Objavte silu skorého rána a zaveďte si ranný rituál
Spávate dlhšie ako osem hodín a cítite sa po zvyšok dňa aj tak veľmi unavení? Podľa odborníkov je ideálnou dĺžkou spánku pre ľudí v produktívnom veku sedem až deväť hodín. Dôležitejší ako dĺžka spánku je však rytmus vášho dňa. Nastavte si pravidelný čas pre zaspávanie a vstávanie a vaše telo sa vám za to poďakuje v podobe množstva energie.
Telo ako hodinky
Určite si spomínate na časy, keď vaši starí či prastarí rodičia „chodili spať so sliepkami“ a ráno s nimi aj vstávali. To znamená, že šli spať krátko po zotmení a vstávali s východom Slnka. Naše telo je totiž na tento cyklus dňa prirodzene prispôsobené, pretože funkcia každého orgánu v našom tele vrcholí vždy v inú časť dňa. V noci je to napríklad žlčník, pečeň a pľúca. Keďže v danú hodinu ešte nespíme, vymenované orgány nemôžu pracovať správne a sú zaťažené.
S príchodom elektriny, televízie a internetu sa priemerný čas, kedy chodia ľudia spať omnoho predĺžil a to platí aj o vstávaní. Z toho istého dôvodu ľudia v noci nemôžu zaspať. Kvôli vplyvu svetla z obrazoviek, monitorov alebo displejov sa predlžuje dĺžka zaspávania, aj napriek tomu, že už hodinu ležíme v tme. Ráno sa ľudia snažia deficit spánku dohnať alebo aspoň ležať v posteli opäť v spoločnosti technológií, no jediné čo ich čaká je bolesť hlavy, malátnosť a podráždenosť.
Spánková „opica“
O opici, ktorú zažíva ľudské telo po konzumácii alkoholu ste už určite počuli, no opicu s podobnými príznakmi môžete pociťovať aj po dlhom spánku. Alkohol síce poškodzuje mozgové bunky, no dlhý spánok doslova metie časť mozgu, ktorá má na starosť denný cyklus nášho tela. Tento stav prežívajú ľudia prevažne cez víkend, počas ktorého chcú dospať skoré vstávanie počas týždňa.
Väčšina ľudí vstáva počas týždňa pred šiestou, no cez víkend sa budí aj okolo desiatej. Skupina buniek v malom mozgu, ktorá sa spúšťa po zobudení svetelnými signálmi, riadi náš vnútorný rytmus teda aj pocit hladu, smädu či potenie. Jeho reakcia je opodstatnená, keď sa po piatich či šiestich pracovných dňoch zobudíte o päť hodín neskôr. A čo takí študenti, ktorí počas prázdnin alebo skúškového obdobia zrazu pociťujú „spánkovú opicu“ každý deň, alebo nezamestnaní, či ľudia, ktorí chodia do práce o deviatej, alebo robia aj na poobedné zmeny?
Tým by pomohlo zaviesť vlastný stereotyp a ranný rituál. Pokúste sa zvíťaziť nad lenivosťou a pohodlnosťou a počúvajte svoje telo. Buďte k sebe prísnejší a vaša snaha sa vám vráti v podobe prílivu energie a pocitu šťastia.
Skoré vstávanie znamená viac času pre seba
Ak sa vám podarí zaviesť skoršie vstávanie, skúste tento čas využiť na činnosti, na ktoré si ho inak nenájdete. Odporúčame začať deň pitím vody (môžete si ju ochutiť citrónom alebo chia semienkami) a čajov, ktoré prebudia dehydrovaný organizmus.
Môžete si zľahka zašportovať v pohodlí domova, alebo vybehnúť von, čo i len na krátku prechádzku. Ak máte psíka, určite sa poteší, keď sa mu budete venovať hneď v skorých hodinách. Pripravte si chutné raňajky, napríklad sladké obilninové kaše a doplňte ich vitamínmi v podobe ovocia, najmä citrusov a banánov, ktoré dodajú energiu a zaručene vás prebudia, dochuťte ich orechmi, ktoré obsahujú horčík, medom a rôznymi semienkami. Počúvajte obľúbenú hudbu a spievajte si. Učte sa slovíčka v cudzom jazyku, ktorý ste sa vždy chceli naučiť. Ešte stále vám ostáva čas na upratovanie, skontrolovanie emailov, zaplatenie účtov, alebo dámam na nalakovanie nechtov či prípravu účesu.
Pomôže vám aj aplikácia
V roku 2016 vznikla motivačná mobilná aplikácia Fabulous: Motivate Me!Na výber máte viacero cieľov, ktoré idú spolu ruka v ruke, takže ich postupne splníte všetky. Konkrétne je to cieľ schudnúť, kvalitnejšie spať, lepšie sa sústrediť a cítiť sa plný energie. Do poslednej z vymenovaných patrí aj ranný rituál skoršieho vstávania a aktivity, ktoré môžete stihnúť za čas, ktorý ste kedysi zvykli prespať. Aplikácia vám ponúka ešte širšiu paletu aktivít, ako sme vám poradili my, každá je podrobnejšie popísaná a je k nej uvedený aj odporúčaný čas, koľko by ste sa jej mali venovať.
Na konci týždňa si môžete pozrieť štatistický prehľad dokončených aktivít, čo vás motivuje do ďalších dní. Začiatky budú ťažké, no po pár týždňoch uvidíte zmeny, budete sa cítiť lepšie, zmizne stres z deficitu času a dostaví sa sľúbený príval energie, pretože ráno robí deň. Pravidelne si rekapitulujte, koľko produktívnych vecí ste stihli v porovnaní s dňami, kedy ste spali o pár hodín dlhšie. Budete milo prekvapení.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.