Zázrak z Japonska: V čom je výnimočný matcha čaj?

matcha čaj

Všimli ste si, že zažíva svoj BOOM? Všetky kaviarne ponúkajú matcha čaj, matcha laté, či dokonca matcha cheescake alebo zmrzlinu. Skutočne je konzumácia tohto čaju tak zdraviu prospešná? V dnešnom článku sa dozviete všetko, čo o tomto populárnom produkte potrebujete vedieť. 

Čo je matcha?

Matcha je druh zeleného čaju, vyrobený z čajovníka čínskeho. Ide o rastlinu bohatú na antioxidanty, kofeín, aminokyseliny, vitamíny skupiny B a dokonca aj horčík, vápnik, zinok, selén a železo. Tradícia pitia čaju pochádza z Číny, no matcha čaj spopularizovali Japonci. Aký je teda príbeh tohto jedinečného čaju?

matcha čaj

Skôr, než sa čaj začal piť z luhovaných čajových lístkov, bolo zvykom rozdrviť a rozšľahať ich v miske s horúcu vodou. Z Japonska priniesol túto metódu mladý budhistický mních v 12. storočí. V komunite budhistických mníchov ju využil ako meditačný rituál a nazval ho „Cesta čaju“. Tento zvyk sa rozšíril aj medzi samurajmi, ktorý ho povýšili na čajový obrad a kultúrnu tradíciu. Mladým bojovníkom pomáhal so sústredením, koncentráciou a trpezlivosťou. V Japonsku je tento obrad dodnes uctievaný a považuje sa za duchovnú prax, ktorej princípmi sú harmónia, rešpekt, pokoj a čistota. 

Ako sa matcha čaj vyrába?

Matcha sa vyrába z čajovníka. Listy sa ale nenechajú úplne dozrieť. Pestovatelia rastliny 20 – 30 dní pred zberom lístkov zakryjú, vďaka čomu ostanú tmavie. Zároveň sa tým zvýši obsah aminokyselín, chlorofylu a kofeínuPo zbere sa očistené lístky naparia, čo zastaví oxidačný proces a dodá im bohatšiu zelenú farbu. Následne sa nechajú vysušiť,  zbavia sa stoniek a žiliek. Takto spracované čajovníkové lístky sa v kamenných mlynoch pomelú na jemný prášok, ktorý všetci poznáme pod názvom matcha. 

Aké sú zdravotné benefity matchy?

Konzumáciou matchy podporíte zdravie pečene a srdca. Vďaka prítomnosti antioxidantov, ktoré pomáhajú odstraňovať voľné radikály, chráni tiež bunky a znižuje riziko niektorých chronických chorôb. Dokonca aj rakoviny či mŕtvice. Niektoré výskumy naznačujú, že konzumácia matchy môže zvýšiť funkciu mozgu, zlepšiť pozornosť, reflexy a aj pamäť. Taktiež pomáha udržať energiu, podporuje bdelosť a znižuje hladinu stresu.

matcha prášok

Mnohé štúdie podporujú názor, že matcha je nápomocná aj pri chudnutí a nachádza sa vo veľa doplnkoch, určených práve na redukciu váhy. Je to vďaka tomu, že zelený čaj zvyšuje schopnosť chudnutia, pomáha zrýchliť metabolizmus, podporuje spaľovanie tukov a zvyšuje výdaj energie.  

Veľa matchy škodí

Prílišná konzumácia môže viesť k podráždenosti a bolestiam hlavy, prípadne aj k žalúdočným problémom. Opatrné by mali byť aj tehotné ženy, pretože príliš vysoké dávky by mohli spôsobiť potrat. Preto sa odporúča konzumovať čajovníkový extrakt v primeraných dávkach a taktiež nie na prázdny žalúdok. 

Ako pripraviť matcha čaj? 

Príprava tohto lahodnéhoo nápoja je jednoduchá.

  1. Dajte zovrieť vodu a potom ju odstavte na 2 – 3 minúty. 
  2. Do šálky nasypte ½ čajovej lyžičky matcha čaju, pridajte pár kvapiek vody a miešajte (ideálne bambusovou metličkou, no môžete použiť aj drôtenú), kým sa nevytvorí hladká pasta.
  3. Dolejte do šálky zvyšok vody a miešajte až kým sa voda s pastou úplne nespoja a na vrchu sa vytvorí tenká vrstva peny. 
  4. Vychutnajte si jedinečný matcha čaj a relaxujte. 

príprava matcha čaju

Nezabúdajte, že nesmiete matchu zaliať horúcou vodou a jednoducho rozmiešať. Čaj zhorkne a nebude sa dať konzumovať. Namiesto vody môžete použiť rastlinné mlieko a pripraviť si tak výborné latté. Ak chcete ľadový matcha čaj, jednoducho ho prelejte cez kocky ľadu. 

Matcha nanuky

Počas horúcich letných dní túto dobrotu určite oceníte. Ich príprava je ľahká, rýchla a potrebovať budete len zopár ingrediencií. 

  1. V mixéri vymiešajte 500 ml rastlinného mlieka, 1 lyžicu medu, dve lyžice matche a 1 lyžičku vanilkového extraktu. 
  2. Keď sa všetky ingrediencie spoja, nalejte zmes do nanukových formičiek. 
  3. Uložte do mrazničky aspoň na 3 hodiny. 
Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik pixabay
https://www.healthline.com/nutrition/7-benefits-of-matcha-tea
https://www.teatulia.com/tea-varieties-101/what-is-matcha.html
https://recepty.aktuality.sk/recept/8554/osviezujuce-matcha-nanuky/