4 tipy na výlet pri potulkách po južnom Slovensku

Lodný mlyn v Kolárove na južnom Slovensku.

Leto sa tradične spája s dovolenkami, oddychom a spoznávaním nových ľudí a miest. Žiaľ, koronavírus náš svet zmenil, a tak veľa ľudí je s cestovaním do zahraničia, ešte stále opatrných. No práve vďaka pandémií máme možnosť spoznávať krásne miesta tu u nás doma. Dnes by sme vám radi predstavili tipy na výlet pri potulkách po južnom Slovensku, ktoré jednoznačne stoja za návštevu.

Tipy na výlet po južnom Slovensku:

Trocha histórie v Kolárove

Pokiaľ sa počas dovoleniek a výletov radi vzdelávate, neveľké mesto Kolárovo bude pre vás zaujímavým miestom. Leží na sútoku Váhu a Dunaja na území nazývanom Žitný ostrov. Je to miesto, ktoré bolo osídlené v časoch halštatskej kultúry (8.-5.st.pnl.). Nájdete tu zachovalý barokový kostol, múzeum ako aj výnimočný plávajúci lodný mlyn. Mlyny sú skutočnou atrakciou, nakoľko sú veľmi špecifické. V minulosti ich stavali Rimania približne v 6. storočí na rieke Tiber a odtiaľ sa postupne rozšírili do celej Európy. Tento mlyn je spojený úchvatným 86-metrovým dreveným kolonádovým mostom, ktorý je najdlhší svojho druhu v Európe. Ide o vysoko navštevovanú oblasť medzi turistami. Každý rok sa ich tu ocitne viac ako desaťtisíc.

Vodný mlyn v Kolárove na juhu Slovenska.
Zdroj: www.ttstudio.sk

Termálne kúpalisko Podhájska

Či už vás trápia nejaké zdravotné problémy alebo sa len chcete okúpať v teplej vode, Podhájska je to správne miesto, kam vyraziť. Nachádza sa tu vzácna liečivá voda, pričom jej účinky sú prirovnávané k účinkom kúpania sa v Mŕtvom mori. Zaujímavosťou je, že táto mineralizovaná voda podľa nálezov pochádza ešte z čias treťohorných dôb. Každopádne, voda je skvelá na pohybové ústrojenstvo, pomáha pri astme, psoriáze a mnohých iných kožných problémoch. 

Termálne kúpalisko v Podhájskej na juhu Slovenska.
Zdroj: www.podhajska-ubytovanie.sk

Baroková Kalvária

Baroková Kalvária sa nachádza v okolí Dvorov nad Žitavou. Môžete sa sem vydať na bicykli alebo pešo. Čoskoro, ako sa vydáte na výlet, uvidíte pred sebou už spomínanú barokovú Kalváriu so zvonicou ako aj kaplnku krížovej cesty. Ku kaplnke, ktorá je zasvätená svätému Martinovi, vedú schody, ktoré sú lemované svätcami a anjelmi. Okolie tvoria háje, kde môžete oddychovať pri pikniku alebo menšom posedení. Okolie je skutočne krásne, nakoľko pri výstavbe Kalvárie sa tu vysadilo 700 stromov, čím sa z toho stalo naozaj krásne a výnimočné miesto, ktoré sa oplatí navštíviť.

Kalvária v obci Dvory nad Žitavou na južnom Slovensku.
Zdroj: www.hiking-dennikn.sk

Malkia Park – park opustených zvierat

Malkia Park je občianske združenie, ktoré si prichýlilo opustené zvieratká, ktoré sa z rozličných dôvodov stali nepotrebné pre svojich pôvodných majiteľov, ktorými mohli byť súkromné osoby, cirkusy či Zoo. V tomto nevšednom parku nájdete veľké šelmy ako levy, tigre, leopardy, pumy, gepardy, rysy, vlky, ale aj medvede. Dokonca sa tu nachádza aj veľká rarita medzi zvieratami a tou je samička leoparda snežného. Nájdete tu taktiež aj surikaty, kengury, gibony či papagáje. Malkia Park počas hlavnej sezóny poskytuje aj komentované kŕmenia zvierat, ktoré sú naozajstným zážitkom.

Tiger z Malkia Parku na južnom Slovensku.
Zdroj: www.malkiapark.sk

Či sa už rozhodnete tento rok dovolenkovať v zahraničí alebo na Slovensku, veríme, že vám naše tipy na výlet boli užitočné. Top miest na južnom Slovensku je samozrejme omnoho viac, avšak, snažili sme sa pre vás vybrať tie najzaujímavejšie z nich.

Prinášame vám aj ďalšie tipy na výlet po Slovensku

Pokiaľ ste ešte neprebádali západné a stredné Slovensko, tak si prečítajte naše tipy a odporúčania na výlet pri objavovaní našej krásnej krajiny.

Náš tip: Tipy na výlet po západnom Slovensku

Náš tip: Tipy na výlet po západnom Slovensku