Priberáte a neviete prečo? Odhaľte príčiny emocionálneho a fyzického hladu

emočný a fyzický hlad

Poznáte rozdiel medzi fyzickým a emočným hladom? Priberanie je v spoločnosti stále tabu téma. Otázka okolo hmotnosti sa vie človeka dotknúť, dokonca aj v tom prípade, ak schudol a nebol to jeho zámer. Za zmenou hmotnosti sa môžu skrývať hormonálne problémy, rôzne ochorenia ale aj emocionálne prejedanie sa.

Emočný a fyzický hlad

Mnohí z nás si spravili z jedla akúsi cestu na zvládanie stresu alebo ťažkých životných situácií. Doslova zajedáme emócie, mysliac si, že tým vyriešime naše problémy. Čo je ešte horšie, je fakt, že naše emócie zajedáme nezdravým jedlom, ako sú sladkosti či  fast-food. Medzi emocionálne prejedanie sa patrí aj to, keď si človek dáva jedlo po stresujúcom dni v práci alebo ho konzumuje vtedy, keď nemá nič iné na práci. Neprichádza však pocit úľavy. Naopak, človek cíti rovnako, ak nie horšie.  S výčitkami svedomia, že sa zase prejedol.

emočný a fyzický hlad

Ako rozpoznať emočný hlad od fyzického?

Nedovoľte hladu, aby vás zmiatol. Poznáme charakteristiky, ktoré vám pomôžu rozoznať emocionálne prejedanie sa od skutočného, fyzického hladu.

Emočný hlad:

 • Príde náhle
 • Potrebujete ho hneď uspokojiť
 • Vyberáte si len určité potraviny, na ktoré máte neskutočnú chuť
 • Zjete svoje jedlo tak, že ani neviete kedy a ako
 • Necítite sa plný po najedení sa
 • Emocionálne prejedanie sa sa nenachádza v bruchu, ale je to túžba
 • Po najedení sa prichádzajú pocity viny, hanby, ľútosti

Fyzický hlad:

 • Prichádza postupne
 • Fyzický hlad vie počkať, kým budete mať čas na to sa najesť
 • Je vám jedno čo zjete, resp. nie ste orientovaný len na určité jedlá/potraviny
 • Svoje jedlo jete vedome
 • Po najedení je hlad uspokojený
 • Po jedle nemáte výčitky svedomia

Prečo ľudia siahajú po jedla, keď majú negatívne emócie a pocity prázdna?

Dôvod je jednoduchý. Negatívne emócie vedú k pocitom prázdna a emočnej prázdnote. Ľudia veria, že práve jedlo je to, čo ich zvnútra dokáže zaplniť a naplniť. Medzi ďalšie dôvody patrí aj to, že nevedia rozoznať, kedy ide o emočný a kedy o fyzický hlad. Nevyhľadávajú iné spôsoby vnútorného naplnenia a pracovania s negatívnymi emóciami, jedlo je v tomto prípade jednoduchšia možnosť.

priberanie a chudnutie

Ako skoncovať s emočným prejedaním sa?

Veďte si záznamy o svojich jedlách

Zapisujte si čo cez deň konzumujete, koľko toho zjete, kedy a pri akých situáciách jete, aké máte pri tom pocity a či sa po jedení cítite skutočne zasýtení. Po určitom čase, keď budete mať dostatok informácií a údajov, viete rozpoznať rôzne vzorce vášho správania a spôsobu, akým k jedlu pristupujete.

Skroťte svoj stres

Ste si istý tým, že práve stres je dôvodom, prečo sa prejedáte? Porazte ho! Vyskúšajte rôzne techniky na zvládnutie stresu, ako napríklad jóga, meditácie či dychové cvičenia. Prípadne zvážte návštevu psychológa alebo kouča, ktorý vám s tým vedia pomôcť. A pamätajte, nie je hanba vyhľadať odbornú pomoc. Pretože v konečnom dôsledku z vás spravia silnejšie osobnosti.

Zastavte a skontrolujte sa

Ako sa práve cítite? Čo sa dnes udialo a mohlo vám spôsobiť negatívne emócie? Kedy ste naposledy jedli? Ak ste jedli pred pár hodinami, je viac než pravdepodobné, že váš hlad nie je fyzický, ale emočný. V tom prípade odolajte.

Nájdite si svoju podporu

Nájdite si niekoho, kto vás bude podporovať a pomáhať vám na vašej ceste. Môže to byť nielen váš manžel, partner, kamaráti, rodina, fitnes tréner alebo kouč. Existujú dokonca aj podporné skupiny, v ktorých sa jednotlivci nielen podporujú ale aj zdieľajú svoje progresy.

Bojujte s nudou

Pokiaľ konzumujete jedlo kvôli tomu, že sa nudíte a nemáte čo iné na práci, vytvorte si program. Môžete si upratať byt, zapísať sa na nejaký nový kurz alebo workshop, môžete sa ísť prejsť alebo vyvenčiť psíkov z útulku. Možností je mnoho a záleží len na vašich preferenciách.

Zbavte sa potravín, ktorým ťažko odolávate

Viete, že vždy večer dostanete chuť na chipsy? V tom prípade v obchode ani neuvažujte nad ich kúpou. Keď ich nebudete mať doma, nebudete mať neskôr výčitky svedomia. Nakupujte, keď ste skutočne najedený, pretože si lepšie a uvedomelejšie vyberiete potraviny.

jedlo

Nebuďte na seba príliš prísny

Nedeprimujte sa zbytočne. Ak sa snažíte schudnúť, nie je na mieste, aby ste si všetko vyčítali a zakazovali. Telo nie je stroj a je potrebné k nemu pristupovať s láskou a nehou. Nehovoriac o tom, že keď na seba budete príliš prísny, bude to viesť k negatívnym emóciám. Zvýšia sa chute a zníži sa chuť a motivácia niečo zmeniť. Robte malé kroky a uvidíte, že výsledky sa dostavia.

Majte zdravé desiaty

Zo začiatku sa odporúča robiť si akési zdravé desiaty medzi hlavnými jedlami, ako sú ovocie, zelenina, zdravé sladké pokušenia a podobne. Nimi si môžete znížiť náhle chute na jedlo a to zdravou stravou, ktorá prakticky uškodiť nemusí a najmä, nevyvoláva negatívne emócie.

Začnite odznova

Keď už sa rozhodnete bojovať proti emocionálnemu prejedaniu sa a náhodou vám to nevyjde, začnite odznova. Nevzdávajte sa. Nových začiatkov môžete mať toľko, koľko sami potrebujete. Opäť, nebuďte na seba príliš prísny.

Kedy navštíviť lekára?

Vyskúšali ste vyššie zmienené možnosti a aj napriek tomu dlhšiu dobu emocionálne jedenie neviete poraziť? Nie je na škodu vyhľadať pomoc odborníka alebo iného profesionála, ktorý by vám vedel pomôcť. Napríklad počas terapie viete pochopiť dôvody a príčiny emocionálneho prejedania sa. Terapeut vám takisto poradí, ako dostať prejedenia sa pod kontrolu. Nehovoriac o tom, že práve odborník na tento problém vie zistiť, či sa za vašim prejedaním neskrýva hlbší, psychický problém s jedlom a jeho konzumovaním.

Mali ste niekedy počas svojho života problémy s emocionálnym prejedaním sa? Ak áno, ako ste to riešili? Viete o niekom, kto si tým prešiel? Ako to riešil? Čo mu pomohlo? Nezabudnite sa s nami a ostatným čitateľmi podeliť v komentároch.

 

Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik
https://www.healthline.com/health/emotional-eating
https://www.helpguide.org/articles/diets/emotional-eating.htm
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/weight-loss/art-20047342