Laserová epilácia – chĺpky natrvalo zmiznú

laserová epilácia_ chĺpky_estetická dermatológia_odstránenie ochlpenia_epilácia

Laserová epilácia má v dnešnej dobe čoraz väčší úspech v boji proti chĺpkom, ktoré sú nočnou morou a nekonečným bojom azda každej ženy. Niektoré sú tie šťastnejšie, ktorým chĺpky moc nevidno a majú ich v primeranej miere. Na druhej strane sú ženy, ktorým chĺpky rastú rýchlo, sú tvrdé a tmavé. Žiaľ, niekedy sa chĺpky objavia aj na citlivejších miestach ako sú napríklad brada, horná pera, prsty na nohách, zadok a podobné miesta, vďaka ktorým môže žena získať pocity frustrácie a cítiť sa menej príťažlivá. Našťastie existuje pomerne dlhotrvajúce riešenie a tým je laserové odstránenie chĺpkov. 

Čo je estetická dermatológia?

Vo svete estetickej medicíny má čoraz väčšiu popularitu. Je to tým, že sa zaoberá vráskami, prebytočným tukom, omladením pokožky, kožnými defektami, výplňovými technológiami, bunkovou obnovou a mnohým ďalším. Poskytuje obdivuhodné výsledky a je širokospektrálne využiteľná. Je plnohodnotnou náhradou iných korektívnych metód dermatológie. Výhodou je, že väčšina zákrokov sa vykonáva ambulantne, čiže odpadá nutnosť dlhej rekonvalescencie. Takisto umožňuje telu prinavrátiť jeho vlastné látky, čím docieli skrášľujúci efekt. Taktiež sa zameriava na opätovné naštartovanie produkcie týchto látok. 

laserová epilácia_ chĺpky_estetická dermatológia_odstránenie ochlpenia_epilácia
Zdroj: www.freepik.com

Laserová epilácia

Odstraňovanie chĺpkov sa stalo viac-menej samozrejmosťou pre väčšinu žien. Nie len kvôli móde, ale predovšetkým z estetického hľadiska. Ako už všetky veľmi dobre vieme, medzi tie najzákladnejšie a najviac využívané metódy patrí holenie, vytrhávanie, depilovanie alebo odstraňovanie voskom. Nevýhodou je, že už po pár dňoch môžu chĺpky znova narásť, preto musíte celý proces odstraňovania opakovať.

Laserová epilácia je účinným a najmä dlhotrvácnym riešením. Celé ošetrenie netrvá dlho – závisí to hlavne na veľkosti plochy, ktorú sa rozhodnete epilovať, ako aj na hustote a farbe chĺpkov. Orientačne sa to pohybuje od 10-tich minút do jednej hodiny. Bolesť celého zákroku je len minimálna, avšak, môže sa prejaviť mierne začervenanie. Môžete však použiť znecitlivejúci krém, ktorým epiláciu vôbec neucítite. 

Pri vyššie spomenutých metódach sa jedná o depiláciu, čiže o odstránenie chĺpkov, ktoré sa nachádzajú nad kožou. Chĺpky sú buď skrátené tesne nad pokožkou alebo vytrhnuté z korienka, čo ich ale nezastaví v ich ďalšom raste. Pri epilácií dochádza k zničeniu korienkov chĺpkov a odumretiu korienka chĺpku. Práve kvôli tomuto faktu predstavuje epilácia efektívne a dlhodobé riešenie. Cieľom laserovej epilácie je zničiť korienky chĺpkov a zabrániť tak ich opätovnému rastu.

laserová epilácia_ chĺpky_estetická dermatológia_odstránenie ochlpenia_epilácia
Zdroj: www.freepik.com

Ako funguje laserová epilácia?

Vykonáva sa rôznymi typmi laserov, z ktorých má každý iný efekt. Z toho dôvodu je dobré sa predtým informovať u lekára a vybrať možnosť, ktorá bude vašim požiadavkám najviac vyhovovať. Pri každom type musíte zákrok niekoľkokrát opakovať, vďaka čomu dosiahnete očakávaný efekt. 

Lúč lasera má presne určenú vlnovú dĺžku a intenzitu. Tie sú pohltené pigmentovým farbivom chĺpku a prechádzajú vrchnou vrstvou kože. V momente, keď sa tieto lúče zachytia v cibuľke chĺpkov, zničia sa teplom, čím sa zabraňuje opätovnému rastu chĺpkov.

Čo sa pred laserovou epiláciou neodporúča?

 • opaľovanie sa – ak sa mu nemôžte vyhnúť, používajte krémy s UV faktorom 50+
 • chĺpky nesmiete minimálne 6 týždňov pred ošetrením vytrhávať – holniť a zastrihávať ich však môžete
 • minimálne 3 dni pred zákrokom vyradiť akúkoľvek depiláciu

Po zákroku:

 • môžete mať oblasť opuchnutejšiu a začervenanú s výskytom pocitu jemného pálenia a svrbenia
 • môžete vidieť u byť viditeľné zvyšky chĺpkov v podobe malých čiernych bodiek –  tie počas týždňa samé odpadnú
 • musíte kožu intenzívne premazávať po dobu aspoň 4-roch dní
 • nemôžete sa niekoľko týždňov opaľovať a vystavovať UV žiareniu

TIP č.1: Pokiaľ ste sa pre laserovú epiláciu rozhodli, jej aplikácia sa odporúča na jesenné a zimné mesiace, kedy je pokožka dostatočne chránená pred slnečným žiarením.

laserová epilácia_ chĺpky_estetická dermatológia_odstránenie ochlpenia_epilácia
Zdroj: www.freepik.com

Ošetrenie neodporúčame:

 • osobám mladším ako 18 rokov (v prípade nižšieho veku so súhlasom právneho zástupcu)
 • ženám, ktoré majú blond chĺpky
 • osobám liečeným na epilepsiu
 • tehotným ženám
 • osobám trpiacim herpesom alebo iným kožným ochorením na mieste zákroku
 • ľuďom, ktorí vždy dosahujú veľmi tmavé opálenie
 • ľuďom, ktorí sa na slnku pravidelne a veľmi rýchlo spália
 • chronicky chorým ľuďom 
 • cukrovkárom
 • ľuďom so zvýšenou precitlivenosťou 

Riziká laserovej epilácie:

 1. riziko hyperpigmentácie
  Po ošetrení vám môžu vzniknúť tmavé škvrny na ošetrených miestach spôsobené zmenou slnečného žiarenia. Z toho dôvodu je nutné používať krémy s vysokým ochranným UV faktorom a nevystavovať sa priamemu slnečnému žiareniu.
 2. riziko neprimeranej reakcie citlivejšej pokožky
  Pokiaľ máte citlivejšiu pokožku, môže sa to zhoršiť po zákroku používaním kozmetických prípravkov. Preto na dobu po zákroku sa odporúča ich eliminovať a nahradiť ich kozmetikou pre deti. 
 3. riziko opätovného rastu chĺpkov
  Žiaľ, aj toto je jedno z rizík. Hormonálnymi zmenami môžu chĺpky začať opätovne rásť. Zvykne sa to stávať napríklad tehotným ženám, ktoré majú veľké hormonálne zmeny.

Laserová epilácia je určite skvelým riešením na problémy s ochlpením. Každým rokom sa preň rozhodne tisícka žien, keďže jeho výhody enormne prevyšujú nad nevýhodami. Ušetrí vám to kopec času, nervov, zarastených chĺpkov, odpadne vám povinnosť prispôsobovať outfity podľa stavu chĺpkov. Navyše nebudete musieť používať žiletky, čo je určite skvelé a ekologické riešenie aj pre planétu.