Raňajky ako okno do kultúry: Čo raňajkujú ľudia po celom svete?

čo majú na raňajky ľudia vo svete

Zdajú sa vám byť vaše každodenné raňajky rovnaké a máte večnú dilemu, o tom, čo si pripraviť? Aj napriek tomu patríte k tej lepšej časti ľudí, ktorí na raňajky nezabúdajú. Iní si v rannom zhone radšej o pár minút dlhšie poležia a tak podstatnú časť jedálnička úplne vynechajú.

V niektorých krajinách je priam nepredstaviteľné odísť z domu bez raňajok. Raňajky sú u nich dokonca považované za najdôležitejšiu časť dňa. O tom, ako a čo raňajkujú ľudia po celom svete, a v čom sa od nás v ich raňajkových rituáloch líšia sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. Možno v nich nájdete inšpiráciu aj pre tie vlastné raňajky.

Náš tip: Ak sme vám spravili chuť, začnite ráno s našimi tipmi na chutné raňajky, ktoré zahrejú.

Dôležitý je význam raňajok

Počas nočného spánku, ktorý trvá priemerne 6 – 8 hodín naše telo spracuje aj posledné zvyšky večere a dá sa povedať, že sa ráno budíme vyhladovaní. Naše telo začína byť ráno fyzicky i duševne aktívne a na to aby mohlo plniť svoje funkcie, potrebuje vhodnú dávku energie. Vynechanie raňajok tak môže viesť k únave a veľkým návalom hladu neskôr počas dňa, ktoré zapríčiňujú prejedanie sa a následné priberanie.

zdroj: Unsplash

Je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí pravidelne raňajkujú rýchlejšie chudnú, pretože ich metabolizmus pracuje rýchlejšie. Hodnota raňajok by mala predstavovať asi pätinu až štvrtinu z celodenného energetického príjmu. Pri pravidelnom raňajkovaní bude mať vaše telo od rána dostatok energie. Raňajky naštartujú váš organizmus a vy sa budete cítiť omnoho lepšie.

Ako raňajkujú ľudia vo svete?

V rôznych kútoch sveta sa raňajkové návyky odlišujú, čo veľa prezrádza o ich jedinečnej kultúre. Raňajky sú teda právom považované za okno do kultúry.

Švajčiarsko

Švajčiari začínajú svoj deň s Birchermüsli, teda ovsenými vločkami s čerstvým alebo sušeným ovocím, spolu s mliekom alebo jogurtom.

Ukrajina

Tradičnými raňajkami na Ukrajine sú smažené placky plnené tvarohom zvané Syrniki, ktoré sú podobné lievancom. Podávajú sa zväčša s ovocím. Obľúbené sú aj v Rusku, Bielorusku, Litve či Lotyšsku.

Írsko a Anglicko

Tieto krajiny sme zámerne spojili, pretože ich tradičnými raňajkami sú vajce, toasty, fazuľa, klobása, slanina, paradajky a hríby. Všetci tieto kombinácie poznáme pod názvom anglické raňajky. K týmto surovinám pridávajú v Írsku aj biely alebo čierny puding.

Myanmar

Čo by ste povedali na raňajkovú polievku? V Myanmarsku sú tieto raňajky zároveň národným jedlom. Mohinga je rybacia polievka s ryžovými rezancami, cícerovou múkou, cesnakom, citrónovou trávou či zázvorom. Kúpite ju tu bežne aj v pouličných stánkoch.

Kolumbia

Polievku raňajkujú aj Kolumbijčania. Jej hlavnými zložkami sú vajce a mlieko. Túto polievku zvanú Changua konzumujú spolu s chlebom nazývaným calado, ktorý si do polievky namáčajú.

Pakistan

V Pakistane no i v iných častiach Indie sú tradičnými raňajkami Aloo Paratha. Je to placka plnená korenistou zemiakovou zmesou alebo Idli – pikantný koláč. Podáva sa s maslom, čatní (zmes korenia, byliniek a ovocia alebo zeleniny) alebo korenistou omáčkou. Typickým je hneď zrána i guľáš z hovädzieho mäsa.

Čína

Konkrétne v Shanhai sú obľúbenou špecialitou smažené paličky z cesta You Tiao, ktoré môžeme inak označiť aj čínske donuty. Ľudia si ich často namáčajú do teplého mlieka alebo ryžového pudingu. V inej časti Číny zas sa zas na raňajky servírujú takzvané Dim sum, teda niekoľko malých pokrmov servírovaných samostatne v malých miskách.

zdroj: 123RF

Kórea

Kórejské raňajky sú väčšinou kombinácia ryže, polievky, tofu, kimčchi a mäsa alebo rýb. Potraviny sú nízkotučné a bielkoviny z mäsa alebo rýb zabezpečia pocit plnosti. Poskytujú tiež dostatočný prínos vitamínu B a minerálov, ako je zinok a železo. Obľúbená je i zrolovaná omeleta s mäsom alebo zeleninou.

Mexiko

Práve Mexiko je považované za jedno z najlepších raňajkových miest na svete. Majú množstvo receptov na výdatné raňajky. Najtradičnejšie sú Chilaquiles, čo sú smažené kukuričné tortilly so zelenou alebo červenou salsou. Môžu byť podávané s kuracím mäsom, vajcom alebo s fazuľami.

Taliansko

Taliani obľubujú sladké raňajky, ktorými je napríklad aj sladký rožok cornetto. Zvyčajne je plnený džemom alebo čokoládou. K nemu neodmysliteľne patrí i cappuccino.

zdroj: 123RF

Island

Na Islande sa kvôli chladnejšej klíme stala ich raňajkovou pochúťkou horúca ovsená kaša, ktorá zahreje. Volajú ju Hafragrautur. Kašu podávajú s maslom, hnedým cukrom či hrozienkami. Zaujímavosťou je, že niektorí si do nej pridávajú aj olej z pečene tresky pre chýbajúci vitamín D.

Nemecko

Raňajky Nemcov sa tak trochu podobajú aj na tie naše. Plátky šunky, syra, maslo, džemy, džús a trochu zeleniny a pečivo. V Bavorsku sú snáď najtradičnejšie praclíky a klobásky.

Brazília

To isté čo raňajkujú v Nemecku sa týka aj Brazílie. Možno ste v takejto krajine čakali na raňajky niečo exotické, no tradičné raňajky tu pozostávajú z pečiva, šunky a syra. Podáva sa k nim káva alebo mlieko.

Austrália

Nie každý príde na chuť austrálskej pomazánke Vegemite, ktorá sa skladá prevažne z kvasnicového extraktu a jej chuť pripomína bujón. Austrálčania ju však majú v obľube a natierajú si ju na toasty.

Indonézia

Nielen v Indonézii, ale aj Malajzii vám ráno na stôl prinesú Nasi goreng. Tento pokrm pozostáva z praženej ryže, vajíčka a niekedy mäsa alebo morských plodov.

Kuba

Na Kube si s raňajkami ťažkú hlavu nerobia. Základom je dobrá káva. Ku káve sa zvykne podávať Tostada, čo je v podstate opečený toast natretý maslom, ktorý si Kubánci zvyknú namáčať do svojej rannej kávy.

Izrael

Izraelský tradičný raňajkový pokrm nesie meno Shakshuka. Ide o vajíčka v pikantnej paradajkovej omáčke spolu, do ktorej si namáčajú pita chlieb.

zdroj: 123RF

Južná Afrika

Juhoafrické raňajky sú zložené z kaše, nazývanej Putu pap. Kaša je väčšinou z kukurice, ale môže byť vyrobená aj z iných obilnín. Konzumuje sa s mliekom.

Turecko

Snáď najviac si na raňajky doprajú Turci. Na stole im nechýba pečivo, syry, maslo, olivy, vajcia, paradajky, uhorky, lekvár, med, salámy, Kaymak a iné pokrmy. To všetko zapíjajú tureckým čajom.

Ponuka raňajkových variácií vo svete i doma je obrovská. V ideálnom prípade by podľa odborníka mali raňajky obsahovať celozrnnú zložku, zdroj bielkovín a ovocie alebo zeleninu. Množstvo závisí od našej váhy, pohlavia a fyzickej aktivity. Výber ostáva už len na vás. Netrápte svoje telo nedostatočným prísunom pravidelnej stravy a spravte si z raňajok zdravý základ dňa.

Stačí si len zaležať dobrú chuť!