Nanuky do ruky: Urobte ich deťom doma! 

nanuky

Milujú ich dospelí i deti a k letu jednoducho patria – nanuky. Sladké potešenie na paličke. Ak sa aj vaše ratolesti rozžiaria pri nákupe osviežujúcej dobroty, skúste ich tentoraz prekvapiť a urobte si ich doma. Pokojne aj spolu. Budú chutiť ešte lepšie!

Kde sa vzal, tu sa vzal nanuk

Nanuk patrí spoločne so zmrzlinou k najobľúbenejším letným dezertom, za ktoré sme ročne ochotní minúť naozaj pekné peniaze. Len tak pre zaujímavosť, na prvom ochutenom ľade si pochutnávali už v starovekom Egypte. Ako to ale bolo s nanukom a kde vznikla táto sladkosť na paličke? 

nanuky pre deti

Za ich vynálezcu sa považuje Američan Frank Epperson. Čo je prekvapivé, keď nanuk vynašiel mali iba jedenásť rokov a táto dobrota vznikla náhodou. Frank sa raz hral a drevenou paličkou miešal v pohári vodu, svoju hračku si ale zabudol a ráno našiel zamrznutú vodu pripevnenú k paličke. A nanuk bol na svete!

3 recepty na domáce nanuky

Jahodový tvaroháčik

Ste milovníkmi tvarohových nanukov? Potom musíte vyskúšať tento recept ešte dnes!

Čo potrebujeme?

 • 100g tvarohu
 • 2 PL kyslej smotany
 • 500g jahôd (alebo ovocia podľa chuti)
 • 2 PL cukru
 • čokoláda na polevu (vyberte si tú, ktorá vám skutočne chutí)

Postup:

Tvaroh a smotanu spoločne zmiešame (ak je tvaroh hrudkovitý, treba ho roztlačiť vidličkou). Do mixéra vložíme a rozmixujeme jahody alebo iné ovocie. Pridáme tvarohovo-smotanovú zmes. Túto hmotu vylejeme ideálne do formičiek na nanuky a dáme zmraziť. Po stuhnutí obalíme v roztopenej čokoláde a hneď môžeme konzumovať. 

kiwi nanuky

Exotické kiwi nanuky 

Ak milujete tropické ovocie, tento recept si zamilujete tiež. Je jednoduchý, rýchly a priam stvorený pre horúce letné dni. 

Čo potrebujeme?

 • 5 ks kiwi (môžete pridať aj iné tropické ovocie – mango, melón, banán, kokos)
 • 500 ml vody 
 • 2 PL cukru

Postup:

Do menšieho hrnca dáme variť vodu, pridáme cukor a za stáleho miešania uvaríme hustý sirup.  Privedieme ho k varu a varíme 3 minúty. Kiwi olúpeme, rozmixujeme a zmiešame s cukrovým sirupom. Vzniknutou zmesou (poprípade zmes ovocia, ktoré preferujete) plníme formičky na nanuky. Vložíme ich do mrazničky aspoň na 5 hodín.

domáce nanuky

Smotanovo-broskyňové nanuky

Čo potrebujeme?

 • 150 g šľahačkovej smotany
 • 4 broskyne
 • 2 PL  cukru

Postup:

Zrelé a sladké broskyne ošúpeme a rozmixujeme ich. Šľahačkovú smotanu zmiešame s cukrom a mixujeme, kým sa nevytvorí hustejšia pena. Nanukové formy naplníme do polovice smotanovou penou a dáme stuhnúť do mrazničky asi na 30 minút. Na stuhnutú smotanu nalejeme broskyňovú zmes tak, aby naplnila zvyšnú časť formičky na nanuk. Opäť vložíme formy s nanukmi do mrazničky, tentoraz minimálne na 4 hodiny. 

Niečo pre dospelých? Jahodové nanuky so šampanským

Potrebujeme:

Postup:

Z cukru a vody pripravíme sladkú vodu, ktorú privedieme k varu. Jahody na hladko rozmixujeme, pridáme sekt a zmiešame so sladkou vodou. Následne naplníme formičky a hmotu necháme v mrazničke stuhnúť. 

Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik, pixabay
https://tesco.sk/hello/clanok/nie-je-zmrzlina-ako-zmrzlina-nanuk-vznikol-iba-nahodou/18491/
https://dobruchut.aktuality.sk/recept/14354/fotorecept-domaci-nanuk-jahodovy-tvarohacik/
https://plnielanu.zoznam.sk/domace-nanuky-osviezia-celu-rodinu-skuste-nase-overene-recepty/