Aj bezlepkové potraviny sú zdravé a chutné

bezlepkové potraviny

Intolerancie dnes trápia mnoho ľudí po celom svete. Približne 20% populácie na celom svete má nejakú potravinovú intoleranciu. Tie nie sú, na rozdiel od potravinových alergií, život ohrozujúce, ale rozhodne dokážu spôsobiť mnoho nepríjemností. Intolerancie sú už pomerne častou poruchou, na ktoré každoročne trpí čoraz viac ľudí. Viete, čo je to intolerancia na lepok a aké sú jej prejavy? Viete kto je na ňu častejšie náchylnejší? To a ešte oveľa viac sa dočítate v dnešnom článku. 

Čo je to intolerancia na lepok?

Lepková intolerancia, je jednoducho povedané, neznášanlivosť lepku. Lepok je bielkovina, ktorá sa bežne nachádza v rôznych druhoch pečiva, ktoré obsahujú pšenicu, jačmeň, raž a iné obilniny. Okrem toho sa nachádza aj v rôznych potravinách, napríklad v cestovinách alebo nápojoch, akým je aj ľuďmi obľubované pivo. Môže sa vyskytnúť aj v kozmetike, v rôznych vitamínoch alebo dokonca aj v liekoch. Odborníci si však stále nie sú celkom istí, čo lepkovú intoleranciu spôsobuje. 

Alergia na lepok, celiakia či intolerancia na lepok?

Intolerancia sa často zvykne zamieňať s celiakiou. Celkovo ľudia medzi týmito 3 pojmami zvyknú mať zmätok. Čo majú tieto 3 choroby spoločné je, že všetky sa dajú vyliečiť alebo aspoň zmierniť príznaky vynechaním určitých druhov potravín. Okrem toho majú spoločné aj to, že sa vyskytujú po konzumácií potravín obsahujúcich lepok. 

Alergia na lepok je nadmerná a v podstate neodôvodnená reakcia imunitného systému na lepok. Radí sa medzi potravinové alergie. Príznaky nastupujú takmer okamžite po konzumácií a môžu byť menej alebo viac vážne. Zvyčajne sa prejavia svrbením kože alebo pálením v okolí úst. U niektorých môže byť reakcia vážnejšia, avšak, nikdy sa nejedná o život ohrozujúce stavy. 

bezlepkové potraviny_intolerancia na lepok_ alergia na lepok_bezlepková diéta_celiakia
Zdroj: unsplash

Celiakia je autoimunitná porucha, ktorá je spravidla dedičná. Pokiaľ máte diagnostikovanú celiakiu a aj napriek tomu konzumujete potraviny s obsahom lepku, dochádza k poškodeniu tenkého čreva. Lepok vám v čreve spôsobí imunitný zápal a následne imunitný systém začne bojovať sám proti sebe, ničiac svoje vlastné telesné tkanivo. Nesprávne liečená celiakia a jej nedodržaná prísna diéta, môže viesť až k rakovine. 

Intolerancia na lepok sa radí medzi potravinové intolerancie. Podobne ako pri alergii na lepok, je to neprimeraná a neobvyklá reakcia tela na produkty a potraviny s obsahom lepku. Hoci sú si s celiakiou celkom podobné, intolerancia v tele nespôsobuje zápal a nepoškodí natrvalo váš tráviaci systém. Trpí na ňu približne 1-3% ľudí.

Symptómy intolerancie na lepok

Človek, ktorý trpí intoleranciou na lepok, po zjedení lepku začne pociťovať určitý diskomfort a prejavia sa u neho rôzne symptómy ako napríklad:

  • únava
  • nadúvanie a bolesti brucha
  • hnačka, nevoľnosť alebo zápcha
  • celkový pocit, že je človek chorý
  • úzkosť
  • bolesť hlavy, bolesti kĺbov a svalov
  • kožné prejavy napríklad vo forme vyrážok
bezlepkové potraviny_intolerancia na lepok_ alergia na lepok_bezlepková diéta_celiakia
Zdroj: pexels

Akým potravinám sa vyhnúť?

Pokiaľ máte neznášanlivosť na lepok, mali by ste sa vyhnúť potravinám, ktoré ho obsahujú, aby ste sa vyhli vyššie spomenutým nepríjemným symptómom. Lepok sa môže nachádzať v potravinách akými sú:

  • chlieb
  • sušienky
  • cestoviny
  • krupica a výrobky z nej
  • kuskus
  • určité druhy pív
  • niektoré koreniny, omáčky, polievky a konzervované potraviny

Naopak, ktoré potraviny môžete s kľudom konzumovať?

S istotou môžete konzumovať nasledujúce potraviny:

  • ovocie
  • zeleninu
  • mäso, hydina a rybie výrobky
  • strukoviny ako sú napríklad šošovica a fazuľa
  • ryža
  • quinoa
  • zemiaky
  • určité typy ovsených výrobkov

Je dôležité dodať, že osoba, ktorá má neznášanlivosť lepku, by si mala vždy dôkladne preštudovať zloženie výrobkov, nakoľko sa môže stať, že hoci je produkt označený ako „gluten free“, bude isté stopy lepku obsahovať. Takisto odporúčame pre istotu si pripravovať omáčky, polievky a rôzne dresingov doma, kde máte 100% -tnú istotu, že sa v nich žiadny lepok nenachádza. 

Okrem toho je dobré vyhnúť sa aj rôznym rýchlym občerstveniam a reťazcom prevádzkujúcim fast-food, nakoľko je tam vysoká šanca obsahu lepku. Každopádne aj tieto prevádzky sa snažia prispôsobiť dobe a svojim zákazníkom, a tak im upravujú aj svoje produkty. 

Ako sa diagnostikuje intolerancia na lepok?

Ak sa domnievate, že môžete trpieť na neznášanlivosť lepku alebo jednoducho po zjedení potravín, ktoré obsahujú lepok máte nepríjemné pocity, mali by ste navštíviť lekára. Ten vám spraví vyšetrenia na jednoznačné potvrdenie alebo vyvrátenie intolerancie. 

Spočiatku sa vás lekár bude pýtať na symptómy, ktoré máte po zjedení týchto potravín a celkovo, prečo sa domnievate, že vás trápi lepková intolerancia. Spravia sa vám ako fyzické, tak aj laboratórne testy na vylúčenie celiakie a rôznych gastrointestinálnych chorôb. Žiaľ, lekári stále nenašli jednoznačný ukazovateľ na určenie lepkovej intolerancie. Z toho dôvodu bude musieť lekár pred diagnostikovaním intolerancie lepku vylúčiť aj ďalšie možnosti. 

bezlepkové potraviny_intolerancia na lepok_ alergia na lepok_bezlepková diéta_celiakia
Zdroj: pixabay

Pre vylúčenie ostatných chorôb vám lekár spraví rôzne vyšetrenia. Môže vám spraviť testy na protilátky, čo pomôže pri rozlíšení medzi celiakiou a intoleranciou lepku, pretože to vie byť skutočne náročné. Aby lekár mohol s istotou vylúčiť celiakiu, mal by vám spraviť krvné testy, z ktorých sa vie zistiť, či sú prítomné protilátky, ktoré vedia celiakiu potvrdiť. Okrem toho vás môže poslať na biopsiu, teda na odobratie vzorky tkaniva z výstelky čreva. Ak je vaša výstelka poškodená, je vysoko pravdepodobné, že trpíte celiakiou. Pokiaľ vás už dlhšie trápia spomínané symptómy, je fajn si viesť záznam o tom, po akom jedle, kedy a ako často sa objavujú, pretože aj takáto drobnosť vie lekárovi pomôcť pri diagnostike. 

Život s intoleranciou na lepok

Ak máte diagnostikovanú intoleranciu na lepok, rozhodne ho zo stravy vylúčte. Príležitostná konzumácia lepku pravdepodobne nespôsobí vážne zdravotné problémy, pokiaľ človek nemá celiakiu. V tom prípade je to život ohrozujúce. Pokiaľ máte diagnostikovanú celiakiu, intoleranciu alebo alergiu na lepok, určite zaraďte do svojho jedálnička bezlepkové potraviny. Dnes už existuje nespočetné množstvo obchodov a e-shopov, ktoré sa tomu venujú, a tak vám budú vedieť poradiť nielen správne potraviny, ale aj rôzne chutné recepty. V dnešnej dobe už existujú náhrady takmer na všetko – od múk, bezlepkových cestovín, pečiva až po slané a sladké pochutiny. Navyše, na internete nájdete množstvo tipov a receptov na skvelé a chutné bezlepkové jedlá.

Je dôležité podotknúť, že pokiaľ nemáte celiakiu alebo intoleranciu na lepok, je dôležité potraviny obsahujúce lepok konzumovať, nakoľko je to zdroj rôznych živín a zásadný zdroj energie. 

 

Zdroje:
https://www.union.sk/intolerancia-na-lepok-celiakia-potravinova-alergia/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21622-gluten-intolerance
https://www.healthline.com/nutrition/common-food-intolerances
https://www.medicalnewstoday.com/articles/312898#avoid