Psoriáza. Ako sa jej účinne zbaviť aj pomocou domácich prípravkov?

Sóda bikarbóna je aj liek proti psoriáze

Existujú tradičné postupy, ako liečiť psoriázu doma. Ako si poradiť bez liekov a bez umelín či chémie. Je ich totiž možno rovnako veľa ako liekov na psoriázu.

Čo presne je vlastne psoriáza zač?!

Táto pliaga existuje odnepamäti. Veľmi zjednodušene napísané ide pri nej o poruchu, pri ktorej dochádza k šialene a nekontrolovateľne zrýchlenému deleniu buniek v tzv. základnej vrstve pokožky. To spôsobuje zhrubnutie „psoriatického ložiska“ a následne tvorbu striebristo lesklých šupín. Pokožka v takomto ložisku je v porovnaní s normálnou niekoľkonásobne hrubšia.

Je to úplne logické a určite nikoho neprekvapí nasledovný fakt.

www.bionatural.sk

Už naše babičky vedeli, ako si podomácky poradiť s psoriázou

A nemyslíme tým to, že vedeli deduškov poslať do lekárne po farmaká. Nasadili do boja proti psoriáze bežné potraviny, nachádzajúce sa v každej „špajzke“. Predstavme si stručne niekoľko relatívne najjednoduchších spôsobov domácej liečby psoriázy.

Najdôležitejšou ingredienciou pri liečbe psoriázy bez liekov je vzácny biely prášok s názvom… neľakajte sa, je to sóda bikarbóna. Vzácna je nie jej cenou, ale zázrakmi, ktoré spôsobuje.

Pri liečbe psoriázy doma je účinnou ingrediencou sóda bikarbóna
zdroj: 123RF

Účinnosť sódy v tom, ako liečiť psoriázu doma,

nie je preskúmaná a overená vedecky. Odporúča ju „len“ množstvo spokojných a vďačných pacientov. Ktorí, ak sa aj psoriázy nezbavili úplne, dostali ju aspoň do stavu remisie.

Sóda bikarbóna je najširšie použiteľnou potravinou pri riešení problému, ako liečiť psoriázu doma. Pričom tento spôsob domácej liečby je jemný, účinný, lacný a tiež nie sú zaznamenané žiadne vedľajšie účinky pri jednotlivých kúrach.

Náš tip: Poznáte zloženie kozmetiky? Týmto zložkám sa vyhnite.

Najpopulárnejšou kúrou je kúpeľ v sóde bikarbóne

K tomu je potrebné necelé kilo sódy – a trpezlivosť. Vydržať, podľa možnosti v pokoji máčať všetky psoriázou postihnuté oblasti tela aspoň 30 minút.

Sóda bikarbóna sa medzi postupmi domácej liečby psoriázy bez liekov objavuje aj v ďalších formách. Zopár z nich si stručne predstavíme:

#1 horúci obklad

pri tom sa v menšom množstve vody rozpustia asi tri polievkové lyžice sódy a v tomto roztoku sa namáča napr. gáza, ktorá sa prikladá na postihnuté oblasti;

#2 zábal

v princípe podobne ako obklad, ale použijú sa uteráky na zabalenie celého tela;

#3 peeling

z hrste sódy bikarbóny a trochy vody sa vytvorí kaša, ktorá sa jemne vmasíruje do psoriázou zasiahnutých miest a podľa možnosti sa nechá čím dlhšie pôsobiť;

#4 masti

kedy sa sóda kombinuje s medom alebo s bravčovou masťou (v pomere cca 100 gramov medu či masti na čajovú lyžičku jedlej sódy), tou sa potrie postihnuté miesto a zabalená fóliou sa necháva pôsobiť celé hodiny, ideálne cez noc.

Masť na psoriázu zo sódy bikarbóny a medu nechajte na postihnutom miste pôsobiť cez noc
zdroj: 123RF

Na záver sa pokúsime s tým najlepším úmyslom vám podsunúť pár pragmatických rád.

Rady, ktoré nesúvisia len s témou domáceho liečenia psoriázy

Poradí vám ich každá múdra stará mama s prešedivenými vlasmi. 🙂 Platia totiž na mnohé viac či menej civilizačné choroby dneška:

  • skoncujte s fajčením;
  • choďte viac na prirodzené denné svetlo a na slnko;
  • zvážte úpravu stravovania či
  • obmedzte alebo vylúčte z jedálnička alkohol;
  • starajte sa aj o svoje duševné zdravie!

Nielen pokožka pri psoriáze, ale aj pery sa môžu stať suchými a popraskanými. Preto si dovolíme pripomenúť vám na tomto mieste náš článok práve o tejto problematike.