Hot joga: Zrýchli metabolizmus a vyformuje postavu

hot joga

Pre každého z nás znamená ideálna postava niečo iné. Avšak, dôležité je, aby sme sa v našom tele cítili dobre. Nielen pred letom je výzvou získať kondičku, posliniť svaly či trochu schudnúť.  Neviete, ako na to? Riešením je hot joga!

Čo je hot joga?

Od tej tradičnej sa odlišuje teplotou miestnosti, v ktorej sa cvičí. Vyžaduje teplo, s vysokou vlhkosťou a často je počas cvičenia pustená hudba. A prečo? Odpoveď je jednoduchá. Vo vyhriatom prostredí je totiž cvičenie namáhavejšie aj intenzívnejšie. Trvá od 30 do 90 minút a cviky sú navrhnuté tak, aby sa svaly, šľachy a väzy poriadne zahriali a boli ponaťahované. 

Zdravotné benefity hot jogy

Hlavným cieľom hot jogy je zlepšenie fyzickej kondície, koncentrácia mysle, zníženie symptómov depresie a odbúranie stresu. Samozrejme, prináša aj mnohé ďalšie výhody, spolu s tými, ktoré sú ľahko dosiahnuteľné aj počas  cvičenia tradičnej jogy. 

  • Cvičenie v teplom prostredí je lepšie počas strečingu. Zahriate sa svaly ľahšie naťahujú, ako studené. 
  • Hot joga je efektívna najmä pri chudnutí. Cvičením vo vyhriatej miestnosti, spálite viac kalórií. 
  • Zlepšuje hustotu kostí, najmä v krku, bokoch a krížoch. 
  • Hot joga zintenzívňuje tréning najmä srdca, pľúc a svalov. Taktiež zrýchľuje dýchanie a metabolizmus. 

hot joga cvičenie

  • Je vhodná najmä pre ľudí trpiacich cukrovkou, pretože výrazne znižuje hladinu glukózy v krvi. 
  • Ak cvičíte v teplom prostredí, potíte sa omnoho viac, ako v klimatizovanej miestnosti. Hlavným cieľom hot jogy je teda potenie, pri ktorom sa zlepšuje cirkulácia krvi. 

Pre koho je hot joga vhodná?

Hot joga nie je pre všetkých, aj keď jej cvičenie neprináša veľké riziká. Na začiatok sa pokojne poraďte so svojím lekárom, navštívte najbližšie jogové štúdio a opýtajte sa priamo inštruktora. Ide o namáhavejší druh cvičenia v sťažených podmienkach.  Tento druh jogy nie je vhodný pre tehotné ženy, ale aj ľudí trpiacich kardiovaskulárnymi ochoreniami, alebo ak zle znášajú teplo.

hot joga a pitný režim

Počas cvičenia by ste nemali zabúdať na pitný režim. Zatočila sa vám hlava? Okamžite si musíte dať prestávku! Na závraty sú náchylní najmä ľudia, ktorí majú nízky krvný tlak alebo nízku hladinu cukru. Ak ste začiatočník mali by ste s týmto cvičením začať pod dohľadom trénera. To vám zároveň dodá istotu, že cvičíte správne. 

Ako cvičiť hot jogu?

Hot joga je vhodnejšia pre tých z nás, ktorí už majú skúsenosti s tou tradičnou. Niektoré štúdiá ponúkajú zľavnené alebo bezplatné skúšobné hodiny. Nebojte sa takú možnosť využiť skôr, ako si zaplatíte permanentku. Nemusí byť totiž vyhovujúce prostredie alebo inštruktor.

Ako si cvičenie uľahčiť?

  • Ľahkým a priedušným oblečením.
  • Nevyhnutný je uterák na podložku, keďže vplyvom potenia sa môže šmýkať.
  • Nezabudnite na pitný režim-  nesladená minerálka, voda alebo elektorolytický nápoj. Ideálne v termoizolačnej fľaši.

Láka vás cvičenie hot jogy doma? Nie je to síce jednoduché, vďaka našim tipom to môžete vyskúšať.

Teplota miestnosti

Tá sa pohybuje medzi 29 – 39 °C. Vhodným riešením je vyčlenenie si jednej izby, z ktorej sa raz dva stane domáce štúdio. Ideálne sú jemné pastelové farby, obrazy s vodou, slnkom alebo lesom. Za úvahu stojí aj malý vodopád. Zurčanie vody pomôže pri meditácií. 

hot joga

Vykurovanie zabezpečí malý prenosný ohrievač. Pomocou neho najrýchlejšie dosiahnete požadovanú teplotu. Prípadne si môžete pustiť zvlhčovač vzduchu a ešte niečo. Video! Nechajte sa cvičením sprevádzať a inštruovať.

 

Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik, pixabay
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/expert-answers/hot-yoga/faq-20058057
https://www.healthline.com/health/hot-yoga-benefits
https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-is-hot-yoga
https://www.livestrong.com/article/423799-how-to-do-bikram-yoga-at-home/