Zatočte s bolesťou hlavy, a to bez liekov!

Zatočte s bolesťou hlavy bez liekov

Každý mesiac postihne bolesť hlavy až 4 % dospelých, vo viacerých prípadoch ženy. Ide o migrény, ktoré sa snažíme zmierniť rôznymi druhmi dostupných liekov. Problém však nastáva v okamihu, keď už ani lieky nepomáhajú.

Každý z nás ju už minimálne raz v živote pocítil. Ide o najbežnejší zdravotný problém – bolesť hlavy. Príde z nenazdajky a pokazí každú aktivitu. Príčiny jej vzniku sú rôzne: stres, fyzická námaha, únava, vyčerpanosť či reakcia na zmeny počasia.

Ak užijete liek proti bolesti, všetko, čo vlastne robíte je, že tlmíte symptómy. Nejde pritom o skutočné riešenie problému.

Príroda nám predkladá svoje plody ako lepší variant na riešenie nášho problému. Vitamíny a minerály obsiahnuté v potravinách sú oveľa zdravšie, lacnejšie, navyše neškodia našej pečeni.

Týchto 5 rád vám pomôže zbaviť sa bolesti prirodzenou cestou:

mandle prinášajú úľavu od migrénových bolestí hlavy
zdroj: 123RF

Za hrsť mandlí

Zdravšiu alternatívu, ako si poradiť s bolesťami hlavy, nám sprostredkujú mandle. Prinášajú úľavu pri vzniku migrénových bolestí, zároveň pôsobia ako prevencia pred ich vznikom. Obsahujú vysoký podiel horčíka, no ich účinnosť je individuálna. Odporúčame preto vyskúšať.

Užívajte horčík

Štúdie potvrdili, že ľudia trpiaci častými migrénami majú nízke hladiny horčíka v tele. Užívanie 200-600 mg horčíka denne môže znížiť frekvenciu ich výskytu. Rozpusťte si vo vode jednu tabletu horčíka každý deň, a chráňte sa tak pred vznikom bolesti. Horčík je lacný a ľahko dostupný. Nachádza sa aj v potravinách, ako napr. brokolica, fazuľa, či už vo vyššie uvedených druhoch orechov.

Majte po ruke pepermintový alebo levanduľový olej

Nie sú určené na konzumáciu, ale slúžia ako pomoc z vonku – na zmiernenie bolesti. Olej z mäty vytvára na pokožke príjemný chladivý účinok. Zmierňuje „tlaky v hlave“ a znižuje pocit bolesti. Ak sú pre vás oleje príliš chladivé, zmiešajte ich a zrieďte s esenciálnymi olejmi, napr. mandľovým, hroznovým alebo kokosovým olejom.

Levanduľový olej slúži na bezpečnú a účinnú liečbu migrénových stavov. Používa sa bežne ako stabilizátor nálady. Návod ako použiť tieto éterické oleje je veľmi jednoduchý. Stačí pár kvapiek naniesť na dlane, pretrieť si ruky a potom masírovať oblasť čela, spánkov a šije.

Vodou nešetrite!

Problémy s bolesťami hlavy vznikajú mnohokrát len z dehydratácie, teda v prípade, že zabudneme na dodržiavanie pitného režimu. To má negatívny vplyv na fyzickú a psychickú kondíciu, znižuje koncentráciu a vznikajú bolesti hlavy.
Pravidelné požívanie nedostatočného množstva tekutín môže mať nepriaznivé a dlhodobé následky. Zvyšuje sa totižto riziko vzniku infekcií močových ciest, ľadvinových kameňov a mozgovej mŕtvice.

Preto nikdy nepohrdnite pohárom čistej vody či minerálky.

Omega 3-mastné kyseliny v rybacom oleji

Zložky, ktoré sú prítomné v rybacom oleji dopomáhajú znižovať krvný tlak, liečiť zápal a stabilizovať srdcový rytmus. To všetko sú opatrenia, ktoré obmedzujú riziko vzniku bolesti. Rybí olej môžete dostať v kapsulách, alebo aj ako perorálny roztok. Pre lepšiu chuť primiešajte polievkovú lyžicu oleja do pohára pomarančového džúsu a vypite.

Odstránenie príčin vzniku bolesti

Bolesti majú svoje príčiny. Telo sa nimi snaží naznačiť, že niečo nie je v poriadku. Nepodceňujte ich častý výskyt, ale pokúste sa prísť na koreň veci.

Príčin môže byť niekoľko, ako napr.:

 • Nedostatok spánku
  Priemerný dospelý človek potrebuje sedem až osem hodín spánku. Doprajte si pravidelnú dávku odpočinku.
 • Stres, stres a ešte raz stres
  Stres je častým spúšťačom chronických bolestí hlavy. Zorganizujte si deň a zjednodušte si svoj denný plán. Zostaňte pozitívne naladení, aj keď vám práve vojde do cesty nepríjemná záležitosť. Vyskúšajte niektorú z foriem meditácie a jogy.
 • Citlivosť na lepok
  V prípade, že ste citlivý na lepok a aj napriek tomu konzumujete potraviny, ktoré ho obsahujú, môžete si tým privolávať bolesti hlavy.
  Nemusíte nevyhnutne trpieť celiakiou. Možno máte len zvýšenú citlivosť na lepok. V tom prípade odporúčame iba znížiť jeho denný prísun na minimum.
 • Príliš silné aromatické sviečky a tyčinky
  Niektoré vonné esencie nášmu telu proste nevoňajú. Práve naopak, sú spúšťačmi bolesti hlavy. Naše telo často nie dobre znáša sviečky, ktoré obsahujú olovo a sú využívané pri meditácií.
 • Problémy s krčnou chrbticou
  Pri zlej polohe krčných stavcov sa blokuje prísun kyslíka a krvi do hlavy, tým vzniká tlak a nastupuje bolesť.
 • Toxické prostredie
  Chemikálie a toxíny sú všade okolo nás. Bolesti hlavy môžu spôsobiť výpary na pracovisku, napr. z kancelárskej techniky, tonerov, alebo sú to rôzne osviežovače vzduchu, cigaretový dym a výfukové plyny áut.