Meškanie menštruácie – Ako privolať menštruáciu?

mešntruačné tampóny

Meškanie menštruácie vie byť pre ženu veľmi nepríjemná záležitosť. Je to prirodzený, biologický proces, ktorý by sa mal po správnosti odohrávať každý mesiac. Prečo sú ale mesiace, kedy na návštevu nepríde, prípadne mešká? V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie príčiny meškajúcej menštruácie, kedy je odporúčané vyhľadať lekára a aké sú možnosti jej vyvolania?

Na začiatok je ale dôležité dodať, že menštruácia, na to, aby bola pravidelná nemusí mať presne 28 dní ako sa zvyklo panovať. Zdravý menštruačný cyklus trvá od 21-35 dní, niekde sa dokonca udáva až 40 dní. Takisto nie je pravidlom, že musí prísť každý mesiac na deň presne, pretože jej príchod je ovplyvnený rôznymi faktormi. Medzi tieto faktory patrí napríklad stres, veľké zmeny, zmena životosprávy a podobne. A samozrejme to, či menštruácia príde alebo nie závisí primárne od toho, či počas cyklu prebehla ovulácia a kedy. Ovulácia je základ toho, či menštruácia vôbec nastane. 

meškanie menštruácie

Meškanie menštruácie môže zapríčiniť:

Stres

Stres je najobvyklejšia príčina meškania menštruácie. Vie rozhodiť naše hormóny čo následne vedieť k zmenám v mozgu, konkrétne v hypothalame, ktorý riadi celú menštruáciu. Ak sa so stresom nič nerobí, môže vyústiť do závažnejších problémov ako sú choroby alebo veľkým výkyvom v osobnej hmotnosti, či už smerom nahor alebo nadol. To všetko dokáže menštruáciu a jej príchod ovplyvniť. Skúsiť môžete rôzne relaxačné techniky a zmenu životného štýlu. Pomôcť dokáže aj obyčajné cvičenie, ktoré vám prečistí hlavu a privedie vás na iné myšlienky.

Nízka hmotnosť

Ženy s nízkou telesnou hmotnosťou ako aj tie, ktoré majú poruchu príjmu potravy, môžu zažívať meškanie menštruácie celkom pravidelne. Prečo tomu tak je? Pokiaľ máte nízku telesnú hmotnosť vzhľadom na vašu výšku, telo sa automaticky prepne do režimu ochrany, pričom „vypne“ všetky nepotrebné životné funkcie, čím je aj menštruácia. Okrem toho ovplyvní aj proces tvorby hormónov, ktorý priamo súvisí s menštruáciou. Pokiaľ vážite o 10 % pod hranicou, ktorá je ideálna pre vašu výšku, telo jednoducho menštruáciu vypne a svoju energiu dá do iných funkcií, ktoré sú pre vaše prežitie dôležitejšie. To isté sa môže diať ženám, ktoré profesionálne športujú. Na toto ale existuje jediné riešenie, a to pribrať na váhe tak, aby sa telesné funkcie vrátili do normálu a telo nemalo pocit ohrozenia. 

Obezita

Rovnako je to aj s obezitou. Obezita spôsobuje v tele hormonálne zmeny. Na tento problém vám doktor odporučí vhodnú diétu a cvičebný plán. Zároveň je schopný zistiť, či práve obezita je tým faktorom, ktorý spôsobil oneskorenie, prípadne vynechanie menštruácie. 

Syndróm polycystických vaječníkov

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) je stav, kvôli ktorému ženské telo produkuje viac mužského hormónu androgénu. Dôsledkom tohto sa na vaječníkoch tvoria cysty, ktoré môžu menštruáciu oneskoriť, znepravideľniť alebo úplne vynechať. Veľa ženám je tento syndróm diagnostikovaný po vysadení hormonálnej antikoncepcie (HAK), no vzniknúť môže hocikedy v rámci hormonálnych zmien. Váš gynekológ/gynekologička vám to vie v rámci prehliadky zistiť a od toho aj závisí liečba. 

menštruačná vložka

Hormonálna antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia (HAK) vie so ženským cyklom poriadne zamávať. Problém môže nastať buď keď ju nasadíte, no najmä keď ju vysadíte. Keď ju nasadíte, telo si na to musí zvyknúť, pretože do neho dávate umelé hormóny, ktoré zastavujú samotnú ovuláciu a „menštruácia“ je potom vyvolaná vysadením tabletiek na týždeň, no dnes už existujú formy HAK, kde ani falošnú menštruáciu mať nemusíte a vlastne vôbec nekrvácate. Horšie to býva pri vysadení HAK, pričom sa telo musí z toho šoku všetkých umelých hormónov spamätať a znova naštartovať proces ovulácie. To samozrejme môže trvať v závislosti od toho, ako dlho ste HAK užívala a mala samotnú ovuláciu vypnutú. Iné formy hormonálnej antikoncepcie, ako sú implantované alebo injekčné vedia takisto zmeniť chod menštruácie. 

Chronické choroby

Chronické choroby, akými sú napríklad cukrovka alebo celiakia, sú schopné ovplyvniť príchod menštruácie. Napríklad zmena hladiny cukru v krvi je úzko spojená s hormonálnymi zmenami, preto zle liečená cukrovka vie tiež zapríčiniť nepravidelnosť menštruácie. Naopak, pri celiakii, ktorá spôsobuje zápal v čreve, je telo neschopné absorbovať živiny a to tiež môže menštruáciu ovplyvniť. 

Menopauza

Väčšina žien zažije menopauzu vo veku 45-55 rokov, prípadne aj neskôr. No sú aj ženy, ktoré menopauza postihne oveľa skôr, napríklad v 40. roku ich života alebo dokonca ešte skôr. V tomto prípade sa jedná o perimenopauzu. Zásoba vajíčok klesá a výsledkom býva vynechanie menštruácie, jej nepravidelnosť až celá menštruácia skončí. 

Príčinou meškajúcej alebo vynechanej menštruácie môže byť aj nadmerná alebo naopak, nedostatočná funkcia štítnej žľazy, ktorá reguluje metabolizmus a dokáže ovplyvniť hladinu hormónov. V tomto prípade sa nasadí správna liečba a menštruácia by sa mala dostaviť. 

Kedy už hľadajte lekára?

  • krvácanie silnejšie než zvyčajne
  • horúčka
  • silná, neznesiteľná bolesť
  • nevoľnosť a zvracanie
  • krvácanie dlhšie ako 7 dní
  • krvácanie, ak ste už aspoň rok v menopauze 

Babské triky na privolanie menštruácie:

  • bylinkové čaje – myší chvostík, rebríček, šalvia a iné
  • pupalkový olej
  • červené víno
  • horúce, relaxačné kúpele
  • cvičenie jógy a iných uvoľňujúcich cvičení
  • akupresúra
  • akupunktúra
  • orgazmus

Ako ste si poradili s meškajúcou menštruáciou vy? Nebojte sa podeliť v komentároch a poradiť tak iným ženám ️. 

 

Zdroje:
Zdroj obrázkov: pexels
https://www.healthline.com/health/womens-health/why-is-my-period-late#see-your-doctor
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324830#risks
https://www.insider.com/how-to-make-your-period-come-faster