Zvoľte detské hry ako darček pre deti

Dieťa a stromček

Vianoce sú za dverami a vaše deti už poslali zoznamy želaní Ježiškovi. Rodičov čaká každý rok v tomto období neľahká úloha splniť očakávania drobcov. Táto úloha je však niekedy náročnejšia než sa zdá a do úvahy treba brať rôzne faktory ako: rozpočet na darčeky, bezpečnosť a kvalita, skutočná využiteľnosť… Ak sa aj vy zmietate v dileme, v ktorej je zoznam dlhý na detské hry a čas sa kráti, tak čítajte ďalej. Tu je pár tipov ako deťom darovať pod stromček to pravé.

1. Ako vyberať darček a detské hry, krok prvý!

Roztriedenie. Aby sa z nákupov darčekov pre deti nestala nočná mora, ktorá vás oberie o čas aj nervy, dôležitá je príprava. Zapisujte si nápady, túžby vašich detí už počas roka. V predvianočnom období to veľmi pomôže. Stačí poznámkový blok v mobile, a pozorné počúvanie.

Darčeky pre chlapcov: Pri výbere darčekov pre chlapcov je dobré zistiť, čo u nich práve letí. Sú to superhrdinovia, športovci či iné mánie. Práve takéto darčeky im vedia urobiť najväčšiu radosť.  

S väčšími chlapcami (na druhom stupni a vyššie) sa už treba baviť ako s chlapmi. Skúste videohry, hernú výbavu, slúchadlá či počítač… 

Darčeky pre dievčatá: Dievčatá milujú šaty a obliekanie sa už od malička. Ak k tomu pridáte všetky princeznovské rozprávky, tak máte krásny návod na darčeky. Čarovné paličky, šaty, detský make up. To sú hračky, ktoré malé slečny ocenia. 

Dieťa pri hračke

Vo vyššom veku skúste skúmať, aké povolanie ich práve teraz fascinuje. Doktorka, veterinárka, pekárka? Nájdite im sadu alebo pomôcky, s ktorými sa na dané povolanie môžu doma hrať. 

Ak už máte doma puberťáka, skúste ju prekvapiť poukážkou do obľúbeného obchodu či ku kozmetičke. Zaujímať sa tiež môžete, čo práve sledujú na instagrame či iných sociálnych sieťach a či ich obľúbený influencer nemá v ponuke diár, tričko či iné reklamné predmety, ktoré by pod stromčekom potešili.

2.  Pri výbere detských darčekov myslite na vek a záľuby

Deti sa tešia z hračiek vtedy, keď sú skutočne vhodné pre ich konkrétnu vývojovú fázu. Tu je niekoľko návrhov typov hračiek, z ktorých deti majú najväčší úžitok.

0 – 6 mesiacov – hrkálky, pestrofarebné hračky pripevnené k postieľke, ktoré sa otáčajú alebo interaktívne hracie koberčeky. 

Rôznorodé a stimulujúce hračky vyvíjajú zmysli detí a majú z toho zážitok. Podľa odborníkov v prvom štvrťroku potrebujú deti zrakové a sluchové podnety. Na Vianoce sa preto pre takéto drobné detičky hodia závesné hračky, hračky s jemnou melódiou či aktívne hračky, ktoré ich v neskoršom veku nútia k pohybu. 

6 – 12 mesiacov – jasne ilustrované knihy vyrobené z látky alebo tuhej látky, plávajúce hračky do vane, vláčik, autíčka pre chlapcov, mäkké bábiky alebo plyšové hračky pre dievčatá. 

Interaktívne hračky z rôznych materiálov či zvukové variácie hračiek zlepšujú vnímanie detí aj ich jemnú motoriku.

1 – 2 roky – lopty, loptičky, hračky na pieskovisku, puzzle, hudobné nástroje, ilustrované knihy, kuchynské súpravy atď.

2 – 3 roky – kriedy, lopta, veľké lego alebo drevené kocky, puzzle, trojkolka, knihy, kuchynské súpravy a iné hračky pre domácnosť, xylofón atď.

3 – 5 rokov – knihy, pastelky, omaľovánky, hry na cesto, bicykle, sady na kreslenie a maľovanie alebo spoločenské hry.

Dôležité je všímať si aj záľuby dieťaťa. Ak si napríklad rado kreslí, určite ocení maliarske pomôcky, ktoré ho môžu posunúť ďalej tým správnym smerom. Správnou stimuláciou tak môžete doma aj vďaka darčekom vychovať budúceho slávneho maliara, tanečníčku či vedca.

Staršie deti a tínedžerov určite poteší elektronika, reproduktory či nový mobil. Zvážte, aké sú vaše finančné možnosti a určite nájdete ten pravý darček. Využiť môžete aj povianočné zľavy, vďaka ktorým môžete ušetriť nejaké to euro. Ak to dieťaťu dokážete vysvetliť a počká si na darček aj po Vianociach, môžete nakúpiť za lacnejšie a spokojné budú obe strany.

3. V jednoduchosti darčekov je krása

V prvom rade pri kupovaní hračiek myslite na to, že deťom nemusíte kupovať to najdrahšie. Naučte deti spoznať skutočnú hodnotu hračiek. Nakoniec, určite ste aj vy niekedy boli svedkom toho, ako aj tie najdrahšie a najvytúženejšie detské hry skončili po 10 minútach niekde v kúte. Vyberajte pútavé a podnetné hračky, ktoré cibria detskú myseľ a nezlikviduju rozpočet.

Bezhlavé behanie po obchodoch či listovanie internetovými stránkami za tričkom, kde je znak Wonder Woman či s vyobrazením Ironmana, môže byť skutočne vyčerpávajúce. Hlavne ak sa vám nedarí ich zohnať. V tomto prípade je potrebné zachovať chladnú hlavu.

Darujte svojim deťom nažehlovačky s motívom, ktorý práve teraz milujú a nechajte ich ozdobiť si mikinu, pyžamo či tričko… Fantázii sa naozaj medze nekladú a deti si budú takýto darček vážiť viac. Veľmi vďačné sú aj nažehľovacie papiere, na ktoré stačí vytlačiť obrázok a následne si ho nažehliť na daný odev.

Darček

4. Darčeky, darčeky, ach, tie darčeky

Vianoce sa blížia a nákupné centrá sú plné rodičov, starých rodičov, strýkov či ďalších rodinných príbuzných, ktorí chcú obdarovať vaše deti. Výsledkom toho je fakt, že pod stromčekom si aj vaše dieťa nájde darčeky, ktoré ho neoslovili a ktoré možno vôbec nechcelo.

Práve preto sa snažte v predstihu oboznámiť svoju rodinu o darčekoch či o jednom veľkom darčeku pre vaše ratolesti a pokojne na neho urobte zbierku. Váš drobec to určite ocení. Ak by sa však náhodou pod stromčekom objavila vec, o ktorú nestojíte, prečítajte si čo s nechceným darčekom.

Túto metódu rozprávania sa o darčekoch využite aj vtedy, ak idete kupovať darček pre “cudzie dieťa”. Predídete tak sklamaniu i finančnej ujme. 

5. Detské hry, s ktorými sa môžu podeliť

Darujte tento rok svojim deťom detské hry, o ktoré sa môžu podeliť – spoločenské hry či hlavolamy. Práve týmito hračkami sa dokážu deti viac socializovať, učia sa trpezlivosti, súťaživosti rešpektu. Ak začnete s rozvíjaním týchto stránok v rannom veku, v staršom nebudú mať deti problém začleniť sa.

Investujte tiež do hračiek s dlhou životnosťou. V našom prevažne márnotratnom svete je hračka, ktorá sa dá používať roky, vysoko cenená. Predmety ako lego, bicykle a tabule sa dajú roky používať a odovzdávať iným deťom.

Spoločenské detské hry rozvíjajú kreativitu a slovnú zásobu aj u starších detí, dokonca aj u dospelých, nebojte sa preto týchto darčekov a smelo na nákupy.

Či sa Ježiškovi podarí  trafiť všetko zo zoznamu, alebo nie, naučte svoje deti, že Vianoce sú sviatkom, kedy má byť rodina spolu a na tom záleží.

Detské hry

 Tip navyše: Ako postupovať, aby Vianoce nezlikvidovali váš rozpočet?

  • Naplánujte si presne, koľko tohto roku chcete minúť a držte sa rozpočtu. Obzvlášť v dnešnej neistej dobe, kedy kvôli zúriacému vírusu ľudia strácajú pracovné miesta, myslite na rozpočet na Vianoce už dopredu. Ujasnite si, koľko môžete skutočne minúť a držte sa naplánovaných súm. 
  • Pozor na výhodné ceny a iné super akcie. Hlavne pred Vianocami sú ceny zbytočne nafúknuté, aby zľavy vyzerali tak lákavo. Darčeky pokojne kupujte s predstihom, aby ste sa nenachytali.
  • Načasujte si nákupy. Deň pred Štedrým dňom nie je vhodným časom na nákupy. Trpia nielen vaše nervy ale aj peňaženka. Okrem nástrahy, že nenájdete, to čo potrebujete, hrozí, že nakúpite aj  to, čo sme nemuseli a miniete viac ako ste mali.
  • Opatrne s úvermi a pôžičkami! Vianoce skutočne nie sú zámienkou na požičiavanie si peňazí. Urobte si preto presný zoznam a rozpočet, aby ste neskôr neľutovali.
  • Skúste handmade spôsob. Ten je teraz v kurze. Vlastnoručne vyrobené darčeky sa dnes cenia. Vyskúšajte výrobu rôznych dekoračných vencov, ak viete šiť, skúste ušiť rúška, či iný druh odevu, na internete je kopec tutoriálov ako na to.  Ak máte maliarské vlohy namaľujte obraz alebo ozdobte vlastnoručnou maľbou kabelku, rifľovú bundu či tenisky. Fantázii sa medze nekladú.