Každý z vás už určite bol aspoň raz v živote v saune. Niektorí z nás si užívajú relaxáciu v horúcej pare, iným nie je práve po chuti. Viete však, ako saunovanie a pobyt v saune vplýva na vaše telo? Aké sú jej pozitívne, či negatívne účinky? Ktorí ľudia by sa mali radšej saunám vyhýbať? Odpovede na všetky tieto otázky nájdete v našom článku. Tak sa na to poďme spoločne pozrieť.
Čo sa deje s telom počas saunovania?
Keď vojdete do sauny, po určitom čase sa vám začne zvyšovať telesná teplota a taktiež srdcová frekvencia. Rozšíria sa vám cievy a tak vám začne srdce pumpovať viac krvi. Tento zvýšený prietok krvi napomáha pri odstraňovaní odumretej kože a podporuje rast novej, takže vaša pokožka bude dostatočne prekrvená. Pri zvýšení telesnej teploty sa začnete potiť – potením sa telo zbavuje toxických látok nahromadených v tukových bunkách. Vďaka teplu tiež začne telo vylučovať endorfíny, známe ako hormóny šťastia, ktoré pomáhajú uvoľňovať svaly a utišujú bolesť.
Všetky tieto účinky vám navodia väčší pocit relaxácie, ktorý je asi najväčším benefitom saunovania a tiež najčastejším dôvodom, prečo ľudia chodia do sáun po náročnom období. Časté používanie sauny vám môže pomôcť zlepšiť vašu psychickú pohodu, čo má veľký vplyv aj na kvalitu spánku.
Typy sauny
Existuje veľmi veľa druhov sáun, pričom pobyt v každej z nich má na ľudské telo iné účinky. Je dôležité, aby ste pri saunovaní dodržiavali určité postupy, pretože si môžete aj uškodiť. Každý typ sauny má svoje vlastné pravidlá toho, koľko v nej môžete zotrvať, koľko cyklov by ste mali absolvovať a aj to, ako často je saunovanie odporúčané.
Fínska sauna
Najviac rozšíreným typom sauny je práve Fínska sauna. Tento typ predstavuje kombináciu veľmi vysokej teploty, ktorá dosahuje okolo 85-110°C a následného schladenia v studenej vode, napríklad v kadi, vo vedre alebo v sprche. Saunovanie vo fínskej saune má pozitívne účinky na imunitný systém a dokáže redukovať stres. Počas saunovania sa vám organizmus prekrví a prehreje, čo zlepšuje pohyblivosť kĺbov a svalov a tiež znižuje bolesť. Vyššia teplota samozrejme spustí to, že sa začnete viac potiť a vaše mazové žľazy zvýšia svoju činnosť, vďaka tomu sa telo začne detoxikovať – vylučovať toxíny a zbaví sa tým aj únavy. Fínska sauna tiež pomáha zlepšiť kvalitu spánku, prekrvenie mozgu, končatín a kože. Pozor! Fínsku saunu však nenavštevujte pokiaľ čakáte bábätko alebo máte problémy so srdcom či s tlakom.
Parná sauna
Parná sauna alebo parná komora má nižšiu teplotu ako fínska sauna (60°C), zato má podstatne vyššiu vlhkosť. Zatiaľ, čo vo fínskej saune je vlhkosť iba nad 15%, v parnej saune vlhkosť dosahuje až nad 100%. Tieto dva typy sáun by sa nemali kombinovať. Parná sauna pomáha uvoľniť vnútorné napätie a stres, je účinná pri bolestiach svalov, dokonca môže zmierňovať zápaly, je vhodná aj pre ľudí s astmou alebo alergiami, pretože rozširuje dýchacie trubice a tým uľahčuje dýchanie. Taktiež vplýva pozitívne na imunitný systém a zvyšuje produkciu bielych krviniek, čistí a detoxikuje pokožku, posilňuje funkciu kardiovaskulárneho systému a zlepšuje spánok. Návštevu parnej sauny odporúčame pre tých, ktorí nemôžu využiť fínsku saunu.
Infrasauna
Infrasauna funguje na inom princípe, ako predchádzajúce dva typy. V infrasaune, alebo infrakomore na vaše telo pôsobí infračervené žiarenie, ktoré ho ohrieva zvnútra. Infrasauna je ideálne pre ľudí, ktorí nemajú príliš radi telo, pretože má okolo 40-60°C. Návštevou infrasauny podporíte svoj krvný obeh, urýchlite látkovú výmenu, odbúravanie tukov a celulitídy. Taktiež pomáha pri chrípke a prechladnutí, pri reume, urýchľuje proces hojenia rán a popálenín, tlmí bolesť a má pozitívny účinok na svaly a kĺby.
Aromasauna
Ak si chcete dopriať maximálny relaxačný zážitok, určite by ste mali navštíviť aromasaunu. Pri tomto type saunovania sa využíva spojenie tepla a vône. Má také isté účinky ako typ sauny, ktorom sa práve nachádzate, navyše vplýva pozitívne na ochorenia dýchacích ciest a zvyšuje pocit relaxu. Najčastejšie sa využíva vo fínskej saune.
Saunovanie má aj isté negatíva…
Nadmerné používanie sauny alebo príliš dlhý čas strávený v saune môže spôsobiť dehydratáciu, preto by ste nikdy nemali zabúdať na dostatočný pitný režim. Počas saunovania by ste mali piť vodu obohatenú o minerály, ktoré počas procesu potenia vaše telo stráca. Odporúčame vypiť napríklad rehydratačný roztok, ktorý zakúpite aj v lekárni.
Treba byť obozretný, ak užívate lieky prostredníctvom náplastí, pretože potenie môže spôsobiť zvýšený príjem liečiva cez pokožku. Sauna môže ovplyvniť aj inzulín v krvi a spôsobiť jeho výkyvy, väčší pozor by si preto mali dávať diabetici.
Pre koho saunovanie nie je prospešné?
Ako sme už spomínali pri fínskej saune, saunovanie nie je vhodné pre tehotné ženy, ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami, s astmou alebo dýchacími ťažkosťami, s vysokým alebo nízkym krvným tlakom. Obozretní by mali byť aj ľudia s chorobami pečene a obličiek. To platí najmä pri fínskej saune, ak sa chcete saunovať aj napriek vášmu zdravotnému stavu, mali by ste s vybrať taký typ sauny, ktorý vám neuškodí.
Taktiež by ste saunovanie nemali podstupovať pod vplyvom omamných látok, ak máte kožné problémy alebo choroby, prípadne zápaly. Ak si nie ste istý, či je sauna pre vás vhodná, nebojte sa poradiť s vaším lekárom.
Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik, pexels
https://www.sauna.sk/a/saunovanie-a-typy-saun-20/?gclid=Cj0KCQiAoY-PBhCNARIsABcz772WbsCGL59qwDLFs_Miyif0zpGJu95uoqY8_WEEN6yVsHa4SnehbWgaArTtEALw_wcB
https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/are-saunas-good-for-you#The-benefits-of-saunas
https://www.euphoria-lifestyle.co.uk/what-happens-to-your-body-in-a-sauna/
https://healthfully.com/can-a-sauna-belt-help-with-weight-loss-6862169.html
Hanka
Som milovníčkou dobrej knihy a prírody, mám rada zvieratá, filmy, seriály a svoj pokoj. Písanie považujem za odkaz a baví ma zisťovať nové veci, ktoré potom môžem posunúť ďalej…