Domáca aromaterapia

Domáca aromaterapia, relax podľa seba

Určite ste si už niekedy sami na sebe všimli, aký výrazný vplyv majú vône na našu náladu, na našu myseľ i na naše zdravie. Ich účinkami na celý náš organizmus sa zaoberá aromaterapia, ktorá na navodenie želaných pocitov či na liečbu rôznych ochorení používa rôzne esenciálne oleje. Ak vás táto oblasť zaujíma, neprestávajte čítať ďalej.

Náš tip: Oleje, pre vaše zdravie a krásu, ktoré musíte vyskúšať.

Ako aromaterapia funguje?

Esenciálne oleje sa môžu do vášho tela dostať rôznymi spôsobmi. Medzi tie najviac využívané patria napríklad masáže, kúpele, obklady, ale aj mimoriadne obľúbené inhalácie. Aromaterapiu si tak môžete vychutnať aj v pohodlí domova – stačí vám k tomu len nejaká aromalampa alebo difuzér a esenciálny olej, ktorý si vyberiete buď podľa vašej obľúbenej vône, alebo podľa konkrétneho problému, ktorý chcete riešiť.

Pre koho je aromaterapia vhodná?

Výhodou aromaterapie je, že je vhodná naozaj pre každého. Využiť ju môžu ako ženy, tak aj muži všetkých vekových kategórií – dokonca aj deti. Jej výhodou je aj cenová dostupnosť, nakoľko ceny spomínaných doplnkov sú naozaj veľmi prijateľné a ide navyše o dlhodobú investíciu, nakoľko jeden olej vám vydrží naozaj dlho.

Aromaterapia sa dá v pohodlí domova pripraviť naozaj zo širokého výberu prípravkov
zdroj: 123RF

Účinky aromaterapie

Aromaterapia má pre naše zdravie hneď viacero prínosov. Medzi tie najdôležitejšia patria napríklad nasledovné:

Zmierňuje stres. Aromaterapia je skvelým prostriedkom na uvoľnenie napätia po náročnom dni. Výber správnej vône vám môže pomôcť aj s odstránením úzkostných stavov či depresívnych pocitov. Na tento účel sú skvelé napríklad éterické oleje, ako levanduľa, bergamot, mäta prieporná, vetiver, ylang ylang, harmanček či jazmín.

Zlepšuje pamäť. Vedeli ste o tom, že aromaterapia vám môže pomôcť aj s problémami s pamäťou? Viaceré štúdie preukázali, že aromaterapia dokáže zvýšiť pamäťovú kapacitu, takže určite urobíte dobre, ak si ju doprajete napríklad pri učení či v práci. Na tento účel je najideálnejší éterický olej zo šalvie muškátovej.

Dodáva energiu. Cítite sa vyčerpane a nedokážete sa k ničomu donútiť? Krátkodobým riešením môže byť káva či energetický nápoj, ich účinok však rýchle vyprchá. Siahnite radšej po nejakom éterickom oleji, ktorý vás doslova nakopne energiou. K takýmto patria napríklad čierne korenie, kardamon, škorica, klinček, jazmín, rozmarín či šalvia.

Je skvelým doplnkom v procese liečenia. Ak ste práve v procese liečenia nejakého ochorenia alebo hojenia zranenia, správne zvolená aromaterapia môže váš liečebný proces urýchliť. Na tento účel vám skvele poslúžia levanduľa, nechtík či šípka.

Náš tip: Neodkladajte wellness na dôchodok! Je predsa pre každého.

Ako si aromaterapiu dopriať doma

Aromaterapiu dostanete do svojho domova viacerými spôsobmi a je len na vás, ktorý si zvolíte, a ktorý vám bude vyhovovať najviac. Samozrejme ich môžete aj rôzne kombinovať – môžete si napríklad dopriať nejakú energizujúcu vôňu v difuzéri ráno či doobeda k práci a večer si dopriať relaxačný kúpeľ s niekoľkými kvapkami levandule či nejakou vonnou sviečkou. Určite však stojí za to testovať a skúšať, aké vône a aké formy aromaterapie sa vám osvedčia najviac. Keď však jej čaro objavíte, určite sa jej už nebudete chcieť vzdať.