Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates sídli v Bratislave a už 25 rokov poskytuje komplexné zdravotnícke služby ako diagnostiku, medikamentóznu a infúznu liečbu, veľmi kvalitnú rehabilitáciu či liečbu potravinových intolerancií. Špecializuje sa aj na liečbu neurologických ochorení a ochorení pohybového aparátu, a to najmä chrbtice a z nej plynúcich zdravotných problémov. V SZC Hippokrates však nájdete aj služby praktického lekára, internistu a arteterapeuta. Centrum Hippokrates ponúka aj široké spektrum detoxikačných a regeneračných procedúr ako liečebné masáže, infúznu terapiu vysokodávkovým vitamínom C či Bemer terapiu.
Prinášame vám odpovede na otázky ohľadom potravinovej intolerancie, na ktoré odpovedal MUDr. Vladislav Abaffy zo súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates.
S pojmom „potravinová intolerancia“ sa stretávame čoraz častejšie. Mohli by ste naším čitateľom priblížiť, čo znamená?
Potravinová intolerancia znamená neznášanlivosť určitých potravín, označuje sa aj ako „pseudoalergia“. Voči týmto potravinám vytvára náš imunitný systém protilátky, ktoré označujeme ako IgG triedu protilátok.
Veľa ľudí si mýli potravinovú intoleranciu s alergiou. Aký je rozdiel medzi týmito dvomi pojmami?
Rozdielna je práve tvorba protilátok a časový faktor – pri alergii sa tvoria protilátky typu IgE a alergická reakcia sa prejaví ihneď po konzumácii potraviny, maximálne do 20-30 minút. Jej zvládnutie si vyžaduje zvládnutie alergických prejavov. Naopak, pri intolerancii je časový faktor oneskorený – príznaky sa prejavia s odstupom času po konzumácii jedla, a to od 1,5-2 hodín až do 72 hodín a tvoria sa pri nej protilátky typu IgG.
Ako človek zistí, že aj on môže trpieť intoleranciou na potraviny? Aké príznaky by sme si mali všímať a kedy je už potrebné vyhľadať odborníka?
Zistíme to celkom jednoducho – po konzumácii niektorých potravín máme nepríjemný pocit v žalúdku, cítime prelievanie obsahu čriev, nafukovanie, niekedy aj bolesti brucha. Problematické sú neskoré prejavy, ako bolesti hlavy, vznik alebo zhoršenie ekzémov na koži, zhoršenie chronických zápalov (napr. dutiny), ale aj bolesti hlavy či únava. Za týmito prejavmi väčšinou nehľadáme intoleranciu a možno nám ani nenapadne spájať si ich s konzumáciou jedla.
Aké potravinové intolerancie sú u nás najrozšírenejšie?
To je ťažko povedať, ale asi najviac rozšírená je intolerancia na laktózu, čo je mliečny cukor, nasleduje mliečna bielkovina, reakcia na glutén, menej sa zatiaľ vyskytuje sója, ale naopak, viac sa začína vyskytovať reakcia na histamín.
Potravinovou intoleranciou trpí čoraz viac ľudí. Čomu to pripisujete?
Potraviny, na ktoré zisťujeme intoleranciu, ľudia konzumujú už generácie, ale až teraz sa vyskytuje vo zvýšenej miere intolerancia na ne? Sú dve možné odpovede – buď sa niečo zmenilo u človeka, alebo sa zmenili tieto potraviny. Druhá možnosť sa javí ako pravdepodobnejšia. Priemyselná produkcia potravín pomocou aditív, konzervantov, farbív a stabilizátorov zhoršuje kvalitu týchto potravín, navyše musíme vziať do úvahy aj vzájomné reakcie medzi týmito látkami v potravinách, o ktorých zatiaľ veľa nevieme. Používanie umelých hnojív, krmív s rôznymi doplnkami a ich prienik do konečného potravinového produktu situáciu len zhoršuje.
Ako vlastne potravinová intolerancia vzniká? Existuje v tejto oblasti nejaká možná prevencia?
Intolerancia je reakcia nášho imunitného systému na látky, ktoré sa dostávajú do organizmu človeka pri trávení a vstrebávaní potravy. Laktózová intolerancia je najstaršou a jej výskyt súvisí s rozšírením chovu dobytka a odkázanosťou človeka na produkt – mlieko. Intoleranciu na laktózu vieme potvrdiť aj geneticky – takto postihnutý jedinec zdedil gény, ktoré obmedzujú produkciu laktázy, teda enzýmu, ktorý je v črevách zodpovedný za štiepenie mliečneho cukru laktózy. Teraz ale viac nachádzame aj intoleranciu mliečnej bielkoviny kravského mlieka, čo znamená, že takýto človek nemôže konzumovať žiadne mliečne produkty.
Ako asi prebieha liečba človeka, ktorému je zistená nejaká potravinová intolerancia? Je možné ju vyliečiť úplne?
Nemôžeme hovoriť o liečbe v pravom slova zmysle, lebo nezasahujeme žiadnymi liekmi, ktoré by človeka intolerancie zbavili. Riešením je obmedzenie mliečneho cukru laktózy v strave tým, že budeme konzumovať bezlaktózové mliečne výrobky, a pokiaľ sa v niektorých situáciách nevieme vyhnúť konzumácii výrobkov s obsahom laktózy (napr. reštauračné zariadenia), môžeme si pomôcť tabletami, ktoré obsahujú enzým, ktorý v našom tele chýba – laktázu. Vyzerá to jednoducho – dám si tabletku a môžem bez obáv jesť – ale je to komplikovanejšie. Tableta má určitý obsah enzýmu a ak v jedle skonzumujete väčšie množstvo laktózy, nemusí takto dodaný enzým stačiť na množstvo skonzumovaného mliečneho cukru a nevyhneme sa ťažkostiam.
Heňa
Kto som? Človek, ktorý miluje písanie a svoju prácu. Niekto, kto má hlavu neustále plnú nápadov. Zanietený copywriter, ideamaker a redaktor. Nadšenec marketingu na sociálnych sieťach, milovník kávy, cestovania, fotenia a kníh.