Už od útleho detstva do nás vštepovali, že musíme piť mliečko, aby sme mali silné kosti a zdravé zúbky. Vápnik síce je dôležitým stavebným prvkom kostí a zubov, avšak jeho význam pre naše telo je omnoho väčší.
Preto pre vás prinášame 7 signálov, ktoré prezrádzajú, že za vaše zdravotné komplikácie môže práve nedostatok vápnika. Uvádzame, čo zapríčiňuje jeho úbytok a naopak, ktorými potravinami si vo svojom tele udržíte jeho prirodzenú hladinu.
Na čo potrebujem vápnik?
Vápnik, inak zvaný aj kalcium je biogénny prvok nevyhnutný nielen pre človeka, ale pre všetky živé organizmy. V našom tele a aj v telách stavovcov je dôležitou súčasťou kostí a zubov, ale okrem toho sa nachádza i vosvaloch, krvi a ďalších telesných tkanivách. Zaujímavosťou je, že aj škrupiny a mušle rozmanitých tvarov a veľkostí chrániace telá rôznych morských i sladkovodných ulitníkov a lastúrnikov sú tvorené z veľkej časti predovšetkým zlúčeninami vápnika.
Dostatočný príjem vápnika je dôležitý predovšetkým pre deti a mládež, ktoré sa neustále vyvíjajú. Jeho príjem však nemôžu zanedbať ani dospelí ľudia, pretože vápnik je nevyhnutný na prenášanie nervových impulzov, zrážanie krvi i činnosť svalov vrátane srdcového, posilňuje imunitný systém či znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Odkiaľ získam vápnik?
Priemerná denná dávka vápnika dospelého človeka je 800 až 1200 miligramov. Toto množstvo získame prirodzeným spôsobom, teda vhodnými potravinami. Je dôležité poznamenať, že naše telo pre príjem a spracovanie vápnika potrebuje aj vitamín D a najlepšie sa vstrebáva i s horčíkom. Z ktorých potravín sa teda dá vápnik efektívne získať? Ako sme už spomínali, tradičným zdrojom vápnika v ľudskej potrave je mlieko a mliečne výrobky, čo už však neplatí v takej miere, ako kedysi. V dnešnej dobe sa ľudia snažia kravské mlieko zo supermarketov nezahŕňať do svojho jedálnička. Mnohí z nich totiž zistili, že toto mlieko stráca na kvalite a na mlieko sa podobá len farbou, u mnohých ľudí sa vytvorila intolerancia na laktózu.
Rady starých mám, ktoré chovali kravy a mali tak prístup k čerstvému výživnému mlieku teda strácajú význam. Dnes sa hovorí o tom, že lepším zdrojom vápnika ako mlieko sú ovocné šťavy.
Ďalšími potravinami bohatými na vápnik sú brokolica, listová zelenina, mak, tekvica, ovsené vločky, fazuľa, sója, kel, žerucha, sladké zemiaky, semená, orechy a v neposlednom rade i minerálne vody. O udržiavanie vápnika v tele sa postarajú bylinky a koreniny ako šalvia, rozmarín, klinčeky, škorica, tymián, kôpor, oregano či bazalka.
Na tieto potraviny si dajte pozor!
Určite ste sa už stretli so slovom odvápňovanie. Tak, ako ľudskému dokážu vhodné potraviny dodať vápnik, tak isto niektoré podporujú jeho odbúravanie.
Takými sú predovšetkým kofeínové nápoje, alkohol, čierny čaj, sladkosti, nadmerný príjem soli, cukru, živočíšnych bielkovín a k úbytku vápnika vedie i fajčenie. Nebezpečné sú mnohé šumivé nápoje sýtené oxidom uhličitým, pretože obsahujú kyselinu fosforečnú, ktorá vyplavuje vápnik z kostí.
Ako zistím, že mi chýba vápnik?
Ak má telo dlhodobo málo vápnika, siahne do svojich rezerv v kostiach a zuboch. Dochádza tak k ich oslabovaniu a výsledkom môžu byť zlomeniny, osteoporóza a u detí i krivica. Akútny nedostatok postihuje nervy a svaly, pričom môže dôjsť až k zlyhaniu srdca. Kvôli týmto katastrofálnym záverom pre vás uvádzame 7 signálov, ktoré vám prezradia, že potrebujete doplniť vápnik a vy môžete včas zakročiť.
Hneď na začiatku treba poznamenať, že zvýšenú potrebu vápnika spôsobuje hlavne znečistené mestské alebo priemyselné prostredie, stres, mäkká voda, röntgenové kontroly, tehotenstvo a dojčenie, takže ak viete, že sa vás niektorá z vymenovaných vecí týka, určite dbajte o dostatočný príjem vápnika.
Najčastejšími príznakmi nedostatku vápnika sú napríklad svalové kŕče, mravčenie a napätie v dolných končatinách. Dlhodobý nedostatok vápnika môže nervové zakončenia aj vážne poškodiť. Ak zažívate tieto problémy, napriek dostatočnej hydratácii a príjmu horčíka, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. Ďalšími príznakmi sú srdcové arytmie, dýchavičnosť, nervozita i duševné ťažkosti. Nedostatok vápnika môže stáť i za čahttps://www.wellness.sk/co-vam-naznacuje-trpnutie-koncatin/ stými chorobami. Naše telo sa pri jeho nedostatku nedokáže brániť proti baktériám a plesniam.
Príznaky absencie vápnika sú badateľné aj navonok, a to krehkými nechtami, suchou pokožkou, žltnutím zubov, problémami s ďasnami. Zuby sa môžu aj oslabovať, dokonca až štiepiť. Dámy, ktoré majú problém s predmenštruačným syndrómom by mali takisto zvážiť nedostatok vápnika. Ten pomáha zmierňovať kŕče a iné problémy súvisiace s PMS, pretože sa viaže na estrogén.
Posledným signálom pre vás môže byť i únava a problémy so spánkom, za ktoré niekedy môže práve znížená hladina vápnika. Ten totiž podporuje tvorbu melatonínu, nášho spánkového hormónu.
Ak sa u vás prejavujú niektoré zo signálov, pokúste sa zahrnúť do svojho jedálnička spomínané odporúčané potraviny. Dostupné sú aj rôzne výživové doplnky. Môžete tak predísť k závažným ochoreniam, na ktoré bude vaše telo náchylné vo vyššom veku.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.