Laktózová intolerancia – ochorenie 21. storočia

laktózová_intolerancia_mlieko_mliečne_výrobky

Laktózová intolerancia je choroba, ktorá postihuje čoraz väčšie množstvo ľudí v každom veku. Nestrávená laktóza môže narobiť v žalúdku veľa škody. Tie sa objavia väčšinou pol hodinu po konzumácii mliečnych potravín. Ich intenzita samozrejme závisí od skonzumovaného množstva laktózy. Ide o chorobný stav, vyskytujúci sa v každom veku a objavuje sa aj v našej krajine. Zjednodušene by sme mohli povedať, že organizmus človeka nedokáže vyčerpať zásoby enzýmu, ktorý laktózu štiepi. Čo by ste mali o tomto ochorení vedieť a aké sú jeho možnosti liečby?

Čo je laktózová intolerancia?

Pozreli sme sa na to, ako intoleranciu na laktózu definujú lekári a odborná literatúra. “Laktózová intolerancia sa svojimi symptómami v prejavoch veľmi ťažko rozlišuje od alergie na kravské mlieko. Kým laktózová intolerancia hovorí o schopnosti nášho tela štiepiť laktózu (mliečny cukor), alergia na kravské mlieko je výsledkom imunitnej reakciu tela na bielkoviny obsiahnuté v mlieku. Zatiaľ čo alergie zvyknú s vyšším vekom človeka zmierňovať svoj priebeh, u intolerancie laktózy býva jej priebeh s pribúdajúcim vekom poväčšine ťažší.” 

Zdroj: https://www.unilabs.sk/laktozova-intolerancia-li-alergia-na-kravske-mlieko-akm

Najčastejšie prejavy laktózovej intolerancie:

  • prejavuje sa bolesťami brucha
  • plynatosťou či nadúvaním 
  • nevoľnosťami
  • hnačkou
laktózová_intolerancia_mlieko_mliečne_výrobky
Zdroj: www.unsplash.com

Typy laktózovej intolerancie

Vrodená laktózová intolerancia– ide o zriedkavú formu. Prejaví sa už pri prvej konzumácii mlieka novorodencov. Človek nie je schopný stráviť laktózu celý život.

Primárna oneskorená laktózová intolerancia – ide o najčastejší typ. Schopnosť tráviť laktózu sa znižuje s pribúdajúcim vekom.

Sekundárna laktózová intolerancia – je spôsobená poškodením buniek tenkého čreva, tie produkujú laktázu. K takémuto poškodeniu môže dôjsť napr. pri celiakii, alebo pri gastroenteritíde.

 

Ako sa dá laktózová intolerancia?

Intolerancia na laktózu sa v našich končinách objavuje čoraz častejšie. Najnovšie štatistiky uvádzajú, že ňou vo svete trpí 15-25% obyvateľov. 

laktózová_intolerancia_vo_svete
Zdroj: www.jeffnobbs.com/posts/lactose-intolerance

Ako sa teda toto ochorenie lieči? Existujú 3 spôsoby:

  1. redukcia jedál a nápojov, ktoré obsahujú laktózu
  2. užívanie tabletiek alebo kvapiek s obsahom enzýmu laktáza, vždy pred jedlom 
  3. konzumácia bezlaktózových jedál a nápojov

Priebeh vyšetrenia na laktózovú intoleranciu

Pacient s podozrením na intoleranciu sa musí objednať na vyšetrenie. Na ňom sa mu odmeria množstvo  vodíka vo vydychovanom vzduchu. Potom pacient  vypije roztok mliečneho cukru a v stanovených intervaloch sa následne opäť meria koncentráciu vodíka vo vydychovanom vzduchu. Celé toto vyšetrenie trvá cca 3 hodiny. Pacient musí prísť na vyšetrenie nalačno. 

doktor
Zdroj: www.unsplash.com

Intolerancia laktózy dokáže poriadne zmeniť život, návyky a hlavne jedálniček. Napriek tomu sa s touto chorobou dá plnohodnotne žiť. Tipy na to, čo si navariť a aké jedlá si pripravovať, môžete nájsť na internetových stránkach s receptami.

Držíme palce!