Magnézium – iným slovom horčík, je jeden z najvýznamnejších minerálov v ľudskom organizme. Podieľa sa na stovkách bunkových procesov a je pre život nenahraditeľný.
V tele dospelého človeka sa nachádza celkovo 20 – 28 g magnézia. Z toho 59% je obsiahnuté v kostiach, 1% v extracelulárnej tekutine, 40% sa nachádza vo svaloch a mäkkých tkanivách. Denná potreba magnézia sa odhaduje na 200 – 400mg v závislosti od pohlavia a veku.
Magnézium sa po perorálnom príjme vstrebáva v tenkom a hrubom čreve. Podiel vstrebaného perorálneho magnézia závisí od množstva jednorazovo podanej látky. Platí pravidlo, že čím vyššia podaná dávka, tým nižšie percento vstrebania. Napríklad z jednorazovo podanej dennej odporučenej dávky 365mg sa vstrebe asi 1/3, pri príjme len 100mg magnézia jednorazovo sa vstrebe do tela až 80%. A naopak, v prípade vysokej dávky 1 000mg sa vstrebe iba 20%. Pri vysokej jednorazovej dávke magnéziové ióny so sebou strhávajú molekuly vody, na ktoré sa viažu, a to je príčinou možných nežiaducich účinkov magnézia – napr. hnačky. Nevstrebané magnézium sa vylučuje stolicou.
Ako sa prejavuje nedostatok magnézia?
Nedostatok magnézia v tele sa zvyčajne prekrýva s prejavmi iných ochorení. Ľudia prichádzajú k lekárovi už so závažnými zdravotnými ťažkosťami, ktoré môžu byť následkom dlhodobo nízkej hladiny magnézia v tele.
Pri nedostatku horčíka (magnézia) v organizme sú najčastejšie príznaky:
dychová tieseň v dôsledku bronchospazmu, hyperreflexia, hyperventilácia
bolesťou v záhlaví, stuhnutosť a kŕče šijových svalov
bolesťou na hrudníku, arytmiou, hypertenziou
kŕče stehenného a lýtkového svalu, svalov prstov
mravčenie v končatinách
hnačka, zvracanie
dysmenorea, predmenštruačný syndróm
Príčinou pre nedostatok magnézia môže byť jednak nedostatočný príjem v potrave, zvýšená potreba magnézia bez adekvátnej substitúcie, ale i napr. konzumácia vody v oblastiach s mäkkou pitnou vodou.
Ako magnézium doplniť
I potraviny, ktoré sú normálne dostatočným zdrojom magnézia, môžu mať nižší obsah magnézia v dôsledku technologického spracovania potravy. Preto je dôležitá konzumácia nespracovaných potravín.
Horká čokoláda
Je rovnako zdravá ako chutná. A je veľmi bohatá na horčík (28 gramov čokolády obsahuje 64 mg horčíka, t.j. 16 % dennej dávky). Vyberajte však produkt obsahujúci najmenej 70 % kakaovej sušiny. Vyššie percento je ešte lepšie.
Avokádo
Je neuveriteľne výživné ovocie a chutný zdroj horčíka. Jedno stredné avokádo obsahuje 58 mg horčíka, čo je 15% dennej dávky.
Orechy
Orechy sú výživné a chutné. Najviac horčíka obsahujú mandle, kešu či para orechy. Napríklad 28 gramov kešu orechov obsahuje 82 mg horčíka (20% dennej dávky).
Strukoviny
Sú bohaté na rôzne živiny, vrátane horčíka. Patria sem šošovica, fazuľa, cícer, hrach, sójové bôby. Napríklad 1 šálka varenej fazule obsahuje 120 mg horčíka, čo je 30% dennej dávky.
Tofu
Obsahuje nielen vysoký obsah bielkovín ale i horčíka. Porcia tofu (100 gramov) obsahuje 53 mg horčíka, t.j. 13% dennej dávky.
Semená
Ľanové, tekvicové či chia semienka sú neuveriteľne zdravé. Zvlášť dobrým zdrojom sú tie tekvicové. Obsahujú 150 mg magnézia v 28 gramovej porcii, t.j. 37% dennej dávky.
Celozrnné pečivo
Pšeničné otruby, jačmeň, ovos a tiež pohánka, ktorá v 28 gramoch obsahuje 5 mg horčíka, t.j. 16% dennej dávky.
Ryby
Losos, makrela či halibut. Najmä mastné ryby sú neuveriteľné výživné a majú vysoký obsah horčíka. Porcia lososa (polovica filetu) má 53 mg horčíka, teda 13% dennej dávky.
Banány
Patria medzi najobľúbenejšie ovocie na svete. Stredný banán obsahuje 37 mg horčíka alebo 9% dennej dávky.
Listová (hlávková) zelenina
Hlavne špenát je veľkým zdrojom magnézia – 1 šálka vareného špenátu obsahuje 157 mg horčíka, čo je 39% dennej dávky. Avšak, i iná listová zelenina, či už kapusta alebo šalát, sú veľmi prospešné.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.