Ovláda vás jesenná depresia?

prečo nás ovládne jesenná depresia

Ráno vstanete, vonku je ešte tma. Večer sa vraciate z práce domov a už je opäť tma. Celý deň nevidíte ani lúč slnka a vaša nálada je za každým ďalším daždivým jesenným dňom horšia a horšia. Zo začiatku ide len o zlú náladu, únavu, pocit smútku a úzkosti. Tie ale môžu prerásť do sezónnej depresie, ktorá premení vašu jeseň a zimu na hotovú nočnú moru. Snažte sa takejto depresii predísť a ozvláštnite si nudné a pochmúrne jesenné dni.

Nedarí sa vám už pár dní ráno vstať z postele a začať nový deň? A ak sa už po urputnom boji vymotáte spod periny, neviete nájsť jediný dôvod, prečo by ste mali opustiť svoj teplučký domov, keď za oknami sa odohráva hotový koniec sveta? Je viac ako možné, že strojcom vašej zlej nálady je jesenná depresia, ktorej vznik so sebou prináša práve zmena ročného obdobia.

Nie je to len zlá nálada?

Odlíšiť jesennej depresiu alebo (ako sa odborne nazýva) sezónnu afektívnu poruchu od zlej nálady nemusí byť až také namáhavé, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. Keďže ide o pomerne často sa vyskytujúcu psychickú poruchu, odborníci stanovili i jej typické  symptómy, aby si aj samotný „pacient“ dokázal sezónnu depresiu diagnostikovať a účinne sa jej zbaviť.

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce symptómy, ktorými sa jesenná depresia prejavuje, patria:

 1. pocit smútku, beznádeje a úzkosti;
 2. náhla strata energie, skleslosť, pocit únavy a izolácie;
 3. strata motivácie;
 4. zmena chuti do jedla a paradoxne priberanie;
 5. zmeny spánkového režimu;
 6. strata záujmu o sociálnu interakciu a akékoľvek aktivity.
žena v depresii pri okne
zdroj: 123RF

Všetky tieto príznaky sú samozrejme úzko prepojené so zmenou ročného obdobia a najmä počasia. Leto so sebou vzalo i všetky slnečné lúče, a práve nedostatok prirodzeného svetla môže byť jedným zo spúšťačov symptómov. Prvé príznaky sezónnej depresie nastupujú začiatkom jesene a postupne sa prehlbujú aj počas zimy. Ústup symptómov a úľava nastáva až v jari, keď je počasie opäť o niečo prívetivejšie.

Preč so zlou náladou

Ste si istý, že jeseň má na svedomí i vašu neustále sa prehlbujúcu zlú náladu a negatívny pohľad na celučičký svet? Ak sa bojíte, že trpíte sezónou depresiou alebo k nej máte už poriadne našliapnuté, nemusíte sa obávať, že celý Štedrý večer preplačete nad misou šalátu a kaprom v trojobale. Proti tomu, aby sa jeseň a zima zmenili na nočnú moru, môžete veľmi ľahko bojovať.

 • Najúčinnejšou zbraňou proti sezónnej depresii (podobne ako proti upírom) je svetlo a to najmä prirodzené slnečné lúče. Počas jesenných a zimných mesiacov sa ale slnečné lúče zháňajú dosť ťažko, treba preto naplo využiť aspoň to málo, čo nám slnko ponúkne. Keď teda zbadáte, že do izby vám prenikajú slnečné lúče, utečte von a poriadne si ich vychutnajte. Samozrejme, pustite prirodzené svetlo i k vám domov. Roztiahnite závesy a tešte sa z každého lúča. Našťastie, veda nám taktiež ponúka riešenie – fototerapiu. Ide o opakované vystavovanie organizmu svetlu špeciálnej lampy, ktorá supluje prirodzené svetlo, a tým aktivuje receptory v mozgu.
 • Účinný je i rozhovor so psychoterapeutom, ktorý vám pomôže zvládnuť a vyrovnať sa so sezónnou depresiou.
 • Nepomáha iba samotné slnko, ale i pobyt vonku. Vďaka obyčajnej prechádzke po parku alebo vychádzke do obchodu sa môžete príznakov nadobro zbaviť. Takéto vonkajšie aktivity je ale potrebné opakovať a stále nejako ozvláštniť, aby sa nestali rutinou.
 • Cvičenie a zdravý životný štýl je skvelým liekom takmer na každé psychické ochorenie alebo poruchu. Lepšie povedané, cvičenie je účinná prevencia. Šport vás nabije endorfínmi a zlá nálada nebude mať šancu.
 • Nenechajte sa opantať rutinou! Urobte si plány s rodinou, priateľmi, kolegami… Snažte sa spestriť si voľný čas. Vytvorte si program, na ktorý sa celý deň alebo týždeň môžete tešiť. Choďte do kina, na wellness, na huby, do galérie, kamkoľvek.
 • Spravte si dovolenku. Urobte si pár dní voľno a naplánujte si výlet, ktorý vám opäť pripomenie leto. Ak váš rozpočet neunesie dve prímorské dovolenky za rok, skúste  aqupark alebo wellness, ktorý vám more nahradí.
 • Ak ste vyskúšali všetky predošlé tipy a vaša sezónna afektívna porucha sa neustále prehlbuje – vyhľadajte odbornú pomoc. Liečivá a antidepresíva však berte ako poslednú pomoc pri riešení vašich problémov.

Jesenná depresia ja stále častejšie sa vyskytujúcou psychickou poruchou. Ak si myslíte že vaša zlá nálada je spôsobená práve týmto fenoménom, nemusíte našťastie čakať do jari, aby sa vám nálada zlepšila. Pustite si do života viac svetla, snažte si vytvárať plány a ozvláštnite si deň maličkosťami.