Zmrzlina na každý deň: Urobte si doma vlastnú!

farebná zmrzlina

Názov

Hodnotenie

Detail

DELIMANO JOY ZMRZLINOVAČ
ĽUDOVÁ VOĽBA

Keď je vonku teplo, nič tak dobre neosvieži, ako zmrzlina. Nie vždy sa nám však chce odísť z pohodlia domova, aby sme si túto sladkú studenú dobrotu zadovážili. A práve vtedy prichádza čas na jej domácu prípravu. Ako na to?

Odkiaľ sa zmrzlina vzala ?

Ak si myslíte, že zmrzlina pochádza z Talianska, asi vás prekvapíme. Jej pôvod je pravdepodobne v Číne! Niečo, ako zmrzlina, aj keď nie v takej forme, v akej ju dnes poznáme, konzumovali v Číne už pred naším letopočtom. Pripravovala z byvolieho mlieka, múky a gáfru a bola samozrejme chladená. Aj ďalšie záznamy pochádzajú z Číny – obyvatelia konzumovali zmes ryže a mlieka, ktorá bola vychladená pomocou snehu. Zmrzlinu, respektíve technológiu výroby tejto studenej dobroty pravdepodobne do Talianska priniesol až Marco Polo.

žena a zmrzlina

Ako na domácu zmrzlinu? 

Mnoho z nás túži dať si skvelú zmrzlinu, najmä počas horúcich dní. Mávate však aj vy často problém, že v zmrzlinárni nemajú vašu obľúbenú príchuť? Alebo chcete vyskúšať nejakú novú kombináciu ovocia, ktorá v ponuke nie je? Urobte si doma vlastnú! Jej príprava vôbec nie je náročná. Ak vás aj napriek tomu ručná príprava domácej zmrzliny odrádza, uľahčiť vám ju môže zmrzlinovač.

domáca zmrzlina

Recepty na zmrzlinu

Na prípravu poctivej domácej zmrzliny potrebujete len zopár surovín. Samozrejme, môžete si ich upraviť podľa chuti, diétnych obmedzení, alergénov či intolerancií. A samozrejme! Žiadna pridané konzervanty či farbivá. 

Čučoriedková zmrzlina

Prísady: väčšia šálka čučoriedok, ½ šálky kryštálového cukru, šťava a kôra z 1 citróna, ¾ šálky smotany na šľahanie, ¾ šálky kyslej smotany, 1 čajová lyžička vanilkového extraktu (používajte rovnakú šálku)

Postup: Na miernom ohni rozvaríme čučoriedky s cukrom, citrónovou kôrou a šťavou, až kým ovocie nepustí šťavu. Zmes rozmixujeme na pyré a necháme vychladiť. Následne primiešame kyslú smotanu, smotanu na šľahanie a extrakt. Vymiešame mixérom (alebo v zmrzlinovači) do hladka a dáme stihnúť do mrazničky.

letné osvieženie

Čokoládová zmrzlina

Prísady: 100 g kvalitnej horkej čokolády, čajová lyžička kakaa, 250 ml mlieka, 150 g kryštálového cukru, 250 ml 33% smotany na šľahanie

Postup: Necháme zovrieť mlieko s cukrom a pridáme k nemu čokoládu s kakaom. Vyšľaháme si smotanu na šľahanie a pridáme do vychladnutého krému. Následne vyšľaháme mixérom, uložíme do mrazničky alebo dáme spojiť do zmrzlinovača.  

Karamelová zmrzlina

Prísady: 397 g karamelového salka, 300 ml smotany, ¼ šajovej lyžičky soli

Postup: Salko prešľaháme do hladka. Pridáme smotanu a soľ a vymixujeme. Dáme zmraziť a hotovo! Prípadne pripravíme rovno v zmrzlinovači. 

zmrzlina

Mrazený jahodový jogurt

Prísady: 4 hrnčeky jahôd, 3 lyžice medu alebo sirupu z agáve, ½ hrrnčeka bieleho jogurtu, 1 polievková lyžica citrónovej šťavy

Postup: Jahody si deň predtým dáme zamraziť. So všetkými surovinami ich dáme do zmrzlinovača či kuchynského robota a rozmixujeme na jemnú zmes. Podávame hneď alebo ešte uložíme do mrazničky. 

Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik, pixabay
https://najrecept.sk/kategoria/zmrzlina
http://news.bbc.co.uk/cbbcnews/hi/find_out/guides/tech/ice-cream/newsid_3634000/3634978.stm
https://www.idfa.org/the-history-of-ice-cream

DELIMANO JOY ZMRZLINOVAČ

DELIMANO JOY ZMRZLINOVAČ

Tohto malého pomocníka určite počas teplých letných dní oceníte. Jogurty, zmrzliny, sorbety či želé a to všetko len za 40 minút. Zmrzlinovač má misku s objemom 1,2 l, čo je dosť veľkorysé. Jednoduchým systém START/STOP zaručuje, že manipulovať s ním budú vedieť naozaj všetci. Protišmykové nožičky a priesvitný poklop sú pri tomto zmrzlinovači samozrejmosťou. 

 • cena
 • jednoduchá manipulácia
 • dizajn 
 • čas mrazenia misky je až 10 hodín
Zobraziť viac info

ZMRZLINOVAČ BOSCH MUZ9EB1

BOSCH MUZ9EB1

Tento zmrzlinovač je vhodný pre kuchynský robot OptiMUM. Už za 30 minút si budete môcť vychutnať zdravú domácu zmrzlinu bez konzervantov podľa vlastnej chuti. Dvojstenná chladiaca nádoba má objem až 550 ml a miešacie zariadenie disponuje bezpečnostnou poistkou. K zmrzlinovaču dostanete aj stierku, držiak s madlom a samozrejme vrchnák. 

 • rýchlosť výroby zmrzliny
 • objem misky
 • cena
Zobraziť viac info

ZMRZLINOVAČ TESCOMA DELLA CASA

ZMRZLINOVAČ TESCOMA DELLA CASA

Tento praktický malý zmrzlinovač uľahčí prípravu každej domácej zmrzliny. Mixér je síce ručný, no manipulácia s ním je jednoduchá a príprava zmrzliny zaberie omnoho menej času. Zmrzlinovač je vyrobený z odolného plastu a mraziaca nádoba zo zdravotne nezávadného hliníka. 

 • ľahká údržba
 • dá sa rozložiť, aby sa dal lepšie uskladniť
 • prijateľná cena
 • ručné šľahanie
 • nemá veko ani vrchnák
 • miska by mohla byť väčšia
Zobraziť viac info

ZMRZLINOVAČ KLARSTEIN CREAMBERRY

ZMRZLINOVAČ KLARSTEIN CREAMBERRY

Toto multifunkčné zariadenie nefunguje len ako zmrzlinovač, môžete v ňom vyrobiť aj mrazený jogurt, mliečne kokteily, prípadne ho použiť na chladenie nápojov. Obsluha je naozaj jednoduchá – s pomocou dvoch gombíkov nastavíte požadovaný čas, ktorý sa vám bude na displeji odpočítavať. Najkratší program trvá 20 minút, to znamená že za 20 minút si už môžete vychutnávať studenú dobrotu. Termo nádoba má objem až 1,5 l, takže bude dosť pre celú rodinku, možno aj pre susedov. Zariadenie je plnené zhora, disponuje bezpečnostnými protišmykovými nožičkami, je úsporné a vďaka nosnému krúžku vám neomrznú pri prenášaní termo nádoby prsty. V manuáli taktiež nájdete recepty a typy. Tento zmrzlinovač určite odporúčame. 

 • jednoduché a praktické ovládanie
 • prijateľná cena
 • rýchly čas výroby zmrzliny
 • využiteľný na výrobu viacerých pochutín
 • manuál s receptami
 • termo nádoba musí byť v mrazničke aspoň 8 hodín
Zobraziť viac info

ZMRZLINOVAČ GUZZANTI GZ 151A

ZMRZLINOVAČ GUZZANTI GZ 151A

Plne automatický zmrzlinovač so vstavaným kompresorom zmes sám aj vychladí, takže nič nemusíte vkladať do chladničky. Chladenie je v rozmedzí -18 až -35 °C a misa má objem až 1,2 l. samozrejmosťou je LED displej, na ktorom môžete skontrolovať teplotu a čas a priehľadné, hermeticky uzatvárateľné veko, ktorú bude udržiavať vami zvolenú teplotu. 

 • zmrzlinovač zmes sám chladí
 • jednoduché ovládanie
 • udržiava teplotu
 • vyššia cena
Zobraziť viac info