10 + 1 rád, ako sa zbaviť stresu

10 + 1 rád, ako sa zbaviť stresu

Dostávate sa často do stresových situácií? Potom iste viete, že to nie je nič príjemné. Vplyv stresu na zdravie je veľmi negatívny. Prinášame vám 10 + 1 rád, ako sa zbaviť stresu. Takže, ako môžete zostať v pohode?

Čo je to stres?

Stres je považovaný za jednu z novodobých civilizačných chorôb. Je to akákoľvek situácia, ktorá nepriaznivo vplýva na ľudský organizmus a vychyľuje ho z rovnovážneho stavu. Môže súvisieť s nedostatkom času, náročnosťou zamestnania, ale i bežnými ochoreniami a poraneniami.

Dostaňte stres pod kontrolu

Občasný stres podľa odborníkov nie je škodlivý. Dokáže vás povzbudiť k činu a lepším výkonom. Problém je, ak zažívate stres často. Pri strese sa do krvi dostávajú stresové hormóny, čo môže viesť k podráždenosti, únave či nespavosti. Objavujú sa tiež búšenie srdca, bolesti hlavy a žalúdka, zvýšený krvný tlak či tráviace ťažkosti. Dlhodobý stres môže mať vážne následky na vaše duševné i telesné zdravie – môže viesť napríklad k srdcovo-cievnym ochoreniam, cukrovke a inými problémom. Preto musíte dostať stres pod kontrolu. Máme pre vás niekoľko tipov, ako sa zbaviť stresu.

Relax s jogou - Wellness Magazín
Zdroj: 123RF

#1 Zhlboka dýchajte

Hlboké dýchanie je zväčša prvou pomocou pri tom, ako sa zbaviť stresu. Okysličí krv, zníži krvný tlak a pulz a dokáže uviesť telo do stavu pokoja. Skúste 10 hlbokých nádychov a výdychov. Dýchajte nosom, po každom nádychu na chvíľu zadržte dych, a až potom vydýchnite.

#2 Dajte si žuvačku

Žutie žuvačky dokáže zvýšiť prietok krvi do mozgu, čo odvedie pozornosť od iných stresov, ktorým ste vystavený.

#3 Použite protistresovú loptičku

Nie, nie je to nezmysel. Protistresová loptička naozaj pomáha. Táto jednoduchá pomôcka dokáže stres okamžite zmierniť, a ešte pritom posilňujete prsty a ruky.

#4 Pustite to zo seba

Stres často spôsobuje frustrácia z hádky či nezvládnutej situácie. Zverte sa dobrému priateľovi. Jeho podpora vás upokojí.

#5 Spravte si masáž

Jedným z efektívnych prostriedkov boja proti stresu je jednoduchá automasáž. Napríklad jednoduché krúživé pohyby pri koreni nosa utišujú bolesť hlavy a priaznivo pôsobí na nervovú sústavu. Uvoľnenie prináša aj masáž hlavy – ľahko pritlačte prst uprostred hlavy a krúžte ním v smere hodinových ručičiek.

#6 Vypite si čaj

Upokojiť vás môžu aj rôzne bylinkové čaje, napríklad levanduľový či harmančekový. Navodia príjemnú atmosféru a zlepšia vám náladu.

#7 Pomôžu vám vône

Aromaterapia je známy prostriedok, ako sa zbaviť stresu a napätia. Stres dokážu zmierniť vône, ako sú napríklad levanduľa alebo jazmín.

#8 Pustite si hudbu

Príjemná hudba znižuje úroveň stresu a napätia. Pozitívny vplyv na upokojenie organizmu majú hlavne sláčikové nástroje, ale aj relaxačná hudba s motívom zvukov prírody.

#9 Cvičte jogu

Joga je cvičenie, ktoré dokáže zvýšiť energiu a odstrániť problémy s nespavosťou. Najlepšie samozrejme je, ak jogu cvičíte pravidelne. Niekoľkominútové cvičenie vám však pomôže aj vtedy, keď na vás príde stres.

#10 Myslite pozitívne

Ak sa niečo pokazí a vy sa dostanete do stresu, pokúste sa v pokoji rozmyslieť, ako by sa to dalo urobiť znova a iným spôsobom. Je to účinný prostriedok, ako sa zbaviť stresu.

#11 Nezabudnite na prevenciu

Jednoduchšia je vždy prevencia ako boj proti už vzniknutému stresu. Pokúste sa preto organizovať prácu tak, aby sa dala reálne splniť. Nenechávajte si úlohy na poslednú chvíľu. Stanovte si priority a uvedomte si, čo je pre vás najdôležitejšie. Užívajte si relax v prírode alebo si doprajte wellness pobyt. Nechajte vyplavovať hormóny šťastia počas fyzických aktivít, ako sú tanec či plávanie. Budete viac vyrovnaný, a to vám pomôže ľahšie zvládnuť stresové situácie, keď sa v nich ocitnete.