

3 menšie cukety, 2 strúčiky cesnaku, 1 a ½ litra vývaru, 1 cibuľu, 2 polievkové lyžice olivového oleja, 200 mililitrov smotany na varenie

cuketová polievka

Na drobno nakrájanú cibuľu s cesnakom speníme na oleji. Cuketu umyjeme, ošúpeme, nakrájame a pridáme do hrnca. Zalejeme vývarom, osolíme, okoreníme a povaríme asi 15 minút. Tyčovým mixérom polievku rozmixujeme na jemný krém. Prilejeme smotanu a necháme zovrieť. Podávame ozdobenú ľanovými semiačkami alebo opraženými orieškami. 

Cuketové špagety so sušenými paradajkami

Sú ľahké, rýchlo hotové a zasýtia. Čo tak vyskúšať tieto? Budete potrebovať: 

1 veľkú cuketu, 2 konzervy sušených paradajok, 1 strúčik cesnaku, 4 lístky bazalky, 40 gramov píniových orieškov, 4 polievkové lyžice olivového oleja, strúhaný parmezán na posypanie 

Cuketu umyjeme, ošúpeme a vyrobíme z nej špagety pomocou špirálovému krájaču alebo škrabky. Sušené paradajky, čerstvú bazalku, píniové oriešky, olej a cesnak rozmixujeme. Túto zmes premiešame s cuketovými špagetami a krátko spolu orestujeme na panvici. Servírujeme posypané strúhaným parmezánom. 

Cuketovo-jablková výživa

Pokiaľ máte veľa cukety a malé deti, určite môžete vyskúšať túto chutnú výživu. Na prípravu budete potrebovať: 

1 kilogram cukety, ½ kilogramu sladkých mäkších jabĺk, trochu vody

Umytú a ošúpanú cuketu zbavíme jadierok a nakrájame na menšie kocky. Tak isto ošúpeme a nakrájame aj jabĺčka. Jabĺčka udusíme do polomäkka, potom k nim pridáme cuketu a dusíme do mäkka. Následne rozmixujeme ponorným mixérom až kým zmes nemá hladkú konzistenciu. 

cuketa

Výživou naplníme menšie poháriky, uzavrieme ich viečkom a na 10 minút ich otočíme hore dnom, aby sa zasterilizovali. Poháre prikryjeme dekou alebo utierkou a necháme ich tak odležať do nasledujúceho dňa. 

Cuketový koláč so šľahačkou

Ak ste ešte neochutnali cuketu robenú na sladký spôsob, poďte to napraviť. Budete potrebovať: 

Cesto: 300 gramov cukety, 4 vajcia, 200 gramov kryštálového cukru, 150 mililitrov rastlinného olej, 300 gramov hladkej múky, 1 balíček kypriaceho prášku, 2 polievkové lyžice kakaa a štipku soli

Vanilková šľahačka: 1 balíček vanilkového cukru, 500 mililitrov smotany na šľahanie

Glazúra: 250 gramov kyslej smotany, 100 gramov práškového cukru, 1 polievková lyžica kakaa

Umytú neošúpanú cuketu nastrúhame na strednom strúhadle. Vymiešame si vajcia s cukrom do peny, primiešame olej, múku s kypriacim práškom a soľ. Do cesta potom zapracujeme nastrúhanú cuketu. Do misky s odoberieme 6 – 8 lyžíc cesta a primiešame k nim 2 lyžice kakaa. Hlboký plech vystelieme papierom na pečenie, vylejeme tam biele cesto a na vrch pridáme aj zmiešané s kakaom. Pečieme na 170 °C cca 35 minút. Medzitým si vyšľaháme vanilkovú šľahačku z vanilkového cukru a smotany na šľahanie. Keď upečené cesto vychladne potrieme ho vanilkovou šľahačkou a necháme 30 minút stuhnúť v chladničke. Kým koláč tuhne pripravíme si glazúru tak, že práškový cukor premiešame s preosiatym kakaom a po lyžičkách zašľahávame kyslú smotanu, kým nevznikne redšia glazúra. Glazúru nakoniec nalejeme na stuhnutý koláč a opäť necháme odležať v chladničke. Vrch koláča môžeme ozdobiť čokoládovými hoblinkami. 

Cuketové placky

Máte veľa cukety? Tieto placky budete milovať! Potrebujete: 

2 veľké cukety, 2 vajcia, 1 hrnček hladkej múky, ½ hrnčeka nasekanej pažítky, 1 čajovú lyžičku prášku na pečenie, soľ a mleté čierne korenie podľa chuti

cuketové placky

Umytú cuketu zbavíme koncov a postrúhame najemno. Pridáme soľ, premiešame, necháme odležať 10 minút a potom vyžmýkame vodu, ktorú cuketa pustila. K cukete pridáme vajíčka, pažítku a premiešame. V miske si zmiešame múku s práškom do pečiva, čiernym korením a soľou a pridáme k cuketovej zmesi. Všetko spolu poriadne premiešame. Placky vysmážame na oleji do zlatista. Môžeme ich nakoniec potrieť kyslou smotanou a posypať pažítkou. 

Zdroje: 
Zdroje obrázkov freepik, pixabay
https://zdravopedia.sk/zelenina/cuketa-10-ucinkov-na-zdavie
https://www.zahrada.sk/magazine/cuketu-mozete-vysievat-aj-v-juni-poradime-vam-ako-ju-pestovat-pripravit/
https://recepty.aktuality.sk/tema/cuketa/